نرم افزارحسابداری صدگان

مالیات ۴ درصد واردات برای شناسایی کارت‌‌‌ بازرگانی‌های یکبار مصرف/اتاق‌ مسئولیت صدور کارت را بپذیرد

0 1,170

حسابداراپ

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه دریافت مالیات علی الحساب ۴ درصد، خواست سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است، گفت: اتاق بازرگانی و صادرکنندگان کارت بازرگانی باید مسئولیت آن را بپذیرند.


مسعود کرباسیان در گفت‌وگو با فارس در مورد مالیات علی‌الحساب ۴ درصد واردات قطعی به کشور اظهارداشت: جلساتی مابین وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، سازمان مالیات و گمرک برگزار شد تا در خصوص واردات با کارت‌های اجاره‌ای تصمیم‌گیری شود.

رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه پس از یکسال از فعالیت کارت‌های بازرگانی باید مالیات واردات خود را به سازمان امور مالیاتی بپردازند یادآور شد: در کارت‌های اجاره‌ای دسترسی به افرادی که واردات کرده‌اند وجود ندارد به همین دلیل توافق شد طبق قانون مالیات علی‌الحساب اخذ شود که قبلاً ۲ درصد بود و اکنون به ۴ درصد افزایش یافته است تا معوقات مالیاتی کاهش یابد.
معاون وزیر اقتصاد افزود: برآورد سازمان مالیاتی در خصوص مالیات کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف حدود ۸ هزار میلیارد تومان است اما برای اینکه تولید از این موضوع لطمه نبیند تسهیلاتی فراهم شد.
کرباسیان عنوان کرد: طبق تفاهم، واحدهای تولیدی که مواد اولیه می‌آورند یا افراد خوش‌نام و خوش‌حساب از سوی سازمان مالیاتی همچنین دارندگان کارت‌های معتبر بازرگانی که اتاق بازرگانی آنها را تائید می‌کند از این قاعده مستثنی هستند و مابقی افراد مالیات علی‌الحساب ۴ درصد را پرداخت خواهند کرد.

پندار سیستم

وی در مورد اعتراض برخی اعضای اتاق بازرگانی نسبت به افزایش مالیات بیان داشت: صورتجلسه نشست‌ها وجود دارد که اعضای اتاق نیز حضور داشته و با این موضوع موافقت کرده‌اند همچنین متن پیش‌نویس بخشنامه به نظر اعضای اتاق بازرگانی رسیده است.
رئیس کل گمرک ایران در پاسخ به این سوال که مالیات علی‌الحساب ۴ درصد می‌تواند منجر به شناسایی  کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف شود؟ تاکید کرد: پیش از این گمرک ۲ درصد مالیات علی‌الحساب از واردات دریافت می‌کرد که اکنون به ۴ درصد افزایش یافته است، در اول کار مقاومت وجود دارد اما عایدی آن برای کشور بسیار است.
معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: اتاق بازرگانی همین الان می‌تواند لیست کارت‌های بازرگانی معتبر خود را بدهد تا مالیات علی‌الحساب کمتری پرداخت کنند اما مسئولیت کارت‌ها را باید بر عهده بگیرد و کسی که صادرکننده کارت است پاسخگو باشد. فردی که کالا با کارت اجاره‌ای می‌آورد حتماً دنبال فرار مالیاتی است.
کرباسیان تاکید کرد: حتما دریافت مالیات علی‌الحساب ۴ درصد در شناسایی کارت بازرگانی یکبار مصرف موثر است و اتاق بازرگانی باید بداند به افرادی کارت بدهد که معتبر باشند.
رئیس کل گمرک ایران با بیان اینکه مراجع نظارتی از ما توقع داشتند که مالیات علی‌الحساب گرفته شود، بیان داشت: سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نامه نوشتند که گمرک باید این مالیات را اخذ کند تا منجر به معوقات مالیاتی کارت‌های بازرگانی نشود.


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.