مقایسه حقوق‌ها در ایران و آمریكا

1 163

در دنیای امروزی هرکس پول بیشتری می‌خواهد اما ممکن است شما از اینکه برای بعضی از مشاغل چه میزان پرداخت می‌شود متعجب شوید، برای مثال یک کارگر آمریکایی به طور متوسط درسال گذشته ۴۸. ۳۲۰ دلار به‌دست آورده است.موسسه glass door در این مقاله اسامی ۱۱ شغل که دارای درآمدهایی هستند که شما را متعجب می‌کند، معرفی کرده است. این لیست نشان دهنده نمونه‌هایی از مشاغل است که بدون منظور و یا‌ترتیب خاصی دسته‌بندی شده‌اند. موسسه glass door درگزارشی ۱۰ شغل در ایالات متحده آمریکا را از لحاظ درآمد مورد مقایسه قرار داده که همین گزارش، با میزان درآمد افراد شاغل ایرانی در کشور نیز باردیگر مقایسه شده که البته این مقایسه نشانگر وضعیت بسیار ضعیف درآمدی شاغلان ایرانی است.
امدادگر با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۳۶.۰۰۰ دلار
آیا شما فکر می‌کنید کار کردن در یک مرکز درمانی ممکن است برای شما درآمد بالایی به ارمغان بیاورد، ولی این مورد برای هر کاری نیست؛ امدادگران کسانی هستند که معمولا برای درمان افرادی که در شرایط اضطراری هستند پیش قدم می‌شوند اما درآمد آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر از یک پزشک با ۱۷۵.۹۲۹ دلار یا یک پرستار ۶۳.۰۷۰دلار است. اگرچه مدرک دانشگاهی برای این موقعیت مورد نیاز نمی‌باشد بلکه آموزش تخصصی به عنوان مدرک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امدادگری در ایران
رقم ۳۶هزار دلار با تبدیل به دلار آزاد به تومان رقمی حدود ۱۴۶.۵۲۰.۰۰۰ میلیون تومان به‌صورت سالانه بوده و البته ماهانه عدد ۱۲ میلیون و ۲۱۰ هزار تومانی را بالغ می‌شود اما آمار درستی از میزان حقوق تکنسین فوریت‌های پزشکی در کشور در دسترس نیست آنهایی که در اورژانس و سایر بخش‌های دولتی کار می‌کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می‌کنند. تکنسین‌هایی که در بیمارستان و مراکز خصوصی تحت استخدام هستند نیز درآمدهای متفاوتی دارند.
درآمد تکنسین فوریت‌های پزشکی در برخی از کشورهای جهان
آمریکا: متوسط درآمد سالانه این شغل ۳۰.۳۶۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۳۱.۲۰۰ دلار بوده است.
استرالیا: متوسط درآمد سالانه این شغل ۵۵.۵۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) است؛ انگلستان: متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۴.۰۰۰ تا ۳۰.۵۰۰ دلار، افراد با تجربه بین ۳۲.۵۰۰ تا ۴۲.۵۰۰ دلار، مسئولان تیم اورژانس تا ۵۲.۶۰۰ دلار و برای مدیران این بخش تا ۶۱.۰۰۰ دلار است.
متخصص بیهوشی با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۲۹۴.۸۱۱ دلار
در اینکه یک پزشک درآمد بالایی دارد شکی نیست ولی اگر می‌خواهید در آمد بالایی کسب کنید شما می‌توانید به‌عنوان یک متخصص بیهوشی فعالیت کنید در واقع می‌توانید سالیانه بیش از ۳۰۰۰۰۰ دلار درآمد داشته باشید این افراد نه تنها در دانشکده پزشکی تحصیل می‌کنند بلکه باید ۴ سال دیگر را برای گرفتن تخصص بیهوشی بگذرانند البته در بخش دیگری از این کار، مخاطرات بالایی می‌تواند در فرآیند کار وجود داشته باشد آن‌ها باید در حین عمل سطح هوشیاری و میزان اکسیژن در خون فرد بیمار را در سطح مطلوبی نگه دارند.
متخصص بیهوشی در ایران ماهانه به‌صورت میانگین رقمی حدود ۱۰ میلیون تومان را می‌تواند درآمدزایی کند البته این ارقام در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی نیز کمی تفاوت داشته و باید کارانه و نوع عمل‌های جراحی‌ را هم در نظر گرفت.
بر پایه این گزارش می‌توان رقم ۲۹۴.۸۱۱ دلار را با تبدیل نرخ دلار ۴۰۷۰ تومانی تبدیل به عدد یک میلیارد و ۱۱۹ میلیون و ۸۳۶ هزار تومان را داشته باشد که تقریبا این رقم در هر ماه بالای ۹۳ میلیون تومان به ارزش پول ملی ایران عاید هر متخصص بیهوشی می‌شود.
کارورز مهندس نرم‌افزار با متوسط پایه حقوق و دستمزد ماهانه ۵.۷۱۵ دلار
انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۴ میزان افرادی که شغل مهندسی نرم‌افزار را انتخاب می‌کنند تا ۱۷ درصد رشد داشته باشد که بیشتر از دوبرابر نرخ رشد مشاغل دیگر است.
از آن‌جایی که تقاضای نیروی کار بیشتر از عرضه آن بوده شرکت‌ها به دنبال دانشجویانی که از مهارت بالایی برخوردار بوده خواهند رفت و به همین دلیل ارزش یک دانشجوی کالج در رشته مهندسی نرم‌افزار سالیانه ۶۸,۵۷۶ دلار است که ۴۲ درصد بیشتر از میانگین دریافتی کارکنان آمریکا است.
بر اساس همین گزارش، اندک دانشجویانی در ایران هستند که بتوانند در دوره گذران دانشجویی خود با حقوق کافی به استخدام دربیایند زیرا اغلب شرکت‌ها در ابتدا این دانشجویان را به‌عنوان کارآموز بدون حقوق به خدمت می‌گیرند تا تنها سابقه کاری برای آنها ثبت شود.
البته در معدود شرکت‌هایی که دستمزد ماهانه‌ای به دانشجویان پرداخت می‌شود مابین ۸۰۰ تا ۳ میلیون تومان بوده اما ارقام بالای آن بر اساس توانمندی‌های خاص اندک دانشجویان با رتبه‌های بالای دانشگاه‌های معتبر است. با این حال اگر رقم سالانه حقوق کارورزان مهندس نرم‌افزار را با میزان دستمزد سالانه داخلی مقایسه کنیم در می‌یابیم که این عدد ۶۸.۵۷۶ دلار با نرخ دلار ۴۰۷۰ تومانی برابر با ۲۹۷ میلیون و ۱۰۵ هزارتومان بوده که تفاوت قیمت محسوسی نیز در این بخش به چشم می‌خورد. در همین بخش اگر سقف حقوق ماهانه کارورز یا حتی مهندس نرم‌افزار را ۳ میلیون تومان محاسبه کنیم، یعنی این فرد ماهانه ۷۳۷ دلار درآمد داشته که با درآمد کارورز بین‌المللی تفاوت زمین تا آسمان را شاهد هستیم.
بازیگر با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۳۵.۳۱۰ دلار
از نیکل کیدمن تا زک‌ایفرن بزرگ‌ترین ستاره‌های هالیود به دریافت درآمدهای میلیونی مشهورند. اما یک بازیگر متوسط علاوه بر اینکه به هیچ‌وجه نزدیک این مقدار دریافتی نزدیک نمی‌شود. درآمدهای بازیگری در سطح بین‌المللی که از سوی بازیگران دریافت می‌شود اغلب از طرف تئاترهای محلی، تبلیغات بازرگانی و یا کنسرت‌ها است؛ برای این شغل مدرک تحصیلی لازم نیست ولی داشتن استعداد اهمیت زیادی دارد و اگر این فاکتور باشد دستمزد آن‌ها به صورت صعودی رشد خواهد داشت. برابری نرخ تبدیل این رقم به تومان، حدود ۱۴۳ میلیون و ۷۱۲ هزارتومان بوده که ماهانه به حدود ۱۲ میلیون تومان نیز می‌رسد.
در بین بازیگران ایرانی در چند سال گذشته با توجه به فیلم‌های میلیاردی، بازیگرانی همچون رضا عطاران، محمدرضا شریفی‌نیا، محمدرضا گلزار، میترا حجار و دیگر سوپراستارهای ایرانی به درآمد بالای یک میلیارد تومان نیز رسیده اما بازیگرانی مانند ابوالفضل عرب‌نیا دستمزد ۳۵۰ میلیون تومانی را تجربه کرد.
روزنامه نگار با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۳۴.۷۴۶ دلار
شما به آن‌ها اعتماد دارید زیرا به‌روزترین اخباری که اتفاق می‌افتد را گزارش می‌کنند اما درآمد متوسط یک روزنامه نگار۳۴,۷۴۶ دلار بوده که ۲۸ درصد کمتر از درآمد کارگر آمریکایی است. متاسفانه به دلیل افزایش روزافزون راه‌های ارتباطی غیر سنتی انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۴ با ۹درصد کاهش این شغل مواجه شویم. تفاوت فاحش حقوق دستمزد روزنامه‌نگاران ایرانی با تمام دنیا کاملا محسوس بوده زیرا حقوق عمده خبرنگاران ایرانی در عادلانه‌ترین و خوشبینانه‌ترین حالت از ۷۰۰ هزارتومان آغاز و نهایتا تا ۲ میلیون تومان می‌رسدحقوق دبیران و سردبیران ملاحظه نشده است با این وجود تفاوت این قشر و عقب‌ماندگی جامعه خبر ایرانی با دیگر جوامع دنیا کاملا از این بُعد قابل بررسی است.
مدیر ارشد اجرایی با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۱۷۷.۸۰۰ دلار
یک مدیر ارشد اجرایی به طور متوسط سالیانه کمتر از ۱۷۷,۸۰۰دلار درآمد دارد . باید ملاحظه کرد که بیشتر تجارت آمریکا کسب‌وکارهای کوچکی است که کمتر از ۲۰ نفر پرسنل دارند. در تبدیل نرخ حقوق به دلار آزاد، رقم ۷۲۳ میلیون و ۶۴۶ هزار تومانی به‌دست می‌آید که ماهانه رقمی ۶۳ میلیون تومان برای هر مدیر باقی می‌ماند. میزان دستمزد مدیران در ایران از پایه ۴ میلیون تومان آغاز شده و گاها حقوق‌های نجومی که حاشیه‌های فراوانی را برای دولت به‌همراه داشت.
متخصص تغذیه با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۵۸.۰۸۵ دلار
شاید یکی از جذاب‌ترین شغل‌ها آن باشد که برای آنکه درمورد غذا مطالعه کنید درآمد بدست آورید؛ متخصص علوم تغذیه سالیانه ۵۸,۰۸۵ دلار دریافت می‌کنند که ۲۰ درصد بیشتر از دریافتی یک کارگر آمریکایی است اما کمتر از دریافتی یک دانشمند است.
برای استخدام شدن مدرک دانشگاهی لازم است اما داشتن مدارک بالاتر‌ترجیح داده می‌شود همچنین این شغل با زیست‌شناسی، مهندسی شیمی و بیوشیمی‌ترکیب شده که با شناخت میزان‌ترکیبات شیمیایی، سالم بودن این مواد غذایی اطمینان حاصل کنند.
متخصصان تغذیه در ایران با درآمد ماهانه ۶ تا ۸ میلیون تومانی روبه‌رو هستند که البته در مواقع خاص، این درآمد هم تا ۳۵ میلیون تومان تنها در یک مطب رسیده است.
اما اگر میزان تناسب بین‌المللی را در مقایسه با حقوق در ایران بخواهیم محاسبه کنیم، باید گفته شود که میانگین درآمدی ۲۳۶ میلیون و ۴۰۶ در سال و به ازای ۱۲ماهه مبلغ ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به‌دست می‌آید.
آموزگار مقطع ابتدایی با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۴۶.۹۶۷ دلار
این افراد وظیفه آموزش ذهن‌های جوان برای تبدیل شدن به رهبران آینده را دارند.
آموزگار مقاطع ابتدایی سالیانه۴۶,۹۶۷ دلار درآمد دارند که کمتر از همتایان خود در مقاطع بالاتر بوده اما افراد زیادی معتقدند که تمامی آموزگاران در همه سطوح باید حمایت شوند که این کار در مناطق آموزش و پرورش از کالیفرنیا تا ویرجینیا صورت می‌پذیرد.
طبق آخرین نظر علی‌اصغر فانی وزیر سابق آموزش و پرورش ایران، حداقل حقوق معلمان در دوره ابتدایی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و حداکثر آن حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.
مدیر مدرسه با متوسط پایه حقوق و دستمزد ۱۰۰.۴۳۸ دلار
درحالیکه بیشتر آموزگاران تقریبا در حدود متوسط کارگر آمریکایی دریافت می‌کنند، مدیران مدرسه‌ها حدودا دوبرابر این مبلغ درامد دارند یعنی به طور میانگین سالی ۱۰۰,۴۳۸دلار البته بسیاری از این مدیران معلمان سابق هستند برای آنکه به عنوان یک مدیر استخدام شوید نیازمند مدرک دانشگاهی در مقاطع بالا هستید.
اما استخدام مدیران در ایران علاوه بر نیازمندی مدارک بالا، نیازمند سابقه کار در محیط آموزشی نیز بوده که نهایت حقوق مدیران مدرسه دولتی در ایران به سقف ۳ میلیون تومان می‌رسد.
رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا با متوسط پایه حقوق و دستمزد۴۸۸.۰۰۰دلار
رئیس جمهور منتخب ۴۰۰۰۰۰ دلار درآمد به همراه ۵۰۰۰۰دلار هزینه حساب سالانه و ۱۹۰۰۰ دلار هزینه سفربدون مالیات و ۱۹۰۰۰دلار برای سرگرمی دریافت می‌کند. به عنوان رهبر برای جهان آزاد این مبلغ به طور قابل توجهی هم از میانگین دریافتی مدیران ارشدی هم بیشتر است اما هنوز هم بسیار پایینتر از دریافتی مدیران شرکت‌های بزرگ است. البته این رقم به دریافتی حدود ۲میلیارد تومانی می‌رسد البته روسای جمهور تمام دنیا از یک منبع طبیعتا درآمد نداشته و منابع درآمدزایی فراوانی را دارند.

احمد کريمي- روزنامه بهار1 نظر
  1. سیبس می گوید

    ابولفضل عرب نیا؟؟!
    عاالی بوود ؛))))))))))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.