حسابان وب

عدالت مالیاتی؛ خواسته بخش‌خصوصی

0 287

حسابداراپ

 رئیس پارلمان بخش‌خصوصی، با اشاره به اصلاح برخی از مواد قانون مالیات ارزش افزوده ازسوی دولت اظهار کرد که مالیات ارزش افزوده یعنی مالیات بر مصرف، اما آنچه اکنون اجرا می‌شود، مالیات بر تولید است.

فینتو


غلامحسین شافعی افزود: بخش عظیم هزینه‌های کشور باید از طریق مالیات تامین شده و پول نفت صرف سرمایه‌گذاری‌ها و زیرساخت‌ها شود. وی گفت: مساله مهمی که در مالیات‌ها وجود دارد، عدالت مالیاتی است.

نباید این‌طور باشد کسی که مسائل اقتصادی‌اش شفاف‌تر است، مالیات بیشتری پرداخت کند و کسی که از راه‌هایی نظیر دلالی، زیرمیزی و… پول بیشتری کسب می‌کند، مالیات نپردازد.

خواسته بیشتر فعالان اقتصادی بستن راه‌های فرار مالیاتی است و اینکه هرکس مالیات حقه خود را بپردازد. شافعی اظهار کرد: با تدوین برنامه‌ ششم توسعه، مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی کاملا به مرحله اجرا نزدیک شده و مقرر شد مصوبات این شورا ظرف مدت یک ماه در هیات دولت تعیین تکلیف شود.

وی افزود: خوشبختانه قوه قضائیه در کنار قوای مجریه و مقننه بسیار علاقه‌مندانه در شورای گفت‌وگو به حل مسائل و مشکلات کمک می‌کنند و امیدواریم این شورا اثرات مثبتی داشته باشد. رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تصمیمات حوزه تک‌نرخی کردن ارز بیان کرد: افرادی که مشتاق سرمایه‌گذاری هستند، باید امنیت اقتصادی داشته باشند و نگران نوسانات بازار و ارز نباشند.

دولت باید یک حداقل پیش‌بینی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند تا افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند، حداقل نرخ مالیات، ارز و عوارض را پیش‌بینی کنند. شافعی با اشاره به اینکه رئیس کل بانک مرکزی قول داده تا شب عید ارز را تک‌نرخی کند، گفت: البته قول ایشان متعلق به خیلی قبل‌ است و زمزمه‌هایی نگران‌کننده شنیده می‌شود که ایشان به قول خود عمل نکنند.

وی گفت: برای انجام هر کاری نیاز به گفت‌وگو است و پس از برجام راه گفت‌وگو باز شده است. برجام اثرات مثبتی در مسائل اقتصادی داشته؛ اما باید توجه کرد با برجام تمام مشکلات کشور حل نمی‌شود و نیاز به تدوین برنامه بلندمدت اقتصادی در داخل کشور داریم.

منبع:ایسنا

 


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.