حسابان وب

لوکس نشین‌ها در تیررس مالیات

0 654
محل تبلیغ شما

برخی نمایندگان مجلس از جمله اعضای کمیسیون عمران ظاهرا عزم خود را تا اجرایی شدن مالیات بر خانه‌های لوکس جزم کرده اند. قرار است منابع حاصل از این نوع مالیات به صندوق طرح جهش تولید و تامین مسکن (که البته هنوز به تصویب نرسیده، اما با تصویب فاصله چندانی ندارند) برود.

حدود یک ماه است که مجلس طرح اخذ مالیات از خانه‌های لوکس را در دستور کار قرار داده و گفته می‌شود منابع آن به صندوق ویژه طرح جهش مسکن می‌رود و ۲۰ درصد به تامین مسکن افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی اختصاص می‌یابد.

پس از تصویب مالیات بر خانه‌های خالی، حالا نمایندگان مجلس طرح اخذ مالیات از خانه‌های لوکس را در دستور کار قرار داده اند. بهارستانی‌ها به دنبال آن هستند تا لاکچری نشین‌ها را در تور مالیات بیندازند و منابع آن را به طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دهند؛ طرحی که هنوز به تصویب نرسیده، اما با وجود ابهاماتی درباره چگونگی تامین منابع و نرخ سود آن و مخالفت دولت، مراحل پایانی را طی می‌کند.

زمزمه‌های اخذ مالیات از خانه‌های لوکس اواخر آذرماه شنیده شد. بنا به گفته نمایندگان، دولت از ابتدای سال جاری قرار بوده آیین نامه مالیات بر خودرو‌های لوکس و خانه‌های گران قیمت را سه ماهه ارایه کند، اما با گذشت هشت ماه هنوز آیین نامه به تصویب نرسیده است. مهدی طغیانی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ مدعی شده که دولت در بحث معیشت مردم اقدام جدی انجام نداده و با طرح‌های مجلس هم مخالفت می‌کند؛ نمونه اش مخالفتبا طرح تامین کالا‌های اساسی است.

پندار سیستم

زمزمه‌های ایده مالیات بر خانه‌های لوکس که پس از مالیات خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه، به عنوان سومین طرح مالیاتی در حوزه مسکن مطرح شده شنیده می‌شود و پارلمانی‌ها بر اجرای آن اصرار دارند. این در حالی است که طرح مالیات بر عایدی سرمایه هنوز به تصویب نرسیده و در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است. البته حدود سه ماه است که صحبت چندانی درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه به گوش نمی‌رسد.

به هر ترتیب برخی نمایندگان مجلس از جمله اعضای کمیسیون عمران ظاهرا عزم خود را تا اجرایی شدن مالیات بر خانه‌های لوکس جزم کرده اند. قرار است منابع حاصل از این نوع مالیات به صندوق طرح جهش تولید و تامین مسکن (که البته هنوز به تصویب نرسیده، اما با تصویب فاصله چندانی ندارند) برود. نمایندگان اعلام کرده اند ۲۰ درصد از منابع حاصل از مالیات بر واحد‌های لوکس و گران قیمت برای تامین مسکن مددجویان تحت پوشش نهاد‌های حمایتی صرف خواهد شد.

علی اصغر خانی ( عضو کمیسیون عمران مجلس) به تازگی گفته که طرح مالیات بر خانه‌های خالی را پیگیری خواهیم کرد. او اظهار کرده است: در طرح مالیات بر خانه‌های خالی تلاش کردیم درصد مالیات‌ها را به نحوی تعیین کنیم که بر عرضه بیشتر خانه در بازار و کاهش قیمت‌ها اثرگذار باشد تا افرادی که با هدف کسب سود بیشتر ملک‌های خود را نگه می‌دارند، مجبور به عرضه آن در بازار شوند.

خانی البته کنایه‌ای هم به دولت زده و گفته است: شاید دولت اعتقادی به اجرای قانون و اخذ مالیات از خانه‌های لوکس نداشته و شاید منافع اقتصادی برخی از افراد با اجرای این قانون به خطر بیافتد که با این شرایط مجلس باید به این موضوع به صورت جدی ورود کند. زیرا در شرایط کنونی بسیاری از مردم برای کوچک‌ترین کار‌های خود مالیات پرداخت می‌کنند، اما در این میان خانه‌های لوکس مدام از پرداخت مالیات فرار می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.