نرم افزارحسابداری صدگان

واکنش رئیس اسبق بانک مرکزی به تبدیل ریال به تومان

0 1,618

حسابداراپ

پندار سیستم

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به این که مصوبه دولت برای تعیین تومان به عنوان واحد پول ملی کار درستی است گفت: اما در این مصوبه جمله ده ریال معادل یک تومان، حرف غلطی است.


به گزارش تسنیم، طهماسب مظاهری در خصوص تغییر واحد پولی کشور به رادیو گفت: قانون پولی – بانکی چند مورد از جمله اسم واحد پول ملی و نحوه تعیین ارزش آن را تعیین می کند.وی با اشاره به قانون پولی – بانکی در ایران اظهار داشت: این قانون در حدود ۵۰ سال پیش در ایران تصویب شده و در آن، واحد پول ما ریال شناخته شده و ارزش پول هم نسبت به مقرراتی که جاری بوده با طلا تعیین شده است. در قانون پولی – بانکی نوشته شده که یک ریال معادل یک صدم گرم طلا است.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی تصریح کرد: این قانون تا به امروز از لحاظ قانونی معتبر است ولی به لحاظ اقتصادی، سال هاست که موضوعیت ندارد چون یک ریال ما خیلی کمتر از یک صدم گرم طلا است. بنابراین این یک قانون قدیمی است و از جهت ارزش ریال پوسیده است و غیر واقعی است.

وی در خصوص لایحه دولت اظهار داشت: تصمیم دولت برای تعیین واحد پول و مکانیسم ارزش آن، از این جهت که به جای ریال، کلمه تومان را استفاده کرده قابل احترام است و مثبت تلقی می شود چون از فرهنگ رایج و تصمیم خواست عموم مردم تبعیت کرده است. در طول این ۵۰ سالی که واحد پول به ریال تبدیل شده به گواهی مردم تقریبا هیچ کسی در معاملات روزمره ریال را به کار نمی برد و همه با تومان مبادلات روزمره شان را انجام می دهند. بنابراین از جهت تغییر اسم این کار دولت درست بوده است.

مظاهری افزود: اما بحثی که وجود دارد نحوه تعیین ارزش پول است که گفته ده ریال معادل یک تومان است بدون اینکه نحوه و سازوکار تعیین ارزش پول را دیده باشد. اگر بگوییم یک تومان ده ریال است یعنی یک ریال که یکصدم گرم طلا بوده حالایک تومان می شود یک دهم گرم طلا و این حرف درستی نیست چون یک دهم گرم طلا در حدود ۱۰ هزار تومان است در حالیکه یک تومان ده هزار تومان نیست.

وی متذکر شد: اگر دولت تصمیمش بر این باشد که با مدل قدیمی معادل پول با طلا کار را انجام دهد باید یک عدد واقعی را در نظر بگیرد و اگر با سیستم جدید و نظامات جدیدی که در اقتصاد دنیا رایج است عمل کند باید این مسئله را در این لایحه به روشنی ذکر کند.  هم اکنون در اقتصاد ما و البته دنیا ارزش پول به طلا وصل نیست بلک به ساختار اقتصادی کشور بستگی دارد و دولت.

مظاهری افزود: بهتر است، در مرحله رسیدگی به این لایحه به موضوع ارزش پول بپردازند و ساز و کار اقتباس ارزش پول به قدرت اقتصادی کشور را در نظر بگیرند.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.