نرم افزارحسابداری صدگان

بخشنامه ۷۹۳۳ مورخ ۹۹/۱/۲۶(تعیین حداقل مزد مصوب کارگران در سال ۱۳۹۹ و دستورالعمل های تبعی آن) + بخشنامه تغییرات از اول تیرماه ۱۳۹۹

5 46,159

حسابداراپ

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، مصوبه مورخ ۲۰ فروردین ماه شورای عالی کار در خصوص حداقل مزد مصوب سال ۱۳۹۹ را ابلاغ کرد.

توضیح سایت تازه های حسابداری :

– بخشنامه ۴۸۶۹۲ مورخ ۹۹/۳/۳۱(ابلاغ مصوبه شورای عالی کار دراجرای بندهای ۷ و ۸ بخشنامه مزد سال ۹۹ درخصوص اعمال حقوق و دستمزد مصوب از اول تیر سال ۱۳۹۹) را اینجا ببینید.

– بخشنامه ۱۰۰۰/۹۹/۴۶۶ مورخ ۹۹/۱/۲۷(دستمزد مبنای کسر حق بیمه در سال ۹۹) را اینجا ببینید.

– جدول حقوق و مزایای کارگران در سال ۹۹ برای دو گروه از کارگران یعنی «کارگران حداقلی بگیر» و «سایر سطوح مزدی» را اینجا ببینید.

 متن کامل بخشنامه تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

در اجرای ماده (۴۱) قانون کار “شورای عالی کار” با حضور نمایندگان سه­ گروه دولت، کارفرمایان و کارگران در جلسه مورخ ۲۰/۱/۱۳۹۹ پس از بحث و بررسی راجع به “تعیین حداقل مزد کارگران در سال ۱۳۹۹”، با در نظر گرفتن معیارهای موضوع آن ماده و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه ­های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را مورد تصویب قرار داد:

۱.   از اول سال ۱۳۹۹ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار – اعم از قرارداد دائم یا موقت- مبلغ ۶۱۱۸۰۹ ریال(ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) تعیین می­گردد.

همچنین از اول سال ۱۳۹۹ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۱۵ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا – موضوع ماده ۳۶ قانون کار- به اضافه روزانه ۳۰۳۳۸ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۸ افزایش می­ یابد.

تبصره- با اعمال افزایش این بند، مزد شغل کارگران مشمول طرح ­های طبقه­ بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید روزانه از مبلغ ۶۱۱۸۰۹ ریال (ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) کمتر شود.

۲.   به کارگرانی که در سال ۱۳۹۹ دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۵۸۳۳۳ (پنجاه و هشت هزار و سیصد و سی و سه) ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱- پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح های طبقه بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می گیرد.

تبصره ۲ – به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۸، میزان مقرر در این بند یا تبصره (۱) آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۳ – بر اساس مصوبه مورخ ۲۰/۱/۱۳۹۹ شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت­ محوری و  بهره­ مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایت­ مندی کارگران با سابقه، از ابتدای سال ۱۳۹۹ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

۳.   بر اساس مصوبه مورخ ۲۱/۷/۱۳۸۷ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایت­ مندی کارگران و کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال ۱۳۹۹ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ­ای موضوع تبصره (۳) ماده (۳۶) قانون کار بابت هر کارگر متاهل یا مجرد ماهانه مبلغ ۴۰۰۰۰۰۰ (چهار میلیون) ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴.   ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره (۱) بند (۲) در کارگاه ­هایی که دارای طرح طبقه ­بندی مشاغل می­ باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و نیز چگونگی ارتقاء طبقه شغلی به موجب دستورالعمل­ های “اداره کل روابط کار و جبران خدمت” خواهد بود.

پندار سیستم

۵.   مقررات این مصوبه شامل حال دانش­ آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۹ به طور موقت در کارگاه­ها اشتغال می­ یابند نخواهد شد.

۶.    واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هرچه بیشتر مزد و مزایا با بهره­ وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می­ توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت­نامه­ های کارگاهی و پیمان­های دسته­ جمعی و پس از تائید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

۷.   شورای عالی کار جابجایی بخشی از مبلغ ریالی مزایای مستمر موضوع تبصره (۳) ماده (۳۶) قانون کار با مزد مصوب را طی سال ۱۳۹۹ در صورت فراهم بودن شرایط اقتصادی کشور در دستور کار قرار خواهد داد.

۸.   پیشنهاد افزایش کمک­ هزینه مسکن سال ۱۳۹۹ با توافق طرفین و تصویب شورای عالی کار به هیات وزیران ارسال خواهد شد.

جدول محاسبه مزد سنوات تا پایان سال ۹۸

جدول مصوبات حقوق و مزد کارگران درسال ۹۹ و مقایسه آن باسال ۹۸ 
توضیح :افزایش حق مسکن نیاز به مصوبه هیات دولت دارد.
جدول ساعات کار واقعی موظفی کارکنان مشمول قانون کار درسال ۱۳۹۹
محل تبلیغ شما

5 نظرات
 1. حسین می گوید

  حقوق بازنشستگان حتما از این پائین تر است .دولت یک فکری به حال این قشر بکند در نظام اسلامی باید این همه تبعیض و نا برابری باید باشد.

 2. مهرداد می گوید

  بخشنامه عوض شده پایه حقوق ۶۳۶۸۰۹ ریال قابل اجرا از اول تیر ماه.

 3. مدیر سایت می گوید

  سلام
  بله در ابتدای مطلب لینک بخشنامه جدید گذاشته شده

 4. حسن می گوید

  با سلام
  در احکام علاوه بر نرخ پایه(۵۸۳۳۳) آیتمی دیگر به نام مزد سنوات پرداخت می شود. لطف میکنید فرمول محاسبه آن را توضیح دهید. و اینکه مزد سنوات اصلا چی هست؟

 5. محمد می گوید

  با سلام واحترام لطفا موظفی ماهیانه کارگران تبصره ۴ ماده ۲ چقدر است لفا راهنمایی فرمایید با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.