محل تبلیغ شما

تفاوت اعضاء موظف و غیرموظف هیئت مدیره

8 13,538

هوفر

مدیر غیر موظف ( Non-executive director) عضو غیر موظف هیئت مدیره یا مدیر غیر اجرایی، در شرکت‌های سهامی، به مدیرانی اطلاق می‌گردد، که تنها مسئولیت ناشی از عضویت در هیئت مدیره شرکت را برعهده داشته و در شرکت حضور فیزیکی و مسئولیت اجرایی ندارند.


مدیران غیر موظف، تنها در ساعات تشکیل جلسات هیئت مدیره حضور دارند و اغلب بعنوان مشاور مدیران ارشد عمل می‌نمایند و ارتباط کاری دیگری با شرکت ندارند. این مدیران به مثابه وکیل شرکت بوده که حقوق و اختیارات شرکت را طبق مقررات مصوب و اساسنامه شرکت اجرا می‌نمایند.

اعضاء هیئت مدیره شرکتها یا موظف هستند یا غیرموظف. اعضاء موظف علاوه بر مسئولیتهای عضویت در هیئت مدیره دارای حضور فیزیکی (همانند تصدی سمت مدیریت اجرایی درشرکت) می باشند ولی عضو غیرموظف حضور فیزیکی در شرکت ندارند و فقط در تصمیم سازیها و تصمیم گیریها شرکت می کند .

محل تبلیغ شما

اعضاي غير موظف هيئت مديره: اعضاي مذكور سهامداران شركت بوده و بجز رابطه مديريت ارتباط كاري ديگري با شركت ندارند.

رابطه اعضاي غير موظف باشركت به هيچ وجه رابطه استخدامي نيست و چنانچه هر يك از آنها از عضويت هيئت مديره مستعفي يا معزول يا به هر علت ديگري بركنار گردند نمي توانند بابت عضو مذكور به مراجع مشمول قانون كار رجوع كنند.وصرفا حق حضور مي گيرند.همچنين مي توان درصدي از سودخالص سالانه شركت را به عنوان پاداش براي اعضاي هيئت مديره اعم از موظف يا غير موظف تعيين نمود.

اعضاي موظف هيئت مديره:به سهامداري اطلاق مي گردد كه علاوه بر عضويت درهيئت مديره به شغلي از مشاغل شركت اشتغال دارد. ممكن است اين اشتغال قبل از مديريت در شركت باشد يا آنكه پس از برگزيده شدن به سمت مديري در هيئت مديره تصدي داشته باشد.8 نظرات
 1. احدیاری می گوید

  سلام ایا هیت مدیره موظفی را مدیر عامل انتخاب میکنه یا باید درمجمع انتخاب بشه

 2. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  قاعدتا ابن موضوع در صلاحیت هیات مدیره است مگر اینکه در اساسنامه ترتیب دیگری مقرر شده باشد

 3. فلاح می گوید

  سلام ایا کارمند میتواند عضو غیر موظف شرکت تولیدی باشد با تشکر

 4. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  سهامداربودن مانعی نداره و هیات مدیره خیر

 5. رضاییه می گوید

  با سلام و احترام
  بنده تا امروز بعنوان مدیرعامل شرکت و خارج از سهامداران مشغول بکار بوده ام. در حکم جدید بنده بعنوان عضو موظف هیات مدیره شرکت منتصب گردیده ام. چه کسی یا کسانی در مورد حقوق و مزایای جدید اینجانب قادر به اظهار نظر هستند؟ و آیا حقوق اینجانب می تواند کاهش یا افزایش داشته باشد؟ تا کنون در سمت مدیرعامل قرارداد کار نداشته ام آیا در سمت جدید لزومی به تنظیم قرارداد کار می باشد؟
  با سپاس

 6. مدیر سایت می گوید

  باسلام و احترام
  درصورتی که سهامدارهستیدبه عنوان عضو هیات مدیره شناخته خواهیدشد.
  مدیرعامل هم میتواند قرارداد داشته باشد.

 7. سعیده می گوید

  ایا همگی اعضای هیات مدیره میتوانند موظف باشند؟

 8. manager می گوید

  سلام
  بله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.