حسابان وب

لزوم اجرای مقررات FATF/ نباید از اقتصاد جهان فاصله بگیریم

0 655
آکادمی محسن قاسمی

کارشناسان مسائل اقتصادی معتقدند برای مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی نیازی به پیوستن به «اف‌ای تی اف» نیست.

فینتو


 مهدی پازوکی شب گذشته در برنامه تیتر امشب صدا و سیما با بیان اینکه ایران خود قربانی تروریسم و سردمدار مبارزه با فساد است گفت: ما برای رساندن نظر و صدایمان به جامعه جهانی نیازمند عضویت در «گروه ویژه اقدام مالی» یا همان «اف ای تی اف» هستیم.

پازوکی با تحلیل وضعیت اقتصادی کشور و اینکه ایران بهشت دلالان و واسطه گران است گفت: تاکنون اگر دست فسادهای بزرگ اقتصادی در ایران شفاف سازی و مشخص شده نتیجه گزارش همین «اف ای تی اف» است. کارشناس اقتصادی موافق پیوستن به FATF گفت: پیوستن به «اف ای تی اف» به نفع اقتصاد ایران است.

پازوکی گفت: به نظر من وزارت امور خارجه ایران نیز در اطلاع رسانی در مورد «اف ای تی اف» کم کاری کرده است. اف ای تی اف مخالف قانون اساسی کشور ما نیست. وی افزود: کسانی که فرار مالیاتی دارند یا سیاسیونی که دغدغه قطع ارتباط با نهادهای سیاسی دیگر را دارند مخالف «اف ای تی اف» هستند.

وی افزود: مشکل اقتصاد ایران مشکل مدیریتی است نه قبول یا رد «اف ای تی اف» ما هرچه از جامعه جهانی فاصله بگیریم منزوی تر می شویم. مجید شاکری هم گفت: FATF یک نهاد ناظر است و با سازمانی ورزشی مانند فیفا فرق می کند که در صورت اجرا نکردن قوانین جدید فوتبال تیم های شرکت کننده را جریمه کند.

کارشناس مسائل اقتصادی در نقد پیوستن یا نپیوستن به FATF گفت: «اف ای تی اف» هیچ ارتباطی با برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ندارد و ایران را از حالت تحریم خارج نمی کند. FATF یا «گروه ویژه اقدام مالی» یک قرارداد نیست بلکه یک سازمان بین دولتی است.

شاکری به بیان سابقه ایجاد این سازمان مالی بین دولتی گفت: این سازمان برای بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی به وجود آمده است و نتیجه فعالیت آن در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو «جی ۷» برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

وی با بیان اینکه مخالف FATF درایران مخالف تمام قوانین آن نیست افزود: ما با مبارزه با پولشویی مخالف نیستیم اما حتی اگر ایران FATF را بپذیرد از لیست سیاه خارج نمی شود. مشکل اتحادیه اروپا یا هر کشور دیگری در ارتباط با مبادلات اقتصادی با ایران FATF نیست.

شاکری افزود: «گروه ویژه اقدام مالی» یا همان «اف ای تی اف» سیاسی نیست بلکه کاملا اقتصادی و فنی است. وی گفت: اف ای تی اف در مورد پولشویی ۴۰ توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند و کشور ها مختارند توصیه‌های این نهاد از طریق وضع قوانین داخلی را به اجرا دربیاورند و زمینه‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.

وی گفت: ایران، در سال‌های گذشته تلاش کرده است با تصویب قوانین جدید، هم نظارت بر پرداخت مالیات‌ها را بیشتر کند، هم فضای کسب و کار را بهبود بخشد و هم شبهه‌ها در مورد تامین مالی تروریسم از طریق بازارهای غیرشفاف مالی را کاهش دهد.

کارشناس اقتصادی در مورد قدرت نظارتی یا تنبیهی «اف ای تی اف» گفت: این سازمان هیچ موقع توان تحریم ندارد فقط زیر ساخت اطلاعات ایجاد می کند از طرفی اجرا کردن یا نکردن «اف ای تی اف» در حاکمیت و اختیار ایران است و ارتباطی به کشورهای خارجی ندارد؛ چنانچه ایران «اف ای تی اف» را هم بپذیرد باز هم از حالت تعلیق یا تحریم بیرون نخواهیم آمد.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.