حسابان وب

کمک خرج دولت به حقوق‌بگیران چقدر است؟

0 533
آکادمی محسن قاسمی

فینتو

مهم‌ترین عناوین خبرهای این هفته حوزه کار و تعاون به اختصاص کمک‌خرجی دولت به حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان، بهبود وضع معیشت بازنشستگان، ایجاد بیش از ۴۰۰۰ شغل تعاونی و برگزاری نشست شورای عالی کار اختصاص داشت.


به گزارش ایسنا، انتخاب محمد شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صدر اخبار این هفته قرار گرفت. وی با کسب ۱۹۶ رای موافق رأی اعتماد نمایندگان مجلس را گرفت. شریعتمداری که ترجیح می‌داد به کارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه دهد، دستور رئیس جمهور برای تغییر در بخشی از ارکان اقتصادی کشور  را پذیرفت و در جریان دفاع از خود در صحن علنی مجلس اعلام کرد که این وزارتخانه ماموریت سنگینی در حوزه رفاه اجتماعی دارد و تصمیم‌گیری درباره این وزارتخانه، تصمیم‌گیری درباره بخشی از اقتصاد است که مغفول واقع شده و آن اقتصاد تعاون است و اگر مورد اهتمام قرار گیرد، بسیاری از مشکلات را حل می‌کند.

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی پس از کسب رأی اعتماد در اولین روز کاری خود نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و بازنشستگان را به حضور پذیرفت و در این جلسه از برگزاری اولین جلسه شورای عالی کار در زمان تصدی خود خبر داد.

او با استقبال از احیای شورای عالی تامین اجتماعی از بهره‌مندی نیمی از جمعیت ایران از بسته‌های حمایتی دولت خبر داد و صیانت از اشتغال موجود، حل مشکل کارگاه‌ها و بنگاه‌ها و حفظ امنیت شغلی را از برنامه‌های خود در وزارت کار نام برد.

شریعتمداری همچنین با اذعان به عقب ماندگی مزد کارگران تاکید کرد که امکان ترمیم دستمزد کارگران با توجه به شرایط کنونی اقتصاد وجود دارد.

کمک‌خرج دولت به کارکنان با حقوق زیر ۳۰۰۰۰۰ تومان خبر دیگری بود که این هفته اعلام شد.

هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور «پرداخت کمک جبرانی به کارکنان دولت و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری» را به تصویب رساند. بر اساس این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه مجاز است، برای کارکنان رسمی، پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی کشوری، لشکری و حمایت و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوق ها که مجموع پرداختی آنها کمتر از ۳۰ میلیون ریال​ در ماه است، کمک جبرانی از طریق حساب بانکی مرتبط با حقوق و دستمزد آنها واریز کند.منابع مالی مورد نیاز این مصوبه از محل مصوبه دولت در خصوص طرح حمایت غذایی از گروههای کم درآمد تامین خواهد شد.

بهبود معیشت بازنشستگان در دستور کار

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری توجه به معیشت بازنشستگان را از جمله برنامه‌های جدی وزیر  تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد و گفت: ارائه خدمات اجتماعی همچون تسهیلات رفاهی، خدمات درمانی، مشوق‌های حمایتی و پرداخت یارانه‌های مصوب در قالب حمایت‌های اجتماعی با هدف ارتقای منزلت اجتماعی و حفظ کرامت بازنشستگان از جمله فعالیت‌های این صندوق در بعد اجتماعی است و این سیاست در نیمه دوم سال با اعطای بسته‌های حمایتی برای گروه هدف با قوت و قدرت بیشتر ادامه خواهد یافت.

ثبت و تشکیل ۲۷۶ شرکت تعاونی در مهر سال جاری

بر اساس اعلام مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۲۷۶ شرکت تعاونی با ۴۴۷۴ نفر عضو و اشتغالزایی ۳۷۵۴ نفر در مهر سال جاری تشکیل و ثبت شده است.بیشترین تعداد تعاونی تشکیل و ثبت شده مربوط به استانهای تهران و پس از آن خراسان رضوی و مازندران است.بیشترین تعداد تعاونی و بیشترین میزان اشتغال مربوط به تعاونی‌های کشاورزی و صنعت بوده است.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.