نرم افزارحسابداری صدگان

آمادگی کره جنوبی برای فروش اوراق بهادار ایران در بورس این کشور

0 591

حسابداراپ

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بورس کره جنوبی برای فروش اوراق بهادار ایران با اولویت صکوک دولتی در این کشور اعلام آمادگی کرده است.

پندار سیستم


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد فطانت در نشستی خبری با تشریح راه اندازی موسسه های رتبه بندی، گفت: همه شرکت هایی که در بازار سرمایه ثبت و اوراقی که معامله می شوند، پس از راه اندازی موسسه های رتبه بندی، تحت سنجش قرار می گیرند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: رتبه بندی شرکت ها باعث شفافیت بازار سرمایه شده و سرمایه گذاران می توانند بر اساس ریسک هر شرکت، نوع سرمایه گذاری را مشخص کنند.
فطانت به رتبه بندی اوراق و صکوک (ابزار تامین اسلامی) اشاره کرد و ادامه داد: انتشار صکوک در حال افزایش است به گونه ای که ارزش آنها از ۳۹ هزار میلیارد ریال در سال ۹۲ اکنون به ۱۸۹ هزار میلیارد ریال رسیده است وحتی امسال نیز افزایش بیشتری خواهد یافت.
وی به استقبال سرمایه گذاران خارجی به حضور در بازار سرمایه ایران و خرید اوراق اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران خارجی برای خرید اوراق، تمایل به استفاده از گزارش های موسسه های رتبه بندی معتبر دارند.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به آمادگی بورس کره جنوبی برای فروس اوراق و صکوک ایران اشاره کرد و ادامه داد: انتشار این اوراق در کره و سایرکشورها، بر اساس ارزیابی مبیزان ریسک و رتبه بندی خواهد بود.
فطانت اضافه کرد: در صورتی که شرکت ها ریسک پایین تری داشته باشند می توانند با هزینه کمتری، تامین سرمایه انجام دهند.
وی با بیان این که از این پس، سازمان بورس مرجع صدور مجوزهای رتبه بندی خواهد شد، گفت: استفاده از نام رتبه بندی در زمان ثبت شرکت ها، بدون مجوز سازمان بورس ممنوع است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه با اجرایی شدن این طرح، اعتبار سنجی و رتبه بندی موسسه ها در ایران بومی می شود، افزود: موسسه های معتبر بین المللی می توانند درخواست های خود برای فعالیت در ایران را ارایه کنند تا بررسی شود.
فطانت با بیان اینکه در مرحله نخست، برای تعداد کمی از موسسه ها – پنج موسسه- مجوز رتبه بندی صادر می شود، اضافه کرد: اولویت ما برای حضور موسسه های خارجی، مربوط به موسسه هایی است که پیش از این تجربه فعالیت در ایران را داشته و با بازار کشور آشنا هستند.
وی در ادامه به کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و گفت: برای سنجش رتبه بندی، علاوه بر شاخص های مالی، شاخص های کیفی نیز بررسی می شود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: موسسه های رتبه بندی پس از اخذ مجوزها، به احتمال زیاد از نیمه دوم امسال کار خود را در کشور شروع می کنند.
به گزارش ایرنا، رتبه بندی اعتباری به معنای ارزیابی میزان ریسک و احتمال پرداخت به موقع تعهدات مالی ناشران اوراق و سهام است.
رتبه بندی اعتباری پیش شرط حضور در بازارهای مالی وسرمایه است و امروزه موسسه های رتبه بندی از کلیدی ترین نهادهای مالی در کشورهای توسعه یافته به شمار می روند به طوری که در بازارهای مالی جهانی، کمتر سرمایه گذاری را می توان یافت که پیش از انتخاب گزینه سرمایه گذاری به گزارش های موسسه رتبه بندی در این رابطه توجهی نداشته باشد.
موسسه ها و شرکت های رتبه بندی از مهم ترین نهادهای مالی هستند که در قانون بازار سرمایه ایران نیز مورد توجه قرار گرفته است.
در بودجه امسال به دولت این امکان داده شده است که ۳۰۰ هزار میلیارد ریال(۳۰ هزار میلیارد تومان) اوراق بدهی منتشر کند که بخشی از این اوراق بدهی به صورت بین المللی منتشر خواهد شد.
برای انتشار این اوراق در عرصه بین المللی، به اعتبار سنجی شرکت های رتبه بندی نیاز است.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.