نرم افزارحسابداری صدگان

سن بازنشستگی در ایران را افزایش دهید

1 927

حسابداراپ

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خواستار افزایش سن بازنشستگی در ایران شد.


این پیشنهاد در حالی مطرح می شود که پیش از این نیز دولت در قالب برنامه ششم توسعه این پیشنهاد را لحاظ کرده بود اما در موعد ارائه برنامه ششم به مجلس این موارد را حذف کرد.

بررسی ها نشانگر آن است که سن بازنشستگی در ایران به طور متوسط ۱۰ سال پایین تر از سایر کشورهای جهان است .

متوسط سن بازنشستگی در ایران بین سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ در میان زنان ۴۹ سال و ۹ ماه و برای مردان ۵۲ سال و سه ماه بوده است . این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد متوسط سن بازنشستگی در ۳۸ کشور جهان برای زنان ۶۰ سال و ۶ ماه و برای مردان ۶۳ سال و یک ماه بوده است .

این پیشنهاد با استناد به افزایش سن امید به زندگی در ایران و اکثر کشورهای جهان ارائه شده است .موافقان این پیشنهاد بر این اعتقادند که یکی از راهکارهای کاهش وابستگی صندوق های بازنشستگی به اعتبارات عمومی افزایش سن و سابقه لازم برای بازنشستگی است.

پندار سیستم

در حال حاضر سنوات کاری برای بازنشستگی در ایران ۳۰ سال است و در برخی موارد ، سخت و زیان آور بودن شغل و … می تواند به کاهش سنوات خدمت شاغلان منجر شود .

پیش‌از این در قالب پیش نویس اولیه برنامه ششم توسعه افزایش سن بازنشستگی پیش بینی شده بود . معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری در این خصوص گفته بود در صورت تصویب پیش بینی ها در قالب برنامه ششم، سن بازنشستگی به‌صورت تدریجی افزایش خواهد یافت. یعنی تا پایان برنامه ششم که پنج سال است هر سال شش ماه به سن بازنشستگی اضافه می‌شود.

این تبصره پس از آنکه با مخالفت شدید شاغلان و افکار عمومی و برخی کارشناسان روبرو شد از برنامه ششم توسعه حذف و مقرر شد پیشنهادها در این زمینه به صورت مجزا از سوی دولت به مجلس ارائه شود .

ممنوعیت بازنشستگی پیش از موعد و سخت گیری ها برای حقوق بازنشستگی از دیگر مواردی بود که دولت برای اجرا در برنامه ششم توسعه مد نظر داشت اما این موارد نیز در پیش نویس اولیه این برنامه حذف شده است.

بسیاری بر این اعتقادند که یکی از دلایل بحران در صندوق های بازنشستگی، امار بالای بیکاری است. افزايش شمار شاغلان مي تواند افزايش ورودي صندوق ها را بالا ببرد.

از سوی دیگر باید توجه داشت قدرت خرید بازنشستگان، پس از فراغت از خدمت ۳۰ ساله به شدت کاهش یافته و در صورتی که افراد در سنینی بالاتر از سن کنونی یعنی دهه ۵۰ زندگی بازنشسته شوند، برای تامین معاش خود در سال های پیری با مشکلاتی روبرو خواهند بود .محل تبلیغ شما

1 نظر
 1. شهرام مشتاقي می گوید

  آقايان محترم در مركز پژوهشهاي مجلس !
  لطفا جلوي سوءاستفاده هاي كلان و رانت خواريهاي فراوان و دزديهاي سرسام آور را بگيريد تا ان شاالله مشكل همه حل شود.
  جلوي ورود اجناس قاچاق به غايت آشغال چيني را بگيريد تا صنايع تعطيل شده مان دوباره فعال شوند.
  جلوي توليد با كيفيت پايين را بگيريد تا رضايت از كالاي داخلي بالا برود.
  ما حرفي نداريم كه سن بازنشستگي بالا برود ولي اين يك شرط اساس دارد و آن اينكه شرايط را به گونه اي فراهم كنيد كه بازنشستگان بعد از سن بازنشستگي در رفاه نسبي باشند. شرايطي را فراهم كنيد تا بازنشستگان مجبور به تامين هزينه هاي فرزندان جوان بيكار خود نباشند.شرايطي را فراهم كنيد تا عدالت اجتماعي برقرار باشد.شرايطي را فراهم كنيد تا حقوق هاي نجومي پرداخت نشود.شرايط را فراهم كنيد تا هر آدم به ظاهر اهلي را در منصبي قرار داديد دچار فساد و تباهي نشود . و هزاران هزار كاري كه بايد بكنيد ولي افسوس كه …..اين مزرعه را آب گرفت ……

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.