نرم افزارحسابداری صدگان

بودجه سال آینده با حدود ۴۰ درصد افزایش نسبت به پارسال تقدیم مجلس شد

0 1,217

حسابداراپ

حجم بودجه سال آینده کشور با حدود ۴۰ درصد افزایش نسبت به پارسال به ۱۷۰۳ تریلیون تومان (یا ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان) رسید. این بیشترین درصد افزایش بودجه سالانه از سال ۱۳۹۰ است.لایحه بودجه سال ۹۸ صبح امروز روی دست حسن روحانی تقدیم مجلس شد. بر اساس ماده ۲۱۶ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، این لایحه پس از ارائه به مجلس، چاپ و بین نمایندگان مجلس توزیع می‌شود، پس از آن نمایندگان تا ۱۰روز فرصت دارند که پیشنهادهای خود را در مورد آن به کمیسیون‌های تخصصی مربوطه ارائه کنند. کمیسیون‌های تخصصی هم وظیفه دارند حداکثر ظرف ۱۵روز پس از چاپ و توزیع لایحه، گزارش خود را به کمیسیون تلفیق تقدیم کنند. از سوی دیگر کمیسیون تلفیق نیز حداکثر ۱۵روز فرصت دارد، ضمن رسیدگی به گزارش کمیسیون‌‌های تخصصی، گزارش نهایی خود را تنظیم و به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. مهلت رسیدگی کمیسیون تلفیق، با موافقت هیات رییسه حداکثر تا ۱۵روز قابل تمدید است.

در پایان این ماراتن، نمایندگان مجلس بعد از رسیدگی به کلیات بودجه و تصویب آن، در جلسات علنی به پیشنهادهای مربوط به درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بودجه عمومی دولت رسیدگی و سقف آن را ‏تصویب می‌کنند و تبصره‏‌ها و ردیف‌های بودجه نهایی می‌شود. تا آن زمان لایحه بودجه ۹۸ یک لایحه پیشنهادی از سوی دولت به مجلس است و نمی‌توان موارد مطرح شده در آن را رسمی دانست. آنچه در ادامه می‌خوانید پیشنهادهای دولت درباره بودجه سال ۹۸ است:

جزئیات مهم بودجه سال ۹۸ کل کشور به شرح زیر است:

-حقوق شاغلان و بازنشستگان سال آینده ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

-خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) سازمان بهزیستی و سایر خانواده‌های کم درآمد در سال ۹۸کماکان یارانه دریافت خواهند کرد و از فهرست دریافت کنندگان یارانه حذف نخواهند شد.

-استانداران سراسر کشور مجازند با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بر اساس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان نسبت به حذف یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی اقدام نمایند.

-دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور برای پرداخت حقوق و دستمزد بالغ بر ۹۵ هزار و ۲۲۸ میلیارد تومان برای خدمت کارکنان یا همان حقوق و دستمزد پیش‌بینی کرده است؛ همچنین ۲۳ هزار و ۳۷۵ میلیارد تومان در فصل دوم به منظور استفاده از کالا‌ها و خدمات در نظر گرفته است.

-کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمد‌های نفتی کشور به میزان ۱۲ درصد، نخستین تغییر کلان لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۹۷ است.

-دولت در لایحه بودجه ۹۸ پیشنهاد کرد، حقوق ماهانه زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معاف از مالیات شود که این سقف همانند سال جاری است و تغییری نکرده است.

-بر اساس لایحه بودجه ۹۸، بودجه شرکت‌های دولتی در سال آینده ۱۲۰۰هزار میلیارد تومان خواهد بود.

پندار سیستم

-بر اساس لایحه بودجه در سال ۹۸ تسهیلات قرض الحسنه با دوره باز پرداخت ۵ ساله ازدواج ۱۵ میلیون تومان تعیین شده است که نسبت به امسال تغییری نداشته است.

-افزایش ۵۰ ریالی عوارض روی قبوض آب مصرفی در سال آینده که در لایحه بودجه سال ۹۸ توسط دولت درج شده، منجر به افزایش ۲۱۵ میلیارد ریالی منابع مالی آبرسانی روستایی و عشاری می‌شود.

-در راستای بودجه ۹۸، دولت مجاز است که برای افزایش و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی کسانی که دریافتی ماهانه آن‌ها کمتر از ۲۰میلیون ریال باشد، بر اساس آیین نامه اجرایی بودجه لازم را اختصاص دهد.

-بر اساس لایحه پیشنهادی بودجه ۹۸، عوارض خروج از کشور برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

-طبق پیش‌بینی دولت در لایحه بودجه سال آینده حدود ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت یارانه‌های نقدی در نظر گرفته شده که در این حالت در هر ماه حدود ۷۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر می‌توانند یارانه دریافت کنند.

-دریافت جریمه غیبت سربازی به منظور اعطای معافیت به مشمولان خدمت وظیفه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ پیش بینی نشده است.

-دولت درآمد حاصل از افزایش ۲۰ درصدی قیمت هر لیتر نفت‌گاز در سال ۹۸ را ۱۰ هزار و ۷۸۹ میلیارد ریال پیش‌بینی کرده است.

متن کامل لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به‌شرح زیر است:


 ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه


پیوست شماره یک : اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 


پیوست شماره دو : درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی 


پیوست شماره سه : بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت (ﺑﻪ اﻧﻀﻤﺎم ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ، ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ و ﺑﻬﺎی ﺗﻤﺎم ﺷﺪه و ﺑﻮدﺟﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ آزاد ﺗﺠﺎری-ﺻﻨﻌﺘﯽ)


پیوست شماره چهار (قسمت اول) : اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی برحسب برنامه، فعالیت و بهای تمام شده (دستگاه‌های مشمول بند (پ) ماده (۷) قانون برنامه ششم- بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد) (ردیف های ۱۰۱۰۰۰ – ۱۲۳۳۰۵)


پیوست شماره چهار (قسمت دوم) : اعتبارات هزینه‌ای دستگاههای اجرایی برحسب برنامه، فعالیت و بهای تمام شده (دستگاه‌های مشمول بند (پ) ماده (۷) قانون برنامه ششم- بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد) (ردیف های ۱۲۳۷۰۰ – ۲۹۵۳۳۰)محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.