حسابان وب

توافق سازمان مالیاتی و مدیریت/ لایحه افزایش حقوق‌ها در مجلس

0 377

حسابداراپ

رییس کل سازمان امور مالیاتی با اعلام اینکه حتی با یک ریال رشوه نیز برخورد می‌کنیم، گفت: فساد، خط قرمز سازمان است.

محل تبلیغ شما


به گزارش خبرنگار ایبِنا، سیدکامل تقوی نژاد در جمع بازرسان مبارزه با رشوه موضوع تبصره یک ماده ۹۱ قانون مدیریت خدمات کشوری تاکید کرد: فساد خط قرمز ماست و مبارزه جدی، قاطعانه، بی رحمانه و مستمر با فساد و رشوه در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی اظهارداشت: در حال حاضر با همکاری واحدهای نظارتی سازمان و همچنین مسئولان ارشد و مدیران این مجموعه، هم افزایی خوبی در جهت با مبارزه با فساد در دستگاه مالیاتی شکل گرفته و به نتایج خوبی انجامیده، به طوری که امروز تخلفات اداری در سازمان بدون تشریفات زائد و تنها در یک روز مورد رسیدگی قرار می گیرند.

وی با ذکر این مطلب که پدیده فساد به طبیعت انسان باز می گردد و گرایش به خیر و شر از آغاز زندگی در نهاد بشر بوده است، عنوان داشت: با گسترش جوامع و پیچیده شدن تعاملات انسانی، مقوله فساد نیز گسترده و پیچیده شده و آثار آن، جوامع و حکومت ها را تحت تاثیر قرار داده است.

تقوی نژاد، رسالت تمامی انبیاء را ایجاد مکارم اخلاق در زندگانی بشر، دوری از فساد و ساختن جامعه ای عاری از گناه و زشتی عنوان کرد و گفت: به طور کلی انسان سازی، هدف غایی تمامی انبیاء و اولیاء ا… بوده و امام حسین (ع) نیز رسالت خود برای قیام را امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت جدش رسول خدا (ص) اعلام داشته بود.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، خاستگاه فساد را ایجاد حکومت ها، شکل گیری قدرت و گسترش اختیار عنوان کرد و گفت: فساد از مظاهر قدرت است و اگر قدرت مهار و کنترل نشود، معمولا به فساد می انجامد.

وی با اشاره به پدیده اجتماعی شدن جوامع گفت: در مرحله اجتماعی شدن جوامع، افراد با هنجارهای اجتماعی همنوا می شوند و رفتارهای قاعده مند و اخلاقی را می پذیرند و هر چه درجه اجتماعی شدن بیشتر باشد، درجه تعهد اجتماعی افزایش می یابد و فساد کمتر می شود.

تقوی نژاد با اشاره به اینکه ترس از دست دادن قدرت و اختیار باعث ایجاد فساد می شود، تصریح کرد: در سطح سازمانی نیز وقتی یک مدیر یا کارمندی که دارای قدرت و اختیار و ابزار قدرت است، به از دست دادن این قدرت فکر می کند، آنگاه به سمت تباهی و فساد حرکت می کند و سوء استفاده از قدرت را برای خود توجیه می کند.

وی اضافه کرد: معمولا از خطاهای کوچک، فسادهای بزرگ شکل می گیرد و آسیب شناسی موضوع فساد اداری نشان می دهد، تخلفات کوچک آغاز حرکت به سمت انحطاط اخلاقی و رفتاری در سازمان است و به خاطر همین مسئله، ما در سازمان امور مالیاتی از کوچکترین خطا هم نمی گذریم و برنامه ما این است که حتی با یک ریال رشوه نیز برخورد قاطع کنیم.

تقوی نژاد اظهارداشت: تقویت روحیه انقلابی و معنوی و تقوا و دینداری، بی تردید باعث ایمنی از گناه و فساد می شود و کسی که به آخرت و معاد اعتقاد داشته باشد، یقینا به سمت فساد نخواهد رفت چرا که همه جا خدا را حاضر و ناظر بر اعمال خود می بیند.

وی تاکید کرد: مبارزه با فساد در دستگاه مالیاتی شعار نیست بلکه آیین و مکتب ماست و حرکت بر مبنای مکتب اخلاق و دین، در اولویت برنامه های سازمان قرار دارد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور، فساد را یک مسئله مفهومی عنوان کرد و افزود: ما باید مفهوم فساد و مظاهر، نمودها و آثار آن را بررسی کنیم و به سمت شفافیت در قوانین و مقررات حرکت کنیم و تنها در این شرایط است که شناخت ما نسبت به مقوله فساد کامل می شود و می توانیم با خوبی با آن مبارزه کنیم.

تقوی نژاد، آثار تخلفات کوچک در دستگاه مالیاتی و انعکاس آن در جامعه را بسیار بزرگ و آسیب زننده توصیف کرد و گفت: وقتی در اداره ای یک کارمند رشوه می گیرد، کل آن اداره زیر سوال می رود و مردم به کلیت این مجموعه منفی نگاه می کنند و باعث بی اعتمادی مردم به کل سیستم می شود و حتی در ابعادی کلان تر، باعث بی اعتمادی عمومی می شود و رابطه مردم و حکومت از هم گسیخته شده و اصلاح این نگاه منفی نیز بسیار سخت خواهد بود.

وی بهترین راهکار مقابله با فساد را پیشگیری از آن عنوان کرد و گفت: در این رابطه، باید حس مسئولیت پذیری و وجدان کاری همکاران را تقویت کنیم، فساد را از نظر معنوی محکوم کنیم، مبارزه با فساد را رسالت دینی خود بدانیم، مظاهر فساد را بشناسیم و نسبت به آن آگاهی پیدا کنیم و مودیان مالیاتی را نیز نسبت به حقوقشان آشنا کنیم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین ارتقای وضعیت معیشتی همکاران را از جمله راهکارهای موثر برای پیشگیری از فساد در دستگاه مالیاتی عنوان کرد و گفت: ارتقای وضعیت معیشتی همکاران سازمان، تنها خواسته من از رییس جمهور در نخستین دیدارم با ایشان بود و خوشبختانه توافقات خوبی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین سازمان امور اداری و استخدامی کشور صورت گرفته و امیدواریم با تصویب آئین نامه ای که مورد موافقت دولت قرار گرفت و به صورت لایحه در مجلس است، بتوانیم تغییرات اساسی در پرداخت های همکاران داشته باشیم.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.