هیچ گونه تهدید مالیاتی با رعایت استانداردهای حسابداری متوجه شرکت‌ها نیست

0 42

پرداخت مالیات ۲۵ درصدی برای همه شرکت ­هایی که از محل مازاد تجدید ارزیابی اقدام به افزایش سرمایه می­کنند، اجباری نشده بلکه با رعایت استانداردهای حسابداری هیچ گونه تهدید مالیاتی متوجه شرکت­ها نخواهد بود.


به گزارش ایلنا به نقل از سنا، عیسی حسین ­پناه، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار، با بیان مطلب فوق درباره قانون مالیاتی و دستورالعمل مربوطه در خصوص افزایش سرمایه از طریق محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ­ها، گفت: این طور نیست که از این پس هر شرکتی تجدید ارزیابی کند، موظف به پرداخت مالیات اندوخته تجدید ارزیابی باشد؛ بلکه اگر شرکتی تصمیم بگیرد با رعایت استانداردهای حسابداری این اقدام را انجام دهد، با هیچ گونه تهدید مالیاتی مواجه نمی شود.

وی در این باره توضیح داد: اگر شرکتی تصمیم بگیرد دارایی­ هایش را تجدید ارزیابی کند، مازاد ارزش روز دارایی­ ها نسبت به ارزش دفتری آنها اندوخته تجدید ارزیابی محسوب و تحت همین عنوان در سر­فصل حقوق صاحبان سهام در ترازنامه شرکت منعکس می ­شود.

حسین پناه افزود: این حساب طبق استانداردهای حسابداری به طور مستقیم قابل انتقال به سرمایه و سود و زیان انباشته (که هر دو خود جزء سرفصل حقوق صاحبان سهام هستند) نیست. بر این اساس، شرکت ­ها به دلیل الزام به رعایت استاندارد­های حسابداری امکان اینکه مستقیما از محل این اندوخته افزایش سرمایه دهند را نخواهند داشت؛ چون در غیر این صورت این کار  مغایر استانداردهای حسابداری محسوب و مشمول پرداخت مالیات می شود.

حسین ‌پناه ادامه داد: در تبصره ۱ ماده ۱۴۹ قانون اصلاح قانون مالیات­ های مستقیم (قابل اجرا از تاریخ ۱ فروردین۹۵)، افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی دارایی ­های اشخاص حقوقی با رعایت استاندارد­ های حسابداری مشمول پرداخت مالیات بر درآمد نیست و هزینه استهلاک ناشی از تجدید ارزیابی نیز به عنوان هزینه ­های قابل قبول مالیاتی تلقی نمی­ شود.

این مقام مسوول با اشاره به بند ۴۲ استاندارد حسابداری شماره ۱۱ بیان ­کرد: مازاد تجدید ارزیابی به عنوان یک درآمد غیرعملیاتی تحقق نیافته در سر ­فصل حقوق صاحبان سرمایه منعکس می­ شود. از آنجا که مازاد مزبور درآمد تحقق نیافته است، لذا افزایش سرمایه به طور مستقیم، از محل آن مجاز نیست، مگر در مواردی که به موجب قانون تجویز شده باشد.

وی با اشاره به ماده ۲ آیین­ نامه اجرایی ماده ۱۷ قانون”حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۱۳۹۱″ گفت: بنگاه ­های اقتصادی که در پنج سال اخیر اقدام به تجدید ارزیابی دارایی های خود کرده ­اند، در صورتی که با رعایت مقررات قانونی و مفاد این آیین­ نامه، دارایی­ های خود را از تاریخ ۲۵ شهریور۹۱ تا ۲۴ شهریور ۹۶ تجدید ارزیابی کرده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمایه منظور کنند، از شمول معافیت معاف خواهند بود.

مدیر نظارت بر بورس ها سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: با اجرای قانون اصلاح قانون مالیات­های مستقیم، با توجه به تاکید بر رعایت استانداردهای حسابداری، امکان افزایش سرمایه مستقیم برای شرکت­ها از محل مازاد تجدید ارزیابی فراهم شد و واحدهای تجاری فرصت یافتند تا ۲۴ شهریورماه ۹۶ این کار را انجام دهند ولی با تصویب قوانین جدید مالیاتی در خصوص تجدید ارزیابی (تبصره ۱ ماده ۴۹ قانون مذکور) و لازم­ الاجرا شدن آن از تاریخ اول فروردین ۹۵، عملاً استفاده از این فرصت به دوره منتهی به تاریخ ۲۹ اسفند محدود شد.

حسین پناه تصریح کرد: برای احیاء مجدد این فرصت سه راه­ حل وجود دارد، در راه حل اول بایستی ترتیبی اتخاذ شود که مجلس شورای اسلامی به نحوی مجدداً ماده ۱۷ قانون”حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده ۱۰۴ قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۱۳۹۱″را در یکی از قوانین توسعه یا سایر طرح ­ها و لوایح قانونی تجدید و تصویب کند.

وی درباره دومین و سومین راه حل گفت: کمیته تدوین استانداردهای حسابداری در مورد استاندارد شماره ۱۱ تجدیدنظر کرده و افزایش سرمایه از محل اندوخته تجدید ارزیابی را مجاز تلقی کند یا مجلس محترم شورای اسلامی نسبت به متن تبصره ۱ ماده ۴۹ اصلاح قانون مالیات ­های مستقیم شرط رعایت استانداردهای حسابداری را برای عدم شمولیت مالیاتی برای افزایش بهای ناشی از تجدید ارزیابی را منتفی دانسته و حذف کند.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.