تغییر نرخ کمیسیون مشاوران املاک

2 1,219

هوفر

بر اساس تصمیم سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران، حق کمیسیون مشاوران املاک برای قراردادهای خرید و فروش که تا پیش از این نیم درصد از هر طرف معامله بود به ۲۵ صدم درصد از هر یک از طرفین کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، براساس  ابلاغیه سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران که به اتاق اصناف تهران اعلام شده، حق کمیسیون مبایعه نامه به میزان ۲۵ صدم درصد ارزش معاملاتی ملک از هر طرف مجموعاً نیم درصد از هر دو طرف محاسبه و اخذ شود. این نرخ تا پیش از این نیم درصد از هر طرف معامله بود.

همچنین حق الزحمه قراردادهای رهن/ودیعه اجاره از هر طرف به میزان نیم درصد مبلغ رهن تعیین شده است.

حق کمیسیون اجاره نیز یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه از هر طرف معامله خواهد بود.

طبق این دستورالعمل حق کمیسیون بابت تمدید اجاره از هر طرف یک دهم حق کمیسیون اجاره محاسبه و اخذ شود.

حق الزحمه قراردادهای مشارکت از هر طرف دو دهم درصد ارزش قرارداد مجموعاً ۴ دهم درصد محاسبه و اخذ خواهد شد.

خدمات متمم قرارداد و مبایعه نامه نیز رایگان خواهد بود.

در این ابلاغیه آمده است بازگشت به نامه شماره ۱۱۴۸۶۶ مورخ ۹۸/۱۱/۰۱ به آگاهی می رساند پیشنهاد نرخ خدمات مشاوران املاک شهر تهران به همراه صورتجلسه کمیته نرخ گذاری کالا و خدمات در جلسه مورخ ۹۹/۰۶/۲۳ کمیسیون نظارت تهران مطرح که پس از بحث و تبادل نظر به موجب بند ۶ مصوبات ضمن اصلاح پیشنهاد کمیته با تعرفه خدمات مشاوران املاک موافقت گردید.

ذیل این نامه که از سوی یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان تهران به فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران نوشته شده آمده است مراتب وفق مقررات ماده ۵۱ قانون نظام صنفی جهت اقدام قانونی لازم اعلام میگردد.

پیش از این مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران به ایسنا خبر داده بود که جلساتی برای تعیین نرخ کمیسیون مشاوران املاک برگزار شده است. پیشنهاد اتحادیه املاک ۴ دهم درصد، سازمان حمایت از مصرف کننده ۳ دهم درصد و کمیسیون نظارت وزارت صمت ۲۵ صدم درصد از هریک از طرفین بود که نهایتاً نرخ ۲۵ درصد از متعاملین تعیین شده است.

انتهای پیام

2 نظرات
  1. هرچی می گوید

    واقعا جالبه دست اقای رئیس اتحادیه درد نکنه و بقیه دوستانی که تصمیم گیرنده بودن در مقدار نرخ کمسیون مشاورین املاک همه چی در این مملکت افزایش قیمت داشته حق الزحمه همه مشاغل اضافه شده تورم داره تو همه چیز بیداد میکنه بعد اقایون زحمت کشیدن حق الزحمه کمسیون مشاورین املاک از نصف هم کمتر کردن واقعا میخوام بدونم این اقایون از خودشون نپرسیدن که وقتی همه چیز در این مملکت گرون شده چرا باید حق الزحمه مشاورین املاک از نصف هم کمتر بشه ؟؟ مثلا این کارشون تو قیمت ملک تاثیر میزاره ؟؟ با این کار قیمت اپارتمان و زمین … کمتر میشه ؟؟ البته ما مردم ایران به این وضعیت نا بسامان و مدیریت غلط در همه جای این کشور دیگه عادت کردیم و اگه احتمالا اقایون در هر سمتی و هر صنفی که تصمیم گیرنده هستند گند نزنن واقعا جای تعجب هست ممکن هست این نظری که فرستادم برام مشکل ساز بشه ولی دیگه کارد به استخوان رسیده

  2. سروش می گوید

    اگر شما میخواستید کمکی کنید ، کمیسیون اجاره رو نصف میکردید…ایا مشکل خریدار و فروشنده ۱ یا ۲ میلیون کمیسیون هست ! یا قیمت های نجومی ملک؟ با اینکار املاک برای اینکه مبلغ بیشتری نصیبش بشه قطعا قیمت ملک رو بالا میبره تا نصف حق از دست رفتش جبران شه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.