نرم افزارحسابداری صدگان

استقرار استاندارد IFRS ضرورت غیر قابل انکار

0 961

حسابداراپ

رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اهمیت IFRS در تمامی رشته ها به خصوص موسسات مالی گفت: استقرار استاندارد IFRS ضرورت غیر قابل انکار برای ورود به بازارهای بین المللی است.


به گزارش ایبِنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، عبدالناصر همتی در مراسم افتتاحیه سومین همایش پیاده سازی استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی صنعت بیمه با بیان این مطلب افزود: صنعت بیمه، نقش مرکزی در اقتصاد جهانی ایفا می کند.شرکت های بیمه، مردم و شرکت ها را در انتقال ریسک پشتیبانی می کنند؛ ضمن آنکه بیمه گران همانند سایر موسسات سرمایه گذار، سرمایه گذاران مهم بلند مدت هستند بنابراین مجموعه ای از استانداردهای گزارشگری مالی، می تواند منافع سرمایه گذاران  شرکت های بیمه را تضمین  کند.

وی افزود: بعد از تحریم ها در صنعت بیمه شاهد تحولات خوبی در عرصه روابط بین المللی برای سرمایه گذاری در شرکت های بیمه و تعامل با آن ها هستیم و این نیاز به تطبیق گزارشگری مالی بر اساس استاندارهای بین المللی را بیشتر می کند.

همتی به دارایی ۱۳ هزار میلیارد دلاری ثبت شده  شرکت های بیمه جهان که ۱۲ درصد کل دارایی شرکت های مالی و غیر مالی در بورس هست اشاره کرد و گفت: این شرکت ها  از سیستم گزارشگری مالی  بین المللی (IFRS) استفاده می کنند تا از این طریق  زمینه های مناسبی را برای  تقویت کسب و کار و سلامت مالی بیمه گران و در نهایت اقتصاد جهانی  فراهم کنند.

رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به اینکه طبیعت کسب و کار شرکت های بیمه موجب می شود بیمه گران و سرمایه گذاران در شرکت های بیمه در معرض بسیاری از ریسک ها قرار گیرند، گفت: با اجرای مطلوب استانداردهای مالی جهانی سلامت مالی  بیمه گران تضمین می شود؛ این موضوع نیازمند انعکاس به موقع و شفاف ریسک های بیمه ای و تغییرات آن است تا تاثیر مناسبی بر اقتصاد جهانی بگذارد.

پندار سیستم

رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: صورت های مالی شرکت های بیمه نیازمند انعکاس شفاف ریسک های بیمه ای و تغییرات آن و رویه های خاص حسابداری است.

تامین ۷۰ درصد دارایی شرکت ها از محل تعهدات بیمه ای
وی خاطر نشان کرد: در کشور ما حدود ۷۰ درصد دارایی های شرکت های بیمه از محل تعهدات بیمه ای آنها که به عنوان ذخایر فنی محسوب می شود، تامین می شود؛ حال با توجه به اینکه سهم بازار بیمه زندگی در کشور ۱۴ درصد بوده و ذخیره ریاضی قابل توجهی  نسبت به سایر ذخایر فنی ما نیست، قاعدتا با توجه به برنامه ششم و تدابیری که اندیشیده شده سهم تعهدات و ذخایر بیمه افزایش می یابد و این افزایش موجب می شود تا سهم  و وزن استاندارد خاص بیمه ای در مقایسه با استاندارد های عمومی بیشتر شود.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با توجه به وضع و تاثیر تعهدات بیمه ای، سهم عمده انطباق گزارشگری مالی در صنعت بیمه باید با استاندارد خاص بین المللی بیمه ای صورت گیرد که مسائل تکنیکی و فنی زیادی را در مقابل ما قرار می دهد.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود به تفاوت ۴IFRS  و IFRS ۲۰۱۷ اشاره کرد و گفت: در۴ IFRS تاکید بیشتر بر روی شفاف سازی و افشای اطلاعات بوده اما ۲۰۱۷ IFRS  بر تاثیر محیط اقتصادی بر متغیرهایی که ریسک شرکت های بیمه  و سود و زیان را تحت تاثیر قرار می دهد تاکید دارد، لذا ما باید خود را برای پیاده سازی ۲۰۱۷ IFRS آماده کنیم که ابتدا باید ترجمه آن به تایید سازمان حسابرسی برسد بعد اقدامات  لازم را آغاز کنیم.

وی افزود: این موضوع مستلزم همکاری مشترک سازمان حسابرسی، انجمن حسابداران خبره ایران، انجمن حرفه ای صنعت بیمه، سندیکای بیمه گران ایران، پژوهشکده بیمه و بیمه مرکزی است.

وی در پایان اعلام آمادگی کرد، صنعت بیمه در اولین فرصت و با هماهنگی سازمان های بورس، حسابرسی و سندیکای بیمه گران ایران نسبت به تهیه آیین نامه های لازم، اصلاح و تصویب نمونه صورت های مالی  شرکت های بیمه و پیاده سازی۱۷ IFRS و سایر استانداردهای مالی بین المللی در  شرکت های بیمه اقدام خواهد کرد.

 


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.