نرم افزارحسابداری صدگان

افزایش قد،باعث افزایش درآمد افراد

0 688

حسابداراپ

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر یک سانتی متر افزایش قد کودک موجب ۵ درصد افرایش درآمد وی در بزرگسالی می‌شود.


به گزارش ایرنا، زهرا عبداللهی روز شنبه در همایش تغذیه سالم با مشارکت زنان روستایی و عشایر در وزارت بهداشت افزود: بر اساس آخرین گزارش جهانی تغذیه که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، هر یک دلار سرمایه‌گذرای در مداخلات تغذیه‌ای ۱۶ دلار ‌سود خواهد داشت.

وی گفت: با هر ۱۰ درصد افرایش درآمد سرانه، کوتاه قدی تا ۳ درصد و لاغری تا ۴/۷ درصد کاهش می‌یابد.عبداللهی اضافه کرد: ۸۸ درصد مردم کشورهای جهان با سوء تغذیه دست و پنجه نرم می‌کنند, ۵۲ میلیون کودک مبتلا به لاغری، دومیلیارد نفر دچار کمبود ریزمغذی‌ها، دو میلیارد بزرگسال دچار اضافه وزن، ۴۱ میلیون کودک چاق, ۵۲ میلیون کودک دچار لاغری و ۸۱۵ میلیون نفر در جهان با سوءتغذیه و گرسنگی مواجه هستند.وی گفت: بحران کم آبی و خشکسالی، کشورها را برای دستیابی به هدف مبارزه با گرسنگی با چالش مواجه می‌کند و در ایران نیز مانند سایر کشورها دوره گذار تغذیه‌ای در حال طی شدن است.

مدیر کل تغذیه وزارت بهداشت گفت: عدم کنترل کمبود ریزمغذی‌ها موجب تضعیف سیستم ایمنی و در نتیجه افزایش مرگ و میر و کاهش ضریب هوشی, ناتوانمندی ذهنی و رکود اقتصادی می‌شود.وی افزود: فقط چهار درصد در سطح کشور کمبود وزن و لاغری مفرط داریم که در زنان کمتر از ۴ درصد است.

به گفته وی , روند مصرف ریزمغذی‌ها در زنان، کاهش کمبود روی در زنان را نشان می‌دهد و در ۳۰ درصد زنان باردار وجود دارد.وی گفت: کم خونی نیز در زنان باردار ۳۳ درصد شیوع دارد و طی یک دهه کاهش داشته است. ۴۰ درصد کاهش شیوع کمبود آهن در دختران و ۳۳ درصد در زنان جامعه نیز مشاهده می‌شود.

عبداللهی گفت: درصد قابل توجهی از زنان و مردان با کمبود ویتامین دی مواجه هستند. کمبود این ویتامین موجب بروز راشیتیسم، پای پرانتزی، نرمی استخوان، پوکی استخوان، آسم، دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و برخی سرطان‌ها می‌شود.وی افزود: ۶۲ درصد زنان دچار اضافه وزن و چاقی به علت تغذیه ناسالم و عدم تحرک کافی هستند. ۲۰ درصد دختران نوجوان دچار شیوع اضافه وزن و چاقی و ۱۸ درصد دختران دچار چاقی شکمی هستند.

عبداللهی اضافه کرد: هر فرد باید حداقل دو واحد میوه و سه واحد سبزی در روز مصرف کند اما در کمتر از ۲۰ درصد از جمعیت، به ویژه زنان، دو واحد میوه مصرف نمی‌شود و فقط ۴۲ درصد از جمعیت سه واحد سبزی را مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت امینت غذایی است. در همین راستا سامانه ملی امنیت غذا و تغذیه (سمات) راه‌اندازی شده و در حال گسترش است و در سطح استان‌ها با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و دفتر توسعه فعالیت زنان روستایی توسعه می یابد.

 

پندار سیستممحل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.