ACCPress.com – تازه های حسابداری

طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان را جذب می‌کند؟

 • دسته بندی: اخبار برگزیده, اخبار مجامع حرفه اي

پیدا کردن راهکاری برای حل معضل بیکاری جوانان تحصیلکرده، در حالی به بزرگ‌ترین دغدغه حوزه اشتغال تبدیل شده و دولت قصد دارد با اجرای طرح کارورزی آن را علاج کند، که فعالان اقتصادی معتقدند بخش عمده انباشت بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در درجه اول از متناسب نبودن نظام آموزشی با بازار کار و در درجه دوم از عدم‌تمایل دانش‌آموختگان به اشتغال در شکل‌های مدنظر دولت ناشی می‌شود.


طرح کارانه اشتغال جوانان (کاج) طرحی است که اخیرا با راه‌اندازی سامانه کارورزی در دستور کار دولت قرار گرفته است و براساس آن فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار می‌توانند پس از احراز شرایط تعیین شده، به‌عنوان کارورز، به‌مدت ۶‌ماه تا یک سال با حقوق ماهانه ۴۰۰هزار تومان در بنگاه‌های پذیرنده مشغول به‌کار شوند و پس از پایان دوره کارورزی و قبولی در آزمون، به‌کار خود در آن بنگاه ادامه دهند؛

کاری که اساس آن از نظر محمود تولایی، رئیس کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق ایران درست است اما از یک نکته غافل مانده و آن اینکه بیکاری بخش عمده فارغ التحصیلان ناشی از عدم‌تمایل خود آنها به اشتغال در این نوع بنگاه‌هاست.

تولایی می‌گوید: عنوان بیکار به کسی اطلاق می‌شود که فاقد شغل است و برای یافتن شغل انگیزه دارد و اقدام می‌کند اما بسیاری از فارغ‌التحصیلان ما را نمی‌توان در تعریف بیکاری گنجاند چراکه اصلا انگیزه‌ و تمایلی برای ورود به کارهای موجود در بازار ندارند؛ خصوصا اگر مجبور باشند به‌عنوان کارورز در این مشاغل حاضر شوند.

اصلاح فرهنگ کار مقدم است
تولایی با اشاره به اینکه مشوق‌هایی مانند پرداخت حق کارورزی از سوی دولت باعث ترغیب بنگاه‌های اقتصادی به جذب کارورز می‌شود، می‌افزاید: پیش از اینکه چنین طرح‌هایی اجرایی شوند باید فرهنگ‌ کار قشر تحصیلکرده را اصلاح کرد تا انتظارات قابل‌قبولی از بازار کار داشته باشند ضمن اینکه بالا رفتن سن فارغ‌التحصیلان نیز آنها را نسبت به کارورزی بی‌میل می‌کند.

او با گلایه از نحوه توزیع رشته‌های تحصیلی در نظام آموزش عالی، تصریح می‌کند: در جایی از کشور که فعالان اقتصادی حاضرند با پرداخت ۳تا ۴برابر حداقل حقوق، یک فارغ‌التحصیل رشته نساجی را بدون گذراندن دوره کارورزی به‌کار بگیرند، این کدرشته از دانشگاه حذف شده و به‌جای آن رشته آی‌تی تدریس می‌شود درحالی‌که فارغ‌التحصیلان این رشته در آن منطقه باید بیکار بمانند.

اجرای کارورزی در دوره تحصیل
یکی از اصلی‌ترین شرایط ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان بیکار در سامانه کارورزی نیز این است که بیش از ۳سال از زمان اخذ مدرک دانشگاهی افراد نگذشته باشد. اما تولایی معتقد است کسانی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند نیز رغبت چندانی به کارورز شدن ندارند از این‌رو توصیه می‌کند که کارورزی در زمان تحصیل دانشجویان اجرایی شود تا افراد در کنار تحصیل، نیازمندی‌های رشته خود را نیز به‌صورت عملی فرابگیرند تا پس از فارغ‌التحصیلی، هم تصور روشنی از کار داشته باشند و هم به‌عنوان یک نیروی ماهر بتوانند در جایگاه مناسب و با دستمزد قابل‌قبول مشغول کار شوند.

براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در پایان سال ۹۵به ۱۲٫۴درصد و جمعیت بیکاران به ۳میلیون و ۲۰۳هزار و ۳۹۸نفر رسیده است. این گزارش حاکی از این است که یک‌میلیون و ۸۲۷هزار و ۵۲۵نفر از جمعیت بیکاران در پایان سال گذشته، در سن ۱۵تا ۲۹سال قرار دارند که بخشی از آنها جامعه هدف طرح کارانه اشتغال جوانان محسوب می‌شوند.

همچنین برخی منابع سهم جمعیت فارغ‌التحصیل کشور از کل جمعیت بیکار کشور را ۵۶درصد معادل یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برآورد کرده‌اند. در این میان، آنگونه که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اعلام کرده، وزارت کار مصمم است با اجرای طرح کارورزی دست‌کم ۲۰۰ هزار جوان جویای کار و فارغ‌التحصیل را در گام نخست و پس از مهارت‌آموزی راهی بازار کار کند.

سایت کارورزی مسدود و دوباره بازگشایی شد
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حالی طی اطلاعیه‌ای از مسدود‌سازی‌ سایت کارورزی از سوی مرجع قضایی خبر داد که یک منبع آگاه در گفت‌وگو با میزان گفت: مرجع قضایی سایت کارورزی را فیلتر نکرده است و دستور کارگروه تعیین مصادیق با عضویت ۶ وزیر دولتی دلیل انسداد سایت است.

با این حال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که از افرادی که در سایت کارورزی به نشانی http://karvarzi.mcls.gov.ir ثبت‌نام کردند پوزش می‌طلبیم. به گزارش ایرنا، سایت کارورزی وزارت کار از شنبه ۲۳اردیبهشت ثبت‌نام از متقاضیان را آغاز کرده بود. هم‌اکنون لینک سایت کارورزی که در سایت این وزارتخانه قرار داده شده، همچنان فعال است و می‌توان از آن طریق وارد سایت کارورزی شد.

منبع همشهرینسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها:
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: ۳ خرداد ۱۳۹۶
 • بدون نظر
 • آمار : 1,531 بازدید
 • ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: