پیش شرط دریافت مالیات از خانه های خالی

0 46

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با اعلام راه اندازی مقدماتی سامانه ملی املاک و اسکان کشور در تابستان سال جاری، از تکمیل و بهره برداری کامل سامانه در پایان سال ۹۶ خبر داد و گفت: مراحل اولیه کار انجام شده است و به زودی مرحله تکمیلی را با همکاری نهاد ریاست جمهوری و سایر دستگاه ها به پیش خواهیم برد.


به دنبال تصویب قانون اصلاح مالیات های مستقیم در سال ۹۴، اخذ مالیات از خانه های خالی درصورت تامین یک پیش شرط مصوب شد. به این معنا که براساس ماده ۵۵ مکرر قانون مالیات های مستقیم اخذ مالیات از خانه های خالی بر عهده سازمان امور مالیاتی است؛ اما پیش از اقدام برای اخذ مالیات از املاک خالی از سکنه نیاز است سامانه ای تحت عنوان سامانه ملی املاک و اسکان کشور از سوی وزارت راه و شهرسازی ثبت و راه اندازی شود که براساس آن امکان دسترسی به یک بانک اطلاعاتی جامع از املاک و آمار جابه جایی آنها وجود داشته باشد. در این راستا علی چگینی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن در مورد آخرین وضعیت سامانه ملی املاک و اسکان کشور، گفت: وظیفه ایجاد سامانه املاک و اسکان براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است.

او ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی از زمان ابلاغ قانون، فعالیت خود را آغاز کرد و اقلام اطلاعاتی و شاخص های آماری مورد نیاز را مورد بررسی قرار داده است. به همین منظور جلسات متعددی با دستگاه های مختلف کشور اعم از درون و بیرون دولت تشکیل شد و همچنین با سازمان های تابعه وزارت راه و شهرسازی، هماهنگی های لازم به عمل آمد.

به گفته چگینی، یک شرکت فعال در زمینه انفورماتیک انجام سیستم نرم افزاری فوق را با نظارت وزارت راه و شهرسازی در دست دارد؛ این سامانه به صورت مقدماتی در این ماه اجرایی می شود و برنامه تکمیلی سامانه نیز در دست اجراست تا به تدریج اطلاعات موجود در کشور به سامانه املاک متصل شده و سامانه به طور کامل راه اندازی شود.

او در خصوص زمان تقریبی راه اندازی کامل این سامانه گفت: برآورد دقیقی نمی توان ارائه کرد؛ اما پیش بینی می شود دوره تکمیلی سامانه املاک یکسال به طول بینجامد. مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن تصریح کرد: استفاده و بهره برداری از این سامانه از تابستان سال جاری شروع خواهد شد و ما آن را به صورت آنلاین در اختیار سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد و دارایی قرار می دهیم تا بتوانند از آن در اجرای قانون مالیات های مستقیم بهره بگیرند.

او تصریح کرد: این سامانه باید گام به گام تقویت و تکمیل شود و خروجی های آن به تدریج تدقیق شود. برنامه وزارتخانه این است که تا پایان سال ۹۶، سامانه ملی املاک و اسکان کشور تکمیل شود.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.