ACCPress.com – تازه های حسابداری

چراغ خطر مالیاتی صنف رایانه

چگونگی محاسبه مالیات بر ارزش افزوده برای فروشندگان صنف کامپیوتر از سوی سازمان مالیاتی در سال‌های اخیر یکی از مهمترین دغدغه‌های این صنف بوده اما از آنجا که تغییراتی در قوانین مربوط به فروشندگان این صنف به وجود آمده باعث شده تا اتحادیه نسبت به درنظر گرفتن این شرایط به فعالان کامپیوتر هشدار دهد.


این اتحادیه در اطلاعیه‌ای که در این باره منتشر کرده اعلام کرد که در صنف IT فعالان به‌ویژه در حوزه فروشگاه‌ها با توجه به اطلاع‌رسانی اتحادیه در مورد ماده ۱۶۹ مکرر و ارزش افزوده این موضوع را نادیده گرفته‌اند و در مورد فاکتور رسمی هیچ‌گونه اقدامی انجام نداده‌اند. به گزارش دنیای اقتصاد، این اطلاعیه می‌‌افزاید: «در بخش فروشگاهی دوستان هنوز در فکر بند «ج» هستند و نمی‌دانند در قانون تغییرات اساسی ایجاد شده است.

در این راستا جرایم سنگینی برای افراد متخلف در نظر گرفته شده است. به اطلاع می‌رساند که بند «ج» کاملا منسوخ شده و مالیات شامل گروه ۱-۲-۳ در حال اجرا است و کسانی در این راه موفق خواهند بود که به‌صورت شفاف عمل کرده باشند. درحالی‌که صنف IT از سال ۹۰ مشمول پرداخت ارزش افزوده شده است، اما هیچ‌کدام از فعالان صنف آن را اجرا نمی‌کنند؛ بنابراین ضروی است افراد در عملکرد مالی خود دریافت و صدور فاکتور رسمی را در برنامه کاری خود قرار دهند. این افراد باید از واردکنندگان و تامین‌کنندگان کالا فاکتور رسمی دریافت کرده و هنگام فروش نیز فاکتور رسمی صادر کنند؛ چراکه در صورت رعایت نکردن این مقررات در آینده متحمل پرداخت هزینه‌های سنگینی خواهند شد.»

این اطلاعیه می‌افزاید: «این اتحادیه پس از شرکت در جلسات متعدد به این نتیجه رسید که سازمان مالیاتی بدون در نظرگیری هر گونه ارفاقی اجرای ماده ۱۶۹ مکرر را برای فروشندگان صنف رایانه اعمال می‌کند بنابراین افراد در صورت ثبت نام در سامانه ارزش افزوده و دریافت و پرداخت ارزش افزوده را اجرا کنند.

مطمئن باشید با اجرای ماده ۱۶۹ مکرر و ارزش افزوده مالیات شما اضافه نخواهد شد؛ صنف IT از جمله صنوفی است که باید شفاف‌سازی در عملکرد، ماده ۱۶۹ و ارزش افزوده را اجرا کند. این اطلاعیه برای آگاهی فعالان صنف نسبت به رعایت مقررات پرداخت مالیات و اجرای ماده ۱۶۹ مکرر بوده تا در پایان سال ۹۶ هر واحد صنفی با مسائل ناشی از تخلفات مالیاتی مواجه نشود.» پیش از این فعالان صنف رایانه نسبت به پرداخت مالیات و چگونگی محاسبه آن در پایان هر سال کاری انتقادهایی را مطرح کرده بودند اما این‌بار به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال این هشدار برای رعایت قوانین مالیاتی مدنظر قرار گرفته شده و به‌عنوان یک اخطار برای فعالان این صنف محسوب می‌شود.نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶
 • بدون نظر
 • آمار : 348 بازدید
 • ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: