نرم افزارحسابداری صدگان

مالیات برخانه های خالی بازار مسکن را تکان می دهد؟/کسی با مالیات تنبیه نمی شود

0 838

حسابداراپ

کارشناسان اقتصادی معتقدند که اخذ مالیات از خانه‌های خالی تاثیر چندانی در رونق بازار مسکن ندارد.


علیرضا خسروی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: اخذ مالیات از خانه های خالی  به رونق بازار مسکن ختم می شود از این رو لازم است با افرادی که این کالای سرمایه ای را احتکار می کنند، برخورد شود.

وی ادامه داد: برای شناسایی و اخذ مالیات از خانه های خالی قرار بود که سامانه ملی زمین و مسکن راه اندازی شود که هنوز این امر از سوی دولت عملیاتی نشده است.

این نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی معتقد است که  ابزار مالیات می تواند به تحریک عرضه منجر شود.

خسروی با اشاره به وجود ۱۸۰ هزار واحد صنفی معاملات ملکی موجود در سراسر کشور بیان کرد: دولت با انعقاد قرارداد با بنگاه های املاک  به راحتی می تواند خانه های خالی در هر منطقه را شناسایی کند.

پندار سیستم

وی تصریح کرد: یک الی یک میلیون و ۵۰۰ واحد مسکونی در کشور خالی هستند که ۴۰۰ هزار واحد آن مربوط به شهر تهران است ؛ برای کاهش این میزان ، ابزار مالیات از خانه های خالی در مجلس نهم به تصویب رسیده که اجرای آن به نفع مصرف کننده و سازنده است.

خسروی با اشاره به اینکه رونق بازار مسکن با  قدرت خرید افراد گره خورده است، گفت: مدیریت قیمت زمین از جمله راهکارهایی است که در رونق بخش مسکن تاثیر بسزایی دارد و متاسفانه در حال حاضر از سوی دولت رها شده است.

** کسی با مالیات تنبیه نمی شود

هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: در شرایط رکودی حاکم بر بازار نمی‌توان با ابزارمالیات کسی را تنبیه کنیم.

وی تصریح کرد: اعمال مالیات برخانه‌ها خالی تنها برای تحریک عرضه‌کننده است و به همین خاطر باید گفت که اعمال چنین سیاستی تنها بازار را به سمت کسادی می‌برد.

**قیمت زمین عامل گرانی مسکن

سیدمهدی هاشمی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی  در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: اخذ مالیات از خانه‌های خالی موجب پنهان‌‌کاری و در نتیجه ایجاد زمینه فساد در جامعه خواهد شد و در رونق بازار مسکن نیز تأثیری ندارد.

وی تصریح کرد: ارائه وام ساخت ارزان قیمت و به حداقل رساندن قیمت زمین می‌تواند موجب رونق بازار مسکن شود چراکه سهم قابل توجهی از هزینه ساختمان به زمین اختصاص دارد.

محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.