نرم افزارحسابداری صدگان

شناسایی غیرشفاف‌ها

0 574

حسابداراپ

تقوی‌نژاد درباره شفافیت در سیستم‌ها گفت: فعالیت‌هایی که تاکنون احساس می‌کردیم، اطلاعات شفافی ارایه نکرده‌اند، مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و براساس ماده ۱۸۱ اطلاعات را برای حسابرسی در اختیار همکاران‌مان قرار دادیم.


با هماهنگی بانک مرکزی درخواست شد فهرست کسانی که بیش از ۵‌ هزار دلار در ماه‌های اخیر خریدوفروش ارز داشتند، در اختیار سازمان قرار بگیرد

به گزارش شهروند، اطلاعات ۲۴۰ صرافی با همکاری بانک مرکزی دریافت شده است. رئیس سازمان امور مالیاتی از دریافت اطلاعات مالیاتی خریداران و فروشندگان ارز که بیش از ۵‌هزار دلار خرید کرده‌اند، خبر داد و گفت: برخی از شرایط کشور سوءاستفاده می‌کنند. سیدکامل تقوی‌نژاد در حاشیه یازدهمین همایش سیاست‌های مالی و مالیاتی ایران درباره آخرین اقدامات صورت‌گرفته در زمینه دریافت اطلاعات مالیاتی صرافی‌ها و همچنین خریدوفروش ارز و توافقی که با بانک مرکزی در این زمینه صورت گرفته است، گفت: براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم کسانی که مبادرت به خریدوفروش ارز می‌کنند، باید اطلاعات سالیانه آنها از طریق بانک مرکزی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد.

او توضیح داد: طبق آیین‌نامه مصوب حداقل ۲۵‌هزار دلار فروش در ‌سال باید اطلاعات مالیاتی ارایه می‌شد اما به دلیل شرایط اخیر کشور و حضور دلالان ارز و همچنین فعالیت‌های نامطلوبی که صورت گرفت، با هماهنگی انجام‌شده با وزرایی که اختیار تصویب آیین‌نامه را داشتند، مقرر شد که رقم ۲۵‌هزار دلار به ۵‌هزار دلار کاهش یابد.

رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی ادامه داد: با هماهنگی بانک مرکزی درخواست شد فهرست کسانی که بیش از ۵‌هزار دلار در ماه‌های اخیر خریدوفروش ارز داشتند، در اختیار سازمان قرار بگیرد و در این زمینه فهرست‌های ابتدایی ارایه شد.

پندار سیستم

صرافی‌های فعال شناسایی شدند
او اظهار داشت: علاوه بر این، با هماهنگی بانک مرکزی صرافی‌هایی که در این زمینه فعال بودند نیز، شناسایی شدند؛ سه لایه صرافی وجود دارد؛ لایه اول تأمین‌کنندگان اصلی ارز هستند، لایه دوم از لایه اول دریافت می‌کنند و نهایتا در لایه سوم صرافی‌های سراسر کشور هستند. تقوی‌نژاد با بیان این‌که اطلاعات مربوط به این صرافی‌ها در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفت، گفت: کاری که ما برای صرافی‌های لایه اول انجام دادیم، این بود که نه‌تنها اطلاعات موجود ‌سال ۹۶ این صرافی‌ها بلکه اطلاعات معاملاتی سال‌های ماقبل آن را نیز درخواست کردیم.

به شفافیت نزدیک‌تر شده‌ایم
تقوی‌نژاد درباره شفافیت در سیستم‌ها گفت: فعالیت‌هایی که تاکنون احساس می‌کردیم، اطلاعات شفافی ارایه نکرده‌اند، مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و براساس ماده ۱۸۱ اطلاعات را برای حسابرسی در اختیار همکاران‌مان قرار دادیم.

تقوی‌نژاد اظهار داشت: تعدادی از این صرافی‌ها، از صرافی‌های وابسته به بانک‌ها هستند و طبیعتا به دلیل این‌که مجمع سالیانه آنها برگزار شده بود، شفافیت بیشتری در ارایه اطلاعات داشتند و تعدادی نیز اشخاص حقیقی هستند؛ اگر بخواهیم هر دو مورد را بررسی کنیم، در یک مورد ۸۰ صرافی و در بخش دیگر اطلاعات ۱۶۰ صرافی در اختیار نظام مالیاتی کشور قرار گرفت؛ به‌طور مجموع ٢٤٠ صرافی.

وصول برای ما مهم است
رئیس‌ کل سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: رقم دقیق مالیات در این بخش پس از حسابرسی و محاسبات قابل ارایه است ولی چیزی که به‌عنوان ارز از سیستم بانکی در اختیار این صرافی‌ها قرار می‌گیرد، مورد توجه است؛ از این بابت نیز باید این اطمینان را داد که ما اطلاعات مربوط به‌ سال ۹۶ این‌گونه افراد را زمانی می‌توانیم مطالبه کنیم که‌ سال مالی آنها تمام شده باشد و اینها مکلف هستند که اگر شخص حقیقی هستند، در خرداد و تیرماه اظهارنامه ارایه کنند ولی چیزی که درحال حاضر برای ما مهم است، تمرکز و وصول اطلاعات است.

عده‌ای از شرایط کشور سوءاستفاده می‌کنند
موضوع دیگری که در این زمینه مورد تأکید رئیس‌جمهوری و وزیر اقتصاد است، این است که عده‌ای از شرایط اخیر کشور برای واردات خودرو اقدام کرده و درآمدهایی را کسب کرده‌اند. او ادامه داد: ما از همین اختیار قانونی استفاده کردیم و یک خانواده‌ای که ۴ برادر بوده و ۱۸ شرکت داشتند، اطلاعات مالی آنها را بین سال‌های ۹۰ تا ۹۴ را بررسی کردیم و براساس این اطلاعات در این دوره ۵‌میلیارد و ۶۰۰‌میلیون تومان مالیات پرداخت شد ولی با بررسی دقیق‌تر ۸۳۰‌میلیارد تومان مالیات برای چهار‌سال فعالیت این ۱۸ شرکت تشخیص دادیم.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.