حسابان وب

آزمون کارشناس رسمی ۲۰ شهریور برگزار می‌شود

0 2,208

حصین حاسب

آزمون کارشناسی رسمی روز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه با حضور بیش از ۶۶ هزار داوطلب به طور همزمان در همه مراکز استان‌ها برگزار می‌شود.

پندار سیستم

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه، آزمون کارشناسی رسمی سال ۹۸ که به دلیل کرونا به تعویق افتاده بود، روز پنجشنبه ۲۰ شهریور ماه و با حضور بیش از ۶۶ هزار داوطلب به صورت کشوری در مراکز تمام استان ها برگزار می شود. این آزمون بزرگ ترین آزمون کارشناسی رسمی و با شرکت بیشترین تعداد رشته ها در مقایسه با آزمون‌های سابق است.

علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در این باره گفت: مدت زمان آزمون کارشناس رسمی برای همه رشته ها ۱۱۰ دقیقه است. فنی مهندسی ها به ۵۵ تست و غیرفنی مهندسی ها به ۶۵ تست پاسخ خواهند داد. فرصت پاسخگویی برای هر تست فنی مهندسی با توجه به محاسبات، دو دقیقه و برای سایر رشته ها کمتر از دو دقیقه است.

وی اظهارداشت: همه رشته ها در آزمون، ابتدا به ۱۰ سوال عمومی پاسخ خواهند گفت و سپس فنی مهندسی ها ۴۵ تست را پاسخ می گویند و غیرفنی مهندسی ها به ۶۵ تست جواب خواهند داد. سوالات عمومی، اطلاعاتی است که هر کارشناس باید آنها را بداند؛ از جمله قوانین و مقررات ناظر به کارشناسی که در قانون کارشناسان، آیین نامه اجرایی کارشناسان و آیین دادرسی آمده است. پیش از این کتابی را در با عنوان قوانین حوزه کارشناسی منتشر کرده ایم که داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت مرکز یا انتشارات پژواک عدالت آن را تهیه کنند.

بهادری جهرمی اضافه کرد: با توجه به اعلام ستاد کرونا و ضرورت های سازمان سنجش به عنوان الزامات برگزاری آزمون، داوطلبان خودشان برای صیانت از سلامتشان وسایل لازم را به همراه داشته باشند. همراه داشتن ماسک شرط ورود به آزمون است.

وی افزود: آزمون علمی دو مرحله ای است: تستی و شفاهی. برای قبولی در آزمون، موفقیت در هر دو مرحله شرط است. در صورت قبولی در مرحله تستی و دعوت به مصاحبه، حقی برای کسی ایجاد نمی شود. پس از قبولی در مرحله دوم آزمون و مثبت بودن استعلامات و طی سایر مراحل، پروانه کارآموزی کارشناسی صادر می شود. مطابق آیین نامه اصلاحی دوره کارآموزی کارشناسی یک ساله است.

بهادری جهرمی گفت: ظرفیت حوزه ها مشخص شده است. با توجه به مصوبه هیئت نظارت، امکان افزایش ظرفیت نیست. البته تعداد محدودی ظرفیت سیار در نظر گرفته شده است. تکمیل ظرفیت هم به کسب نمره و امتیاز لازم منوط است. حد نصاب ۱۲ از ۲۰ با احتساب ترازگیری است. نتایج مرحله تستی آزمون حدودا ۲ ماه بعد از آزمون اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: کل فرآیند آزمون کارشناسی حدود یک سال به طول می انجامد. به داوطلبانی که مدارکشان ناقص است، در صورت پذیرش در آزمون فرصت مجدد برای تکمیل مدرک داده می شود. سهمیه ایثارگران مطابق قانون در نظر گرفته می شود که ۳۰ درصد ظرفیت در هر آزمون البته به شرط کسب حداقل ۷۰ درصد حدنصاب آزمون است.

براساس این گزارش، کارت های ورود به جلسه آزمون روزهای دوشنبه و سه شنبه از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.