حسابان وب

باقی ماندن ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سهم روی دست دولت

0 410
محل تبلیغ شما

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به این که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سهم دولتی برای واگذاری باقی مانده گفت: از ۱۸.۱۰۰ میلیارد تومان، ۱۱.۳۰۰ میلیارد تومان معادل ۷۰ درصد اهداف بودجه ای سازمان خصوصی سازی در سال گذشته محقق شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ پوری حسینی در خصوص عملکرد سازمان خصوصی سازی در سال ۹۴ گفت: بر اساس قانون بودجه قرار بود در سال گذشته ۱۸.۱۰۰ میلیارد تومان از محل واگذاریها به خزانه واریز شود که ۱۱.۳۰۰ میلیارد تومان آن معادل ۷۰ درصد اهداف بودجه ای خصوصی سازی محقق شد.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: همچنین نام تعداد ۱۲۰ شرکت در لیست واگذاریهای سال گذشته این سازمان قرار داشت که حدود ۳۰ شرکت از آنها واگذار شد که از این نظر، ۲۵ درصد اهداف محقق شده است.
وی اضافه کرد: به دلیل مهیا نبودن شرایط بازار سرمایه پیش از اجرای برجام در سال گذشته، خصوصی سازی سال پررونقی را سپری نکرد.
پوری حسینی اظهار داشت: از سوی دیگر برخی از واگذاریها از جمله سرخابی ها، آلومینیوم المهدی و ماشین سازی تبریز در سال گذشته انرژی زیادی از سازمان خصوصی سازی هدر داد که بنظر می رسد این گونه اتفاقات به صلاح اجرای سیاستهای اصل ۴۴ در کشور نیست.
وی گفت: همچنین مقاومتهایی که از سوی برخی مدیران دولتی در سال ۹۴ ایجاد شد هم مانع رسیدن به اهداف خصوصی سازی شد، تا جای که وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی از وجود چنین مقاومتهایی بر سر راه اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور گله مند شدند.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان این که امیدواریم در سال ۹۵ و در دوران پساتحریم شاهد شرایط بهتری برای واگذاریها در کشورمان باشیم تصریح کرد: همه شرکتهایی که در لیست سازمان خصوصی سازی برای عرضه قرار دارند از ارزش یکسانی برای این سازمان برخوردارند و از نظر اندازه چه بزرگ باشند و چه کوچک، انرژی یکسانی از این سازمان مصرف می کنند.
وی در خصوص هدفگذاری این سازمان برای سال ۹۵ گفت: بای اعلام لیست واگذاریها سازمان خصوصی سازی در سالجاری باید منتظر تشکیل هیات واگذاری باشیم تا با تایید اعضای این هیات، اسامی شرکتهای قابل عرضه مشخص شود، با این وجود هر شرکتی که تا به امروز در لیست واگذاریهای این سازمان بوده اما به فروش نرسیده است، به هیات واگذاری برای عرضه در سال جدید پیشنهاد خواهد شد.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان این که سال ۹۵ به دلیل آزادسازی سهام عدالت، سال سرنوشت سازی برای این سازمان است اذعان داشت: در سالجاری باید سود سهام شرکتهای سرمایه پذیر را پس از برگزاری مجامع در تیر و شهریور ماه بگیریم و پس از بررسی میزان اقساط پرداخت شده سهام عدالت، سازوکار خرید و فروش این سهام توسط مشمولین را فراهم کنیم و از این حیث سال پرکاری برای سازمان خصوصی سازی پیش بینی می شود.
وی افزود: یکی از دغدغه های این سازمان اثرات تورمی آزادسازی سهام عدالت بود که برای حل این مشکل کارشناسی زیادی انجام شد؛ بر این اساس در لایحه آزادسازی سهام عدالت تدابیری برای حل این مشکل اندیشیده شده است و به مشمولین نیز توصیه می کنیم در صورت آزادسازی سهام عدالت اقدام به فروش سهام خود نکنند تا از سود این سهام بهره مند شوند.
پوری حسینی با بیان این که ارزش ریالی شرکتهای باقی مانده در لیست واگذاریهای سازمان خصوصی سازی به دلیل غیربورسی بودن به صورت دقیق مشخص نیست گفت: بیان عدد دقیق ارزش واگذاریهای باقی مانده این سازمان نیاز به کار کارشناسی و ارزشگذاری سهام دارد؛ با این وجود با احتساب سهام عدالت و رددیون تا کنون حدود ۱۴۵ هزار میلیارد تومان سهم دولتی واگذار شده است و حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سهم دولتی نیز برای عرضه و فروش باقی مانده که واگذاری این میزان سهام نیاز به عزم و اراده جدی و همچنین فراهم آمدن بسترهای لازم دارد.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات پیش روی سازمان خصوصی سازی برای پایان واگذاریها در سالجاری، موضوع آزادسازی قیمت آب و برق است تا بتوانیم برخی از شرکتهای این حوزه را واگذاری کنیم و تا زمانی که این موانع برداشته نشود اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور ادامه خواهد داشت.


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.