حسابان وب

ثبت نقل و انتقال معاملات سهامداران ارتباطی با دریافت مالیات ندارد

0 391
آکادمی محسن قاسمی

معافیت مالیاتی به این معنا نیست که نباید هیچ اثری از نقل و انتقال مالی ثبت شود، بلکه ثبت معاملات و نقل و انتقال های مالی با دریافت مالیات دو موضوع متفاوت از هم است.


وقتی قانون خرید و فروش سهام را معاف از مالیات کرده یعنی هیچ گونه نگرانی از این بابت نباید در جامعه سهامداری وجود داشته باشد بلکه باید این موضوع را به فال نیک گرفت چون خیلی از اتفافات که در خصوص خیلی از شرکت ها می افتد به دلیل همین عدم شفافیت است.

قانون همانطور که موسسات آموزشی و صادرکنندگان را معاف از مالیات کرده خرید و فروش سهام و سود حاصل از آن را نیز معاف از مالیات کرده با این وجود صادرکنندگان صادرات خود را ثبت می کنند و مدیران موسسات آموزشی اظهار نامه مالیاتی پر می کنند پس چرا الان باید فعالان بازار سرمایه از ثبت نقل و انتقال های مالی نگران شوند؟

شاهین چراغی، رییس هیأت مدیره کارگزاری مهرآفرین با بیان این مطلب به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: از نظر سیستم جامع مالیاتی باید تمام نقل و انتقال های مالی در سیستم مالیاتی ثبت شود، هدف از این اقدام دولت ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی و مالی کشور است.

فینتو

وی با بیان اینکه ردیابی معاملاتی افراد یک حرکت استراتژیک در نظام های اقتصادی توسعه یافته است، گفت: دولت ها گاه برای حمایت و گاه برای تشویق بخش هایی از بدنه اقتصاد را معاف از مالیات می کنند اما این معافیت مالیاتی نباید به معنای ثبت نشدن معاملات تلقی شود.

این کارشناس بازار سرمایه با ذکر یک مثال فرهنگی به این مسأله اقتصادی نگاه کرد و توضیح داد: در قانون، کتابفروشی ها از پرداخت مالیات معاف شدند اما آیا نباید دولت از میزان فروش کتاب و چرخه مالی این صنعت در کشور مطلع شود؟! پس همانطور که یک کتابفروشی اظهار نامه مالیاتی خود را پر می کند و در سیستم جامع مالیاتی ثبت می شود اما در پایان سال از پرداخت مالیات معاف است این رویه می تواند در بازار سرمایه نیز انجام شود.

وی با بیان اینکه معافیت مالیاتی به این معنا نیست که نباید هیچ اثری از نقل و انتقال مالی ثبت شود، گفت: ثبت معاملات و نقل و انتقال های مالی با دریافت مالیات دو موضوع متفاوت از هم است، وقتی قانون خرید و فروش سهام را معاف از مالیات کرده یعنی هیچ گونه نگرانی از این بابت نباید در جامعه سهامداری وجود داشته باشد. بلکه باید این موضوع را به فال نیک گرفت چون خیلی از اتفافات که در خصوص خیلی از شرکت ها می افتد به دلیل همین عدم شفافیت است و ما اگر قبول داریم که شفافیت خوب است باید از یک جایی شروع شود.

وی با تأکید بر اینکه اقدام دولت در این خصوص بسیار مثبت است و در بلند مدت به نفع بازار و اشخاص حقیقی تمام می شود، اظهار داشت: خرید و فروش و سود حاصل از سهام از نظر قانونی کاملاً معاف از مالیات است بنابراین نگرانی در این خصوص وجود ندارد چون ثبت اطلاعات سهامداران در حوزه مالیاتی هیچ مشکلی برای جامعه بازار سرمایه ایجاد نمی کند و حتی تجدید نظر درباره این موضوع اصلاً در حیطه اختیارات سازمان مالیاتی نیست که بخواهد چنین درخواستی نگرانی را در جامعه سهامداری ایجاد کند.

وی در پایان گفتگو با “سنا” گفت: البته اگر دولت بخواهد وضعیت اقتصادی کشور را درست کند باید مالیات را از سپرده های بانکی بگیرد تا منابع به سمت تولید حرکت کند نه اینکه عملاً نقدینگی کشور در سپرده های بانکی قفل شود، باید منابع مالی درگیر تولید شود.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.