- ACCPress.com – تازه های حسابداری - http://www.accpress.com/news -

لزوم بازنگری در قانون مالیات نهادهای انقلابی

آلبرت بغازیان کارشناس اقتصادی به «قانون» می‌گوید: مساله پرداخت یا عدم پرداخت مالیات مساله‌ای است که سال‌هاست در کشور ما مطرح است و متاسفانه هیچ وقت هم حل نشده است.


حال اگر امسال در بودجه برای دولت درآمد مالیاتی بیشتری در نظر گرفته شده در حالی‌که کشور تازه وارد دوران خروج از رکود شده است، بحث دیگری است. زیرا در دوران رکود درآمد مالیاتی دولت کمتر است و در چنین شرایطی فشارر مالیاتی بر روی کارمندان قشر حقوق‌بگیر ثابت اعمال می‌شود. ولی اینکه چه میزان از این مبلغ را بتوانند در جلوگیری از فرار مالیاتی تامین کنند هنوز مورد بحث واقع نشده است؛ یعنی دولت و سازمان مالیاتی باید در این بخش تلاش لازم را بکنند تا به نتیجه برسند.

در واقع باید برآورد شود که فرارهای مالیاتی در کجا اتفاق می‌افتد چه در کم‌اظهاری و چه در فعالیت‌های غیررسمی و اقتصاد پنهان. تا به امروز در حساب‌های سازمان مالیاتی این موارد ذکر نشده است در حالی که می‌تواند برای دولت تبدیل به یک نقطه قوت شود که نشان دهد دولت، در طول ۴ سال فعالیت توانسته از این بخش هم تا حدودی کسب درآمد کند.

لزوم بازنگری در قانون مالیات نهادهای انقلابی

وی در ادامه می‌گوید: درباره نهادها و ارگان‌های عمومی و انقلابی که معاف از مالیات هستند، همیشه بحث بازنگری در قانون  و ضرورت آن مطرح بوده است. در حال حاضر وضعیت پرداخت مالیات در این سازمان‌ها به گونه‌ای است که شرکت‌های وابسته به آن‌ها به سازمان مرکزی خود مالیات می‌پردازند که توانایی اداره مجموعه وجود داشته باشد.

در مورد این ارگان‌ها نوعی از مالیات نیز وجود دارد که مالیات بر مصرف‌کننده یا مالیات بر ارزش افزوده است، که این نوع از مالیات به هیچ وجه نمی‌تواند شامل معافیت شود. زیرا آن را مصرف‌کننده و خریداری می‌پردازد که خارج از مجموعه این ارگان‌ها قرار دارد.

این نوع از مالیات را به هر حال سازمان مالیاتی باید دریافت کند و سهم دولت است که البته کار سختی است زیرا عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده از سوی این ارگان‌ها هم از سوی برخی نمایندگان مجلس و مسئولان ارشد، مورد حمایت قرار می‌گیرد. طرح این مسایل نیز تا زمانی که دولت در این مساله اجازه اظهارنظر ندارد، جز دوباره‌کاری چیزی نیست.

در چنین شرایطی اگر دولت برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده اقدام نمی‌کند احتمالا به دلیل عدم تمایل است یا اینکه صلاح نمی‌داند به مساله ورود پیدا کند. درحالی‌که ارگان‌هایی که مدعی هستند برای آبادانی کشور تلاش می‌کنند، باید این سهم را به دولت بپردازند.