شیوه نامه اجرایی پرداخت سه ماهه بیمه بیکاری به بیکارشدگانِ از کرونا

0 1,005

شیوه نامه اجرایی دستورالعمل مشترک معاونت روابط کار و سازمان تامین اجتماعی که با شماره ۲۴۸۴۷۳ در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۷ ابلاغ شده بود از سوی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشریح شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  ” حاتم شاکرمی ” در این باره اظهار داشت: این شیوه نامه، برای تحت پوشش قراردادن  کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که قانون بیمه بیکاری نیز شامل حالشان می شود و در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور موقت بیکار غیر ارادی شناخته شده اند تدوین شده است.

 وی  گفت:  بنابر این صرفا بیکاران  غیر ارادی مشمول قانون کار که بیمه شده تامین اجتماعی  و مشمول قانون بیمه بیکاری هستند می توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره مند شوند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی افزود: در این شیوه نامه مشترک میان معاونت روابط کار  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی  نحوه معرفی جهت برقراری مقرری بیمه بیکاری، چگونگی اطلاع ارسانی به ثبت نام شدگان مشمول قانون بیمه بیکاری که در سامانه بیمه بیکاری ثبت درخواست کرده اند و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند مشخص شده است.

شاکرمی تاکید کرد: بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری  ناشی از حوادث غیر مترقبه ثبت نام شده در سامانه  می توانند تا سه ماه (اسفند ماه ۹۸ لغایت اردیبهشت ۹۹) بیمه بیکاری دریافت کنند.توضیحات:

تمامی کسانی که صرفاً به علت شیوع کرونا از کار بیکار شده اند و کارگاه آنان تعطیل شده است و یا زیر یک‌سال سوابق بیمه در سال ۹۸ دارند!! در راستای ماده ۲ و بند ب ماده ۶ قانون بیمه بیکاری می بایست ابتدا در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آدرس:*
ثبت نام اولیه را انجام دهند که مهلت ۳۰ روزه آنان نگذرد!!
مشاغلی که شامل این قانون می‌شوند شامل:
۱- تمامی واحدهای اقامتی
۲- تمامی مجموعه های غذایی و رستورانی و پذیرایی
۳- تمامی شرکت های خدمات مسافرتی و حمل و نقل مسافر
۴- تمامی واحدها و تالارهای پذیرایی
۵- مجموعه های آبی و استخر ها
۶- سینما و سالن های تئاتر
۷- و در مجموع تمام مشاغلی که بصورت مستقیم به واسطه *شیوع کرونا* مجبور به تعطیلی شده و کارگران آنان بیکار شده اند شامل *قانون بیمه بیکاری* خواهند شد.
کسانی که در سامانه فوق ثبت نام می‌کنند حتما علت بیکاری را گزینه حوادث غیر مترقبه انتخاب کنند!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.