نرم افزارحسابداری صدگان

چه کسانی «ممنوع‌الخروج» می‌شوند و چگونه می‌توان استعلام آنلاین ممنوع الخروجی گرفت؟

0 9,076

حسابداراپ

ممنوعیت خروج از کشور در واقع نوعی سلب حق شهروندی تلقی می‌شود که مستلزم دستور قانونی است. معمولا این دستور را مرجع قضایی صادر می‌کند. در قانون آیین دادرسی کیفری به قاضی اجازه داده شده تا در مواردی متهمین یا محکومان را ممنوع‌ الخروج کند. این تصمیم تا ۶ ماه اعتبار دارد و بعد از این مدت کان ‌لم‌ یکن تلقی می‌شود. البته در صورتی که احتیاج به تمدید این تصمیم باشد، قاضی می تواند آن را تمدید کند.

شاید برایتان پیش آمده باشد که در زمان سفر، اجازه عبور از گیت به شما داده نشده است این موضوع می‌تواند به کلی برنامه‌های سفر هر شخصی را برهم بزند. بسیار اتفاق می‌افتد که شخص از ممنوع الخروج بودن خود بی اطلاع است و در فرودگاه غافلگیر می‌شود. این مسئله در شرایطی که محل اقامت در مقصد رزرو شده باشد، با خسارت مالی زیادی همراه است همچنین گاهی اوقات افراد برای شرکت در یک جلسه مهم یا مراسم خاصی تصمیم به خروج از کشور را دارند که در آن صورت هم ممنوع الخروجی علاوه بر خسارات مالی خسارات معنوی و حیثیتی هم برای فرد به همراه دارد.

همان طور که می‌دانید ممنوعیت خروج از کشور در واقع نوعی سلب حق شهروندی تلقی می‌شود که مستلزم دستور قانونی است. معمولا این دستور را مرجع قضایی صادر می‌کند. در قانون آیین دادرسی کیفری به قاضی اجازه داده شده تا در مواردی متهمین یا محکومان را ممنوع الخروج کند. این تصمیم تا ۶ ماه اعتبار دارد و بعد از این مدت کان لم یکن تلقی می‌شود. البته در صورتی که احتیاج به تمدید این تصمیم باشد، قاضی می‌تواند آن را تمدید کند.

توجه به این نکته ضروری است که ممنوع الخروج شدن برخی افراد به واسطه عملی که مرتکب شده‌اند کاری درست و منطقی است و لازم است از خروج افرادی که بدهی بانکی و مالیاتی دارند یا مرتکب جرائمی شده اند ممانعت به عمل آید، اما نکته این است که فرد باید از ابتدا در جریان این ممنوع الخروجی قرار گیرد تا پس از تدارک مقدمات سفر در فرودگاه شوکه نشود.

در گذشته افراد برای اطلاع از ممنوع الخروج بودن یا علت آن با در دست داشتن گذرنامه به مراکز گذرنامه استان‌ها مراجعه می‌کردند، اما در حال حاضر افرادی که نسبت به ممنوع الخروجی خود شک دارند می‌توانند از طریق اینترنت به ممنوع الخروجی خود پی ببرند. از تیر ماه ۹۷ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سامانه‌ای را برای استعلام آنلاین ممنوعیت خروج مسافران راه اندازی کرده است. برای این کار باید به سایت exitban.ssaa.ir بروید و با وارد کردن کد ملی، وضعیت ممنوع الخروجی خود را چک کنید.

همان طور که گفته شد این سامانه آنلاین کار را نسبت به گذشته بسیار آسان کرده است و هم اینک لینک استعلام فوری ممنوع الخروج بودن مسافران نیز بر روی سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار داده شده است تا این امر با سرعت بیشتری پیگیری شود.

حال سوال این جاست که در چه شرایطی افراد ممنوع الخروج می‌شوند و چگونه مجددا می‌توانند اجازه خروج از کشور بگیرند؟ در این نوشتار در صدد پاسخگویی به این سوالات هستیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در خصوص ممنوع الخروجی کسب کنید.

 

افراد ممنوع الخروج

۱- به موجب ماده ۱۷ قانون گذرنامه دولت می‌تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفین از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین نامه تعیین می‌شود جلوگیری نماید.

به موجب ماده ۲۰۲ قانون مالیات‌های مستقیم وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند از خروج بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی قطعی آن‌ها برای اشخاص حقوقی تولیدی دارای پروانه بهره برداری از مراجع قانونی ذی ربط، از بیست درصد (۲۰%) سرمایه ثبت شده و یا مبلغ پنج میلیارد (۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال، سایر اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی تولیدی از ده درصد (۱۰%) سرمایه ثبت شده و یا دو میلیارد (۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال و سایر اشخاص حقیقی از یکصد میلیون (۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال بیشتر است از کشور جلوگیری نماید.

حکم این ماده در مورد مدیر یا مدیران مسئول اشخاص حقوقی خصوصی بابت بدهی قطعی مالیاتی شخص حقوقی اعم از مالیات بر درآمد شخص حقوقی یا مالیات‌هایی که به موجب این قانون شخص حقوقی مکلف به کسر و ایصال آن می‌باشد و مربوط به دوره مدیریت آنان بوده نیز جاری است. مراجع ذیربط با اعلام وزارت یا سازمان مزبور مکلف به اجرای این ماده می‌باشند. حکم این ماده در مورد اشخاص عازم سفر واجب با درخواست و تأیید مراجع ذی ربط اعزام کننده مبنی بر میسر نبودن پرداخت بدهی مالیاتی مربوط، با اخذ تضمین لازم جاری نمی‌باشد.

۲- بدهکاران بانکی موضوع لایحه قانونی ممنوعیت خروج بدهکاران بانکی مصوب ١٣٥٩، به موجب این ماده واحده به بانک مرکزی اجازه داده می‌شود به منظور جلوگیری از خروج اشخاصی که به بانک‌های کشور بدهکار بوده و اسامی آنان از طرف بانک‌ها به بانک مرکزی اعلام شده است و همچنین واردکنندگان و صادرکنندگان که به تعهدات خود عمل ننموده‌اند، از طریق دادسرای عمومی تهران خواستار ممنوعیت خروج آنان از کشور گردد؛ خروج اشخاص مزبور از کشور منوط به اجازه بانک مرکزی می‌باشد.

۳- اشخاصی که اجازه خروج از کشور و دریافت گذرنامه آن‌ها به شخص دیگری سپرده شده است (پدر، همسر و…)، بدون دریافت رضایت اجازه سفر به خارج از کشور را نخواهند داشت.

۴- افرادی که خارج از ایران دارای سوء شهرت باشند. سوء شهرت این افراد به خاطر تکدی گری، دزدی، کلاهبرداری، ولگردی و… تعیین می‌شود.

۵- محکومان کیفری که دوران محکومیت را طی نکرده اند یا جهت اجرای حکم متواری شده اند. به موجب ماده ۵۰۹ قانون آیین دادرسی کیفری هرگاه اقدامات قاضی اجرای احکام کیفری منتهی به دسترسی به محکوم علیه نشود و بیم فرار وی از کشور باشد، می‌تواند دستور منع خروج او را از کشور صادر و به مراجع قانونی اعلام کند؛ اما به محض حضور یا دستگیری محکوم علیه، نسبت به لغو این دستور اقدام می‌گردد.

۶- در مواردی که زن برای وصول مهریه خود از طریق دفترخانه رسمی ازدواج، مبادرت به صدور اجرائیه می‌کند پس از ابلاغ آن به همسرش می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیر منقول مرد اقدام کند. اما در مواردی زن به اموال شوهرش دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول طلبش مالی را معرفی کند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌کند که در این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع الخروج شدن او را کند تا از خروج شوهرش از کشور به قصد فرار از پرداخت بدهی و عدم پرداخت آن جلوگیری شود. لازم به ذکر است در صورتی که حکم اعسار زوج از پرداخت مهریه صادر شده باشد با تقاضای وی، ممنوع الخروجی او را رفع می‌کند.

تفاوت دستور ممنوع الخروجی با قرار ممنوع الخروجی

به موجب ماده ١٨٨ قانون آیین دادرسی کیفری در صورت عدم دسترسی به متهم و تا پیش از شروع به تحقیقات، بازپرس می‌تواند با توجه به اهمیت و شدت جرم ارتکابی و در صورت وجود دلایل وقوع جرم، دستور منع خروج از کشور را صادر کند. این دستور پیش از شروع به تحقیق صادر می‌شود و غیر قابل اعتراض است بنابراین به صرف اینکه شکایتی از شما مطرح شود بازپرس بدون شنیدن دفاعیات شما به تشخیص خود می‌تواند شما را ممنوع الخروج کند. مدت اعتبار این دستور ۶ ماه و قابل تمدید است.

پندار سیستم

در صورت حضور متهم در بازپرسی و یا صدور قرار موقوفی تعقیب، ترک یا منع تعقیب ممنوعیت خروج منتفی و مراتب بالافاصله به مراجع مربوط اطلاع داده می‌شود. لازم به ذکر است در صورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود این دستور خود به خود منتفی می‌گردد و مراجع مربوط نمی‌توانند مانع از خروج شوند.

ولی قرار عدم خروج از کشور که از انواع قرار‌های نظارت قضائی است و به استناد بند «ث» ماده ٢٤٧ قانون آیین دادرسی کیفری متناسب با نوع جرم ارتکابی صادر می‌شود برخلاف دستور منع خروج از کشور لزوما پس از تفهیم اتهام به فرد صادر می‌شود یعنی در این حالت فرد باید در جلسه بازپرسی در دادسرا حاضر شود اتهامی که به او نسبت داده شده به وی تفهیم شود سپس بازپرس می‌تواند در شرایطی وی را ممنوع الخروج کند.

مدت اعتبار قرار یا دستور ممنوع الخروجی

مدت اعتبار قرار یا دستور ممنوع الخروجی ۶ ماه است و اگر تمدید نشود خود به خود از بین می‌رود و لغو آن‌ها نیاز به دستور ندارد، ولی در عمل رفع قرار ممنوعیت خروج از کشور نیازمند دستور دادستان است.

امکان اعتراض به ممنوع الخروجی

به موجب تبصره ۲ ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری قرار ممنوعیت خروج از کشور ظرف ۱۰ روز قابل اعتراض است براساس اینکه صادر کننده این قرار چه مرجعی است محل اعتراض به آن متفاوت است در واقع در صورت صدور این قرار توسط بازپرس مرجع اعتراض به آن دادگاه است، اما اگر این قرار توسط دادگاه صادر شود مرجع رسیدگی به اعتراض به آن دادگاه تجدید نظر استان است. لازم به ذکر است که دستور ممنوعیت خروج از کشور غیر قابل اعتراض است.

چطور بفهمیم ممنوع الخروجیم؟

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی از فراهم شدن امکان استعلام ممنوع‌الخروجی افراد در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ سید محمدرضا طبایی با اشاره به فراهم شدن امکان استعلام ممنوع الخروجی افراد اظهارکرد: یکی از مشکلاتی که برخی از افراد با آن روبه‌رو بودند، بی اطلاعیشان از ممنوع الخروجی بود، ممکن بود برخی از افراد به دلایلی نظیر بدهی مالیاتی، دستور قضایی و … امکان خروج از کشور را نداشته باشند اما چون از آن بی خبر بودند اقدام به تهیه بلیت هواپیما و رزرو هتل و … کرده اما در حین خروج با مشکل مواجه می‌شدند.

وی در ادامه داد: در همین راستا و با هدف ارتقا خدمات الکترونیک پلیس، نرم افزاری طراحی شد که با استفاده از آن امکان استعلام ممنوع الخروجی افراد، استعلام اعتبار گذرنامه و پرداخت عوارض خروج از کشور فراهم شود که در حال حاضر این نرم افزار در مراحل چک پایانی است و به زودی رونمایی خواهد شد. طبایی با بیان اینکه این نرم افزار با مشارکت بخش خصوصی طراحی و اجرا شده است، درباره هزینه خدمات آن نیز گفت: در این زمینه تصمیم گیری نهایی به زودی اعلام خواهد شد، اما قطعا بخشی از خدمات به شکل رایگان به کاربران ارائه خواهد شد.رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی درباره اینکه آیا این نرم افزار دلیل ممنوع الخروجی افراد را نیز به آنان اعلام خواهد کرد، به ایسنا گفت: سازو کار این نرم افزار به گونه‌ای است که دلیل را مشخصا اعلام نخواهد کرد اما به کاربر اطلاع می‌دهد که برای حل مشکل باید به کجا مراجعه کند.به گفته وی، این برای نخستین بار است که امکان استعلام ممنوع الخروجی افراد ممکن خواهد شد.

 

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.