حسابان وب

انتشار گزارش پیش بینی سالانه مجاز نیست

0 703
محل تبلیغ شما

ناشران با ابلاغ معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس مجاز به انتشار گزارش پیش بینی سالانه نیستند.


به گزارش سنا، روز چهارشنبه ۲۹ آذرماه طی نامه ای از سوی معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، به تمامی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و تمامی موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار نحوه اجرای دستور العمل های اصلاح شده ابلاغ شد.

حسن امیری، عضو هیات مدیره و معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار دستورالعمل های اصلاح‌شده اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان، پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران، اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران و اجرایی نحوه انجام معاملات سهام و حق تقدم خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران را ابلاغ کرد.

در راستای افزایش شفافیت اطلاعاتی ناشران و بهبود نقدشوندگی اوراق بهادار و به استناد ماده ۷ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۲۸ تیر ۹۶ اصلاح دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان، دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران، دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران و دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات سهام و حق تقدم خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران را در دستور کار قرار گرفت.

براین اساس روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶ در نامه ای از سوی معاون نظارت بر بورس ها و  ناشران به تمامی شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و تمامی موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ شد.

بر این اساس، دستورالعمل های فوق الذکر از تاریخ نهم دی ماه سال جاری لازم الاجرا است.

از تاریخ لازم  الاجرا شدن دستورالعمل­ های فوق الذکر ناشران ثبت شده نزد سازمان مجاز به انتشار گزارش پیش بینی عملکرد سالانه نیستند. لکن ضروری است تغییرات بااهمیت در پیش ­بینی درآمد هر سهم که پیش از تاریخ نهم آذرماه ۹۶منتشر شده است، از طریق انتشار اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت در سامانه کدال منتشر شود.

با توجه به اینکه مطابق دستورالعمل های اصلاح شده، افشای اطلاعات با اهمیت (موضوع ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان) منجر به توقف نماد معاملاتی ناشر می شود، ضروری است ناشران هرگونه اطلاعات با اهمیت را صرفا از طریق اطلاعیه مربوطه در سامانه کدال افشا کنند.

با عنایت به اینکه مطابق اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل ها، وظایف نظارتی شرکت های بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران افزایش یافته است، ناشران مکلفند اطلاعات درخواستی شرکت­های مذکور را به این شرکت ها ارائه کنند.

با توجه به عدم انتشار اطلاعیه پیش بینی درآمد هر سهم مطابق با مفاد دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان، ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران مکلفند گزارش تفسیری مدیریت را همراه با صورت‌های مالی میان دوره­ای ۳، ۶ و ۹ ماه و صورت­های مالی سالانه، تهیه و افشا کنند.

همچنین شرکت‌های مذکور باید اظهارنظر حسابرس خود نسبت به گزارش تفسیری مدیریت، که همراه صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ ماهه و سالانه ارائه می‌شود را نیز ارائه کنند. گزارش تفسیری مدیریت باید با توجه به ضوابطی تهیه و ارائه شود که متعاقبا اعلام خواهد شد. همچنین نحوه ارائه گزارش حسابرس درباره گزارش تفسیری مدیریت نیز پس از تایید کمیته فنی سازمان حسابرسی اعلام خواهد شد.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.