حسابان وب

منظور از سایر سطوح مزدی کارگران چیست؟

3 6,365
آکادمی محسن قاسمی

از جمله موضوعات مهم در مورد حقوق کارگران، سایر سطوح دستمزدی است که اخیراً و به واسطه دو نرخی شدن درصد افزایش حقوق از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

منظور از سایر سطوح مزدی، میزان پایه حقوق و مزدی است که سال گذشته بیش از رقم حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بوده و شامل آن دسته از مشمولان قانونی کار می‌شود که پایه حقوق آن‌ها در سال گذشته بر اساس سنوات و سابقه کار از یک میلیون و ۹۱۰ هزار  تومان بیشتر بوده است.
 یکی از اصلی‌ترین هدف‌های کارگران از فعالیت خود، دریافت مزد و حقوق است. حال اگر در مورد این موضوع اطلاعات کافی داشته باشند می‌توانند به حق واقعی خود برسند و همین داشتن اطلاعات باعث می‌شود تا برخی از کارفرمایان حق آن‌ها را پایمال نکنند.
حداقل مزد به صورت عدد ثابت بیان می‌شود مثلا برای سال ۱۳۹۹ این مبلغ برای کارگران اعم از قرارداد دائم یا موقت مبلغ یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان ریال تعیین شده است. منظور از سایر سطوح مزدی، میزان پایه حقوق و مزدی است که سال گذشته بیش از رقم حداقل دستمزد (یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان) مصوب شورای عالی کار بوده است.

فینتو

روش محاسبه  سایر سطوح دستمزدی برای سال ۱۴۰۰:
حقوق پایه سال ۹۹ (× ۱.۲۶ درصد افزایش حقوق) + عدد ثابت سال ۱۴۰۰ (۲.۴۸۳.۵۵۵ ریال ۳۰ روز) = حقوق پایه سال ۱۴۰۰
یک مثال در خصوص سایر سطوح مزدی:
اگر پایه حقوق شخصی در سال ۹۹ به میزان ۳ میلیون تومان باشد، به این صورت محاسبه خواهد شد:
۳ میلیون حقوق پایه × ۲۶% =۷۸۰ هزار تومان به پایه حقوق اضافه می‌شود.
یعنی، ۷۸۰ هزار تومان + رقم ثابت سال ۱۴۰۰ (۲۴۸ هزار تومان) + حقوق ۳ میلیون که جمع آن ۴ میلیون و ۲۸ هزار تومان خواهد بود.
3 نظرات
  1. کمالی می گوید

    سلام، در مثال مطرح شده مبلغ ۱۴۰۰۰۰ تومان پایه سنوات سال ۴۰۰ رو فراموش کردین. جمع حقوق سال ۴۰۰ در این مثال باید ۴,۱۶۸,۰۰۰ بشود.

  2. حمیده می گوید

    سلام منم مشکلم اینه ایا سنوات جز مبنا حقوق میشه و باید در محاسبه مبنای سال بعد درصدی از سنوات هم به مبنا اضافه بشود.

  3. محمد می گوید

    متاسفانه محتوی فقط کپی و نشر داده می شه بدون تحقیق… آقا باید اون پایه سنوات هم لحاظ بشه و گرنه مبلغ دوستل سابقه از یک سال سابقه کمتر می افته…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.