حسابان وب

معافیتی مالیاتی به نام “ماليات با نرخ صفر مالياتي”

2 955

حصین حاسب

در اصلاحيه جديدي که در قانون مالياتهاي مستقيم صورت گرفت  يکي از مهمترين آنها تغيير معافيت هاي مالياتي در اين قانون به ماليات با نرخ صفر مالياتي است.منظور از ماليات با نرخ صفر روشي است كه مؤديان مشمول آن مكلف به تسليم اظهارنامه، دفاتر قانوني، اسناد و مدارك حسابداري حسب مورد، براي درآمدهاي خود به ترتيب مقرر در اين قانون و در مواعد مشخص شده به سازمان امور مالياتي كشور مي‌باشند و سازمان مذكور نيز مكلف به بررسي اظهارنامه و تعيين درآمد مشمول ماليات مؤديان، بر اساس مستندات، مدارك و اظهانامه مذكور است و پس از تعيين درآمد مشمول ماليات مؤديان، ماليات آنها با نرخ صفر محاسبه مي‌شود.

پندار سیستم

در بازنگري قانون مالياتهاي مستقيم شرط برخورداري از هرگونه معافيت مالياتي براي اشخاص حقيقي و حقوقي فعال در مناطق آزاد و ساير مناطق كشور تسليم اظهارنامه مالياتي در موقع مقرر قانوني است. اظهارنامه مالياتي اشخاص حقوقي شامل ترازنامه و حساب سود و زيان طبق نمونه‌اي است كه توسط سازمان امور مالياتي تهيه مي‌شود.

با توجه به اينکه معافيت هاي مالياتي به منظور تشويق و افزايش سرمايه‌گذاري‌هاي اقتصادي در واحدهاي مورد نظر و مکان هاي خاص براي رشد و شکوفايي و توسعه اين مکانها و واحدها است اين تغيير معافيت مالياتي با ماليات با نرخ صفر، و نياز به ارائه اظهارنامه اين امکان را به سازمان مالياتي مي دهد تا در جريان وضعيت اين توليدات و ميزان رشد و توسعه آنها قرار گيرد و در زمانهاي مختلف بتواند بهترين معافيت ها را براي اقتصاد کشور در نظر بگيرد.محل تبلیغ شما

2 نظرات
 1. علیرضا سیاح زاده می گوید

  با سلام
  طبق اصل ۵۱ قانون اساسی :
  «هیچ نوع مالیات وضع نمی‌شود مگر به موجب قانون. موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می‌شود.»
  از طرفی ماده ۱۳۳ و ۱۳۴ معافیت مربوط به شرکتها می باشد . از این رو الزام ایشان به ارائه اظهارنامه مالیاتی و انجام تکالیفی برای ایشان ، محدودیت در اجرای قانون است و سازمان امورمالیاتی نبایستی شرط برای اعطای معافیت قانونی برقرار نماید .
  از سوی دیگر همگان بایستی بدانند مالیات با نرخ صفر را نمی توان معافیت قلمداد کرده و بنظر میرسد در خصوص مواد ۱۳۳ و ۱۳۴ کاربرد نداشته و غیر قانونی می باشد .

 2. فائزه طایفی می گوید

  سلام و خسته نباشید چ جوری میتوان مالیات بر صفر را محاسبه کرد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.