نرم افزارحسابداری صدگان

بخشنامه ۲۰۰/۹۸/۵۰۷ مورخ ۹۸/۳/۱۲(مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ دریافت کنندگان سکه ازبانک مرکزی)

3 5,383

حسابداراپ

سازمان امور مالیاتی مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد.


 سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی موضوع مالیات مقطوع عملکرد سال ۹۷ دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی را ابلاغ کرد.
مالیات قطعی خریداران سکه ابلاغ شد/۱۵۰ تا ۲۵۰ هزارتومان به ازای هرسکه

در این بخشنامه آمده است: با توجه به مفاد مواد یک و ۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/‏۴/‏۹۴ و بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مذکور و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۹۷ دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی، به شرح ذیل مقرر می‌گردد:

الف- مشمولین تبصره ماده ۱۰۰:

کلیه خریداران سکه که در سال ۹۷ نسبت به دریافت حداکثر ۲۰۰ سکه از سیستم بانکی اقدام نموده‌اند مشمول این دستورالعمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون صدرالاشاره و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌باشند.

پندار سیستم

ب- نحوه تعیین مالیات مقطوع و پرداخت آن:

نسبت به خریداران سکه که طی سال ۹۷ سکه خود را دریافت نموده‌اند:

 1. تا بیست سکه دریافتی مشمول مالیات نمی‌باشد.
 2. نسبت به مازاد ۲۰ سکه تا میزان ۶۰ سکه به ازای هر سکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع.
 3. نسبت به مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون ریال مالیات مقطوع.
 4. نسبت به مازاد ۱۰۰ سکه تا میزان ۲۰۰ سکه به ازای هر سکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال مالیات مقطوع.

تبصره ۱: مودیان ردیف یک بند ب فوق نیازی به ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی نخواهند داشت.

تبصره ۲: مودیان موضوع این دستورالعمل می‌بایست جهت پرداخت مالیات مربوط به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانیwww.tax.gov.ir مراجعه نمایند.

ج- سایر موارد:

 1. در خصوص مودیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یک جا در خرداد ماه ۹۸ ندارند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا ۴ ماه به صورت مساوی تقسط می‌گردد. عدم پرداخت به موقع مالیات و یا در صورت تقسیط، عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای مقرر مشمول جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیات‌های مستقیم از پایان خردادماه ۹۸ خواهد بود.
 2. چنانچه مودیان مشمول این دستورالعمل نسبت به مالیات تعیین شده صرفاً از حیث عدم فروش سکه‌های دریافتی معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادهای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد نمایند.
 3. اشخاصی که در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ سکه دریافت نموده‌اند مشمول این دستورالعمل نبوده و می‌بایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم نمایند. ادارت کل امور مالیاتی ترتیبی اتخاذ نمایند تا رسیدگی و مطالبه مالیات این اشخاص (اعم از اشخاصی که نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی اقدام نموده و همچنین اشخاصی که از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی خودداری نموده‌اند) حداکثر تا پایان سال جاری انجام گیرد.
 4. صاحبان مشاغلی که حسب سوابق پرونده یا مجوز صادره از سوی مراجع ذیربط به شغل مرتبط با خرید و فروش سکه اشتغال دارند مشمول این دستورالعمل نمی‌باشند و مکلف هستند نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی شغلی خود اقدام نمایند.محل تبلیغ شما

3 نظرات
 1. پریسا می گوید

  سلام خسته نباشید
  بابت اظهار نامه سکه ثبت نام کردم و کد عبور هم گرفتم منتهی وقتی ورود به سیستم را کلیک میکنم،پیغامی میده مبنی بر اینکه شما مکلف به تسلیم اظهارنامه هستید.
  خوب من هم میخواستم اطهارنامه بدم……حالا چکار کنم؟

 2. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  مراحل زیررا دنبال کنید:
  ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات مقطوع ویژه دریافت کنندگان سکه در سال ۱۳۹۷ شامل مراحل زیر می باشد:

  ۱- ثبت نام سریع از طریق درج اطلاعات کدملی در سامانه عملیات الکترونیک مودیان به آدرس http://tax.gov.ir.

  ۲- دریافت رمز عبور به صورت پیامکی. پس از ثبت نام اطلاعات هویتی شما از مراجع ذی صلاح استعلام شده و اطلاعات کاربری روی شماره همراه ثبت شده پیامک خواهد شد.

  ۳- ورود به سامانه پرداخت مالیات مقطوع و انتخاب تعداد اقساط (نقد، اقساط).

  ۴- پرداخت مالیات بر اساس سر رسید قبوض.

 3. export fruit می گوید

  من ۳۰ تا سکه خریدم استعلام کردم در سایت نوشته شما مشمول نمیباشید کاش یه رسید کتبی میدادن که فردا نیان بگن الکی میگی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.