پاسخ به سوالات مستمری بازماندگان

10 998

هوفر

بازماندگان واجد شرایط متوفی که استحقاق دریافت مستمری را خواهند داشت عبارتند از:


برای دریافت مستمری بازماندگان، چه شرایطی باید داشت؟

بازماندگان واجد شرایط بیمه­ شده متوفی در یکی از حالات زیر استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را خواهند داشت:

۱-    درصورت فوت بیمه­ شده بازنشسته (بند ۱ ماده ۸۰ قانون)

۲-    درصورت فوت بیمه­ شده ازکارافتاده کلی مستمری­بگیر (بند ۲ ماده ۸۰ قانون)

۳-    درصورت فوت بیمه­ شده­ای که در ده سال آخر حیات خود حداقل حق­ بیمه یکسال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق­ بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد. (اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون)

۱-۳- چنانچه بیمه­ شده فاقد شرایط مقرر در این بند باشد ولی حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق­ بیمه را قبل از فوت پرداخت کرده باشد. (تبصره ۲ اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون)

۲-۳- درصورتیکه بیمه­ شده متوفی فاقد شرایط مقرر در این بند بوده، لیکن دارای سابقه پرداخت حق­ بیمه بین یک تا بیست سال باشد. (اصلاحیه تبصره ۳ اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون و قانون تعیین تکلیف تأمین­اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق­ بیمه پرداخت کرده­اند.)

۴-    در مواردی که بیمه­ شده در اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری­های حرفه­ای فوت نماید. (بند ۴ ماده ۸۰ قانون)

چه کسانی واجد شرایط دریافت مستمری بازماندگان هستند؟

بازماندگان واجد شرایط متوفی که استحقاق دریافت مستمری را خواهند داشت عبارتند از:

۱-    عیال دائم بیمه­ شده متوفی

۲-    شوهر بیمه­ شده زن

مشروط بر اینکه اولاً تحت تکفل زن بوده و ثانیاً سن او از شصت سال متجاوز باشد و یا طبق نظر کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین­اجتماعی ازکارافتاده بوده و در هرحال مستمری از سازمان دریافت ننماید.

۳-    فرزندان ذکور متوفی

درصورتی که سن آنان حداکثر ۱۹ سال تمام و پس از آن منحصراً درصورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی و یا اینکه معلول ازکارافتاده نیازمند شناخته شوند.

۴-    فرزندان اناث متوفی

درصورتی که فاقد شغل و شوهر باشند.

۵-    پدر و مادر متوفی

درصورتی که اولاً تحت تکفل او بوده، ثانیاً سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه سال تجاوز کرده باشد و یا آنکه به تشکیل کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین­اجتماعی ازکارافتاده باشند و در هر حال مستمری از سازمان دریافت ننمایند.

آیا درصورت فوت بیمه ­شده زن به بازماندگان او مستمری تعلق می­گیرد؟

برقراری مستمری فرزندان واجد شرایط بیمه­ شدگان زن متوفی نیز با رعایت ضوابط مذکور از تاریخ تصویب «قانون پرداخت مستمری به فرزندان زنان متوفی مشمول قانون تأمین­اجتماعی و سایر صندوق­های بازنشستگی مصوب ۵/۱۰/۱۳۸۶» بلامانع خواهد بود.

بنابراین در اجرای قانون مذکور جهت برقراری مستمری فرزند یا فرزندان بیمه­ شده زن نیازی به رعایت قسمت «الف» بند (۲) قانون (پدر آنها در قید حیات نبوده یا تحت­تکفل زن بوده و سن او از شصت سال متجاوز یا طبق نظر کمیسیون پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین­اجتماعی ازکارافتاده بوده و در هرحال مستمری از سازمان دریافت نکند.) نمی­باشد.

چه مدارکی برای برقراری مستمری بازماندگان لازم است؟

۱-    درخواست بازماندگان متوفی مبنی بر تقاضای برقراری مستمری

۲-    اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی متوفی و بازماندگان واجد شرایط

۳-    اصل و تصویر گواهی وفات بیمه­ شده صادره از سوی سازمان ثبت احوال

۴-    اصل و تصویر سند رسمی ازدواج دائم متوفی و همسر وی

۵-     گواهی اشتغال به تحصیل معتبر و تأیید شده از سوی مراجع ذی­صلاح درخصوص فرزندان ذکور

۶-    تعهدنامه فرزندان اناث مبنی بر نداشتن شغل و شوهر

۷-    مدارک احراز وقوع حادثه (اعم از ناشی یا غیرناشی از کار) در مواردی که علت فوت بیمه­ شده بر اثر وقوع حادثه بوده است (شامل: گزارش وقوع حادثه و گزارش بررسی حادثه، کروکی و گزارش پلیس راه درمورد تصادفات منجر به فوت، گزارشات مقامات انتظامی)، گزارش بازرس کار، گواهی پزشکی قانونی و…)

میزان مستمری بازماندگان چگونه محاسبه می­شود؟

میزان مستمری قابل پرداخت حین الفوت مستمری­بگیران بازنشسته یا ازکارافتاده کلی به عنوان مستمری استحقاقی آنان تلقی و عیناً به میزان سهام مقرر در ماده ۸۳ قانون بین بازماندگان واجد شرایط تقسیم می­گردد.

درصورت فوت بیمه­ شده­ای که در ۱۰ سال آخر حیات خود حداقل حق­ بیمه یکسال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق ­بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد، بازماندگان واجد شرایط وی از مستمری که به شرح ذیل محاسبه می­گردد بهره­مند خواهند شد:

 

 

 

دستمزد مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف ۷۲۰ روز قبل از فوت یا شروع بیماری منجر به فوت × ۳۰
متوسط دستمزد ماهیانه = ———————————————————————————————
روزهای کارکرد ظرف ۷۲۰ روز قبل از تاریخ فوت یا شروع بیماری منجر به فوت

 




سنوات پرداخت حق بیمه (حداکثر ۳۵ سال) × متوسط دستمزد ماهیانه
 

مستمری استحقاقی =

———————————————————————————–
                                         ۳۰

 

 

به هریک از بازماندگان چه سهمی از مستمری، تعلق می­گیرد؟

  • – میزان مستمری همسر بیمه­ شده متوفی معادل پنجاه درصد مستمری استحقاقی بیمه­ شده است و درصورتی که بیمه ­شده مرد دارای چند همسر دائم باشد، مستمری به تساوی بین آنان تقسیم خواهد شد.
  • – میزان مستمری هر فرزند بیمه­ شده متوفی معادل بیست و پنج درصد مستمری استحقاقی بیمه­ شده می­باشد ودرصورتی که پدر و مادر را از دست داده باشد مستمری او دوبرابر میزان مذکور خواهد بود.
  • – میزان مستمری هریک از پدر و مادر بیمه­ شده متوفی معادل بیست درصد مستمری استحقاقی بیمه­ شده می­باشد.
  • منبع:سازمان تامین اجتماعی


10 نظرات
  1. مینا می گوید

    سلام وخسته نباشید من عقد موقت بودم اگر الان عقد دائم کنم مستمری من قطع نمیشه خواهش می کنم جواب بدهید

  2. مدیر سایت می گوید

    باسلام و احترام
    بله

  3. محمد می گوید

    درود بر شما
    آیا مستمری ناشی از فوت برای فرزندان ذکور محدودیت سنی دارد ؟
    حتی برای کسانی که مشغول به تحصیل هستند ؟

  4. مدیر سایت می گوید

    ۳- فرزندان ذکور متوفی
    درصورتی که سن آنان حداکثر ۱۹ سال تمام و پس از آن منحصراً درصورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی و یا اینکه معلول ازکارافتاده نیازمند شناخته شوند.

  5. محمد می گوید

    متشکرم

  6. حسن می گوید

    با سلام قربان پس ماده ۱۱۱چه میشود؟طبق مطلب شما اگر کسی مثلا با ۱۲ سال سابقه فوت شود به اندازه ۱۲ روز حقوق مستمری میگیرد
    اما ماده ۱۱۱ میگوید مستمری در هرصورت نباید کمتر از حداقل حقوق ان سال باشد
    لطفا راهنمایی بفرمایید واقعا گیج شدم

  7. رضا عبدلهی می گوید

    سلام
    پدرم ۱۳۷روز بیمه کشاورزی پرداخت نموده است ودر محل کار بر اثر کاز گرفتگی فوت نموده است

    برای برقراری مستمری مراجعه نمودیم ولی گفتن طبق ماده ۸۰ پرداخت مستمری امکان پذیر نمی باشد لطفا راهنمایی فرماید

  8. شيما می گوید

    سلام اگر كسي بعنوان فرزند از مستمري يك سومي پدرش (مادر هم دو سوم را دريافت ميكند) استفاده كند و همزمان در شركتي خصوصي مشغول بكار شده باشد وبيمه اش نشده باشد از طرف شركت خصوصي واين شخص اگر شكايت كند از ان شركت خصوصي و حق بيمه اش را مطالبه كند ايا براي فرزند مستمري بگير جريمه صادر خواهد شد و كلا حكمش چيست؟ و جريمه اش چيست؟

  9. متین می گوید

    سلام خسته نباشید
    پدر من در سال ۱۳۷۵ در اثر بیماری سرطان فوت کردند. قبل از فوت به مدت حدود ۴ سال کارگر یک آهنگری و بیمه تامین اجتماعی بوده است.
    پس از فوت فقط دوستان به ما گفتند بیمه بازماندگان به شما تعلق نمیگیرد چون زیر ۱۰ سال هست. و ما هم پیگیری نکردیم درحالیکه مادرمن هنوز در قید حیات هست و خانه دار و خواهر من در اون زمان محصل بود.
    آیا الان میشه کاری کرد برای زنده نمودن این مستمری از اول تا الان؟

  10. سیدعلی می گوید

    باسلام وخسته نباشید. بنده حدود ۳سال از فوت پدرو یک سالو نیم از فوت نادرم میگذرد. ۳۷سال دارم وحدود ده سال هست که بیمارم و مدتهاس که دنبال برقراری حقوق بازنشستگی پدرم که کارمند آموزش و پرورش بودند میباشم ولی امسال دوبار مدارک من به تهران صندوق بازنشستگی کشور ارسال شدوهردو بار با پرداخت مستمری به بنده موافقت نشد درصورتی که من به تشخیص پزشکی قانونی از کار افتاده کلی وتاریخ بیماری هم قبل از فوت پدرم هست میباشم. خواهش می کنم کمکم کنید! باتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.