حسابان وب

افزایش نرخ سود بانکی منتفی شد

0 518

حسابداراپ

رئیس کل بانک مرکزی تصمیمات جدید این بانک را برای تامین ارز چهار گروه کالایی اساسی و ضروری ، تشریح کرد .


به گزارش خبرگزاری تسنیم، ولی الله سیف پس از جلسه عصر دیروز با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، این جلسه را خوب ارزیابی کرد و افزود: در این جلسه به پرسش ها و ابهامات اعضای کمیسیون در رابطه با سیاست های جدید ارزی پاسخ داده شد و آخرین تصمیمات را برای ساماندهی ارزی کشور برای آن ها تشریح کردم.

وی با بیان اینکه تصمیم بر این شد ۴ گروه کالایی را تعریف کنیم ، ادامه داد: گروه اول شامل کالاهای اساسی ، مهم و حیاتی است که ضرورت دارد در اولویت نخست برای تامین ارز آن اقدام شود که از محل ارز نفت، عملیاتی می شود.

سیف افزود:​گروه دوم شامل کالاهای ضروری از جمله مواد اولیه کارخانجات است که از محل ارز ناشی از صادرات کالاهای غیرنفتی به میزان ۸۰ درصد آن صادرات پتروشیمی ، ​فولاد و مانند آن و از طریق سامانه نیما تامین ارز می شوند .

وی اضافه کرد: گروه سوم کالاهایی هستند که از محل ۲۰ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی عمدتاً توسط بخش خصوصی انجام می شود و اقلام مختلفی را تشکیل می دهد که امکان آن را دارند در بخش خاصی از سامانه « نیما » این معاملات را انجام دهند و قیمت ، سقفی ندارد و با توافق انجام می شود البته این نرخ تحت نظارت دقیق است و سعی می کنیم به نحوی عمل شود تا تعادل و ثبات لازم را داشته باشد. احتمالاً در سه تا ۴ روز آینده این موضوع عملیاتی می شود .

فینتو

رئیس کل بانک مرکزی گفت : گروه چهارم کالاهای ممنوع الورود هستند و اجازه ورود به کشور را ندارند ، بر این اساس به نظر می آید این اقدامات بتواند ثبات و آرامش بیشتری در بازار ایجاد کند.

سیف درباره خرید و فروش حواله سکه در بورس هم گفت: اقدام ما این بود که پیش فروش های سکه به گواهی سکه تبدیل شود تا بتواند در بورس معامله شود، در این زمینه توافق های لازم با بورس انجام شد و به نظر می رسد امروز یا فردا این کار آغاز شود .

وی افزود : به نظر می رسد با این اقدام معاملات سکه منطقی تر شود .

سیف گفت : تصمیم و برنامه ای در رابطه با افزایش نرخ سود بانکی نداریم و نظام بانکی بر اساس نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار عمل می کند .

وی افزود : برخی از بانک ها نرخ های دیگری را به کار گرفتند که بانک مرکزی برخوردهای مناسب را با آنها برای ایجاد تعادل انجام می دهد .ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.