حسابان وب

ارائه پروفایل مالیاتی به هر فرد ایرانی

0 711
آکادمی محسن قاسمی

معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان مالیاتی با تاکید بر تحولات نظام مالیاتی در طی سال‌های اخیر در زیرساخت‌ها و فناوری‌های مالیاتی، از امکان ارائه پروفایل مالیاتی به هر فرد ایرانی خبر داد.
به گزارش مالیاتی ایران،‌هادی خانی خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی کشور پس از آنکه در چارچوب طرح جامع مالیاتی و نظام مالیات الکترونیک (E. TAX)اقداماتی انجام داده است، هم اکنون در آستانه تبدیل شدن به یک نظام مالیاتی مدرن است که مالیات هوشمند (I. TAX)اصلی‎ترین مشخصه آن به‌شمار می‌رود.
وی افزود: ویژگی نظام مالیاتی هوشمند، نیمه متمرکز و یکپارچه‌بودن اطلاعات، داده مبنابودن کلیه فرآیندهای مالیاتی از مرحله شناسایی مودیان و ثبت‌نام گرفته تا مرحله تشخیص، رسیدگی و وصول و اجرا و همچنین مودی‌محور‌بودن این سیستم است که ماحصل اجرای این نظام مدرن مالیاتی، افزایش کارایی در تامین منابع بودجه عمومی، اجرای عدالت مالیاتی، سادگی و سهولت فرآیندهای مالیاتی، رضایت ذی‌نفعان، کاهش فرار مالیاتی و نیز افزایش تمکین داوطلبانه و صادقانه مودیان است.
وی در ادامه در خصوص دستاوردهای مهم نظام مالیاتی در حوزه مالیات الکترونیک نیز عنوان کرد: بارزترین اقدام در این زمینه که نقش مهمی در تحقق نظام دولت الکترونیک نیز داشته، راه‌اندازی درگاه ملی خدمات الکترونیک مالیاتی به نشانیMy.tax.gov.ir و با شعار «هر ایرانی یک مودی»، جهت بهره‌برداری مودیان محترم است که این پنجره واحد، به نحوی طراحی و پیاده‌سازی شده که پروفایل مالیاتی به هر فرد ایرانی اعم از مودیان مالیاتی و غیره قابل ارائه خواهد بود.
معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: از طریق این پنجره واحد الکترونیک، حدود ۳۵ خدمت مالیاتی به عموم شهروندان و مودیان به طور متمرکز و به صورت الکترونیک ارائه می‌شود که از جمله این خدمات می‌توان به مشاهده اطلاعات پرونده‌های مالیاتی در بخش مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش‌افزوده، کارتابل ابلاغ الکترونیک، ارائه اظهارنامه‎های مالیاتی، رفع تعهدات ارزی و… اشاره کرد و همچنین سایر اقداماتی که شهروندان برای انجام آن نیازمند مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی یا سایر مراجع بودند از جمله پرداخت قبوض مالیاتی، دریافت گواهی نقل‌و‌انتقال موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیات‎های مستقیم، استعلام ممنوع‌الخروجی، استعلام بدهی مالیاتی، استعلام مالیات خریداران سکه و… نیز از طریق این درگاه ملی قابل ارائه به مردم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.