حسابان وب

سقف قیمت دلار در نیما برداشته شد

0 1,013
محل تبلیغ شما

بانک مرکزی از ابتدای روز با برداشتن سقف قیمت در نیما و بازار متشکل به نرخ دلار در بازار حمله کرد. پس از این حمله قیمت در بازار و معاملات پشت خطی دچار شوک شد.

،بانک مرکزی از امروز اجازه داد که سقف قیمت در بازار دوم که به نیما معروف است برداشته شود.

بانک مرکزی امروز به قیمت دلار حمله کرد،ابتدا ممنوعیت عرضه ۲۲۰۰ دلار به هر کارت ملی برای یک‌بار در سال را برداشت،سپس سقف قیمت در بازار نیما را حذف کرد تا قیمت از ملاقات عرضه و تقاضا به دست آید و دست‌آخر قیمت صرافی ملی که نماد بازار متشکل است را با بیش از سه هزار تومان افزایش به قیمت بازار نزدیک کرد.

بانک مرکزی امروز دو تصمیم کلیدی برای قیمت ارز گرفت.حذف سقف قیمت در نیما و نزدیک کردن نرخ بازار متشکل به بازار آزاد.پس از این تصمیم قیمت دلار در بازار تا سطح ۲۶ هزار ۳۰۰ تومان پایین آمد،دلار در ساعت سه وارد کانال ۲۷ شده بود، معامله گران با این تصمیم دچار شوک و غافلگیری شدند و قیمت دلار فردایی نیز نزولی شد.

البته قیمت سکه تا کنون به این اتفاقات واکنشی نشان نداده است.

حذف سقف قیمت در نیما

در تصمیم اول سقف قیمت ارز در بازار نیما برداشته شد. بر این اساس نرخ ارز در بازار دوم بر مبنای عرضه و تقاضا کشف می‌شود.در این حالت صادرکنندگان و واردکنندگان در فضایی کاملاً توافقی خریدوفروش را انجام می‌دهند.این سیاست باهدف افزایش عرضه ارز در نیما اتخاذشده است.

گزارش‎‌ها حکایت از آن دارد که قیمت نیما کاملاً به قیمت بازار آزاد نزدیک شده است. بانک مرکزی در روزهای گذشته روزانه ۱۰۰ میلیون دلار در نیما تزریق می‌کرد اما باوجود این حجم عرضه ارز از تقاضا کمتر بود. بانک مرکزی با اصلاح قیمتی به دنبال تقویت سمت عرضه است تا نیاز صادرکنندگان بزرگ تأمین شود.

افزایش قیمت در بازار متشکل

تصمیم دوم باهدف بازگشت تقاضای تأمین ارز سایر برای متقاضیان است. بر اساس این تصمیم تخصیص ارز ۲۲۰۰ دلاری برای دارنده هر کارت ملی باقیمت نزدیک به بازار از سر گرفته شد. این تقاضا در قالب کد ۲۴ شناخته می‌شود که منظور از آن تأمین نیاز مصرف‌کنندگان خارج از ۲۳ تقاضای مشخص‌شده در مقررات ارزی است. در مقررات ارزی به صرافی‌ها اجازه داده‌شده ۲۳ نیاز را که در قالب مسافری، درمان، دانشجویی و غیره پس از اخذ مدارک از متقاضیان باقیمت بازار متشکل تأمین کند.

علاوه بر این ۲۳ مورد، یک مورد دیگر نیز در قالب سایر تعریف‌شده که به دارنده هر کارت ملی اجازه می‌دهد برای یک‌بار در سال باقیمت بازار متشکل از طریق صرافی‌ها ارز دریافت کند.

در هفته گذشته به دلیل فاصله گرفتن قیمت صرافی ملی که نماد بازار متشکل است از قیمت بازار تقاضا برای استفاده از این نوع تأمین ارز بالا رفته بود. به همین دلیل بانک مرکزی عرضه آن را متوقف کرد. امروز با افزایش قیمت دلار به ۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان، بانک مرکزی تأمین این ارز را نیز از سر گرفت.

این تصمیم به معنی آن است که بانک مرکزی تأمین نیاز اسکناس را هم مجددا در دستور کار قرار داد تا از این طریق نوسان قیمت را کاهش دهد و امکان پیشروی دلار به قیمت‌های بالاتر از میان برود.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.