حسابان وب

معاملات گواهی سپرده طلا در بورس كالا آغاز شد

0 419

حسابداراپ

معاملات گواهی سپرده سکه طلای تمام بهار آزادی از روز دوشنبه ۳ اسفند در بورس کالای ایران آغاز شد که ایجاد ساختاری نظام‌مند، شفاف و با امنیت برای معاملات نقدی سکه، از اهداف اولیه این معاملات به شمار می‌رود.


به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، معاملات گواهی سپرده سکه طلا در حالی از روز گذشته آغاز شد که در جریان معاملات روز دوشنبه ۱۱ گواهی سپرده طلا و روز سه‌شنبه ۷ گواهی سپرده طلا مورد معامله قرار گرفت.

بر‌اساس این گزارش، برای معاملات گواهی سپرده سکه طلا، خزانه داری پردیس بانک رفاه به‌عنوان انبار بورس کالای ایران معرفی شده که پس از پذیرش سکه بهار آزادی طرح امام ضرب سال ۸۶ با عيار ۹۰۰ در هزار و وزن ۸.۱۳۳ گرم، اقدام به اصالت‌سنجی و صدور گواهی سپرده می‌کند.

همچنین سکه بهار آزادی طرح امام ضرب سال ۸۶ که برای معاملات گواهی سپرده در نظر گرفته شده، همان سکه استاندارد تحویلی معاملات آتی سکه است.

براساس برنامه‌های بورس کالا، قرار است در بلند مدت امکان تسویه معاملات آتی سکه با گواهی سپرده طلا هم ایجاد شود. این گزارش حاکی است زمانبندی معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلا طی روزهای کاری هفته از شنبه تا چهارشنبه با دوره پیش گشایش از ساعت ۸:۳۰ تا ۹ آغاز می‌شود و دوره گشایش و معاملات پیوسته آن از ساعت ۹تا۱۲:۳۰ ظهر خواهد بود.

بر همین اساس سپرده گذار سکه ملزم است قبل از مراجعه به انبار، از طریق یکی از کارگزاران مجاز بورس نسبت به اخذ کد معاملاتی (اوراق بهادار) اقدام کند و ملزم به پرداخت هزینه‌های ارزیابی و کارشناسی سکه به میزان ۵۰۰۰ریال به ازای هر قطعه در زمان تحویل سکه به انبار است. البته در صورتی که سکه توسط کارشناس بانک، استاندارد تشخیص داده نشود، هزینه‌های ارزیابی و کارشناسی مربوطه به سپرده گذار عودت داده نخواهد شد.

محل تبلیغ شما

ضمن آنکه ارائه مدارک احراز هویتی برای تحویل سکه از انبار توسط خریدار یا نماینده قانونی وی الزامی است.هزینه انبارداری هر قطعه سکه به‌صورت روزانه ۵۰ ریال تعیین شده است که به این ترتیب هزینه انبارداری یک سکه برای یک سال حدود ۱۸۰۰ تومان می‌شود.

امنیت در معاملات گواهی سپرده طلا

همچنین یکی از مزیت‌های بزرگ گواهی سپرده طلا، امنیت در معاملات و نگهداری سکه طلا است به‌طوری‌که هر فردی که در منزل خود سکه دارد یا صرافان و معامله‌گرانی که هر روز سکه معامله می‌کنند، می‌تواند با تبدیل کردن دارایی خود به اوراق گواهی، بدون هیچ دغدغه به معامله یا نگهداری سکه بپردازند؛ چراکه گواهی سپرده طلا با نام است و حتی در صورت سرقت این گواهی، امکان دریافت سکه‌ها با مدارک شناسایی افراد نیز وجود دارد و به این ترتیب دغدغه‌ای برای امنیت سکه وجود نخواهد داشت.

با همه این تفاسیر، پیش‌بینی می‌شود اوراق گواهی سکه رفته رفته جایگزین سکه فیزیکی می‌شود و با افزایش بازیگران و عمق این بازار، کشف نرخ لحظه‌ای و واقعی سکه در این معاملات اتفاق می‌افتد. همچنین یکی دیگر از مزیت‌های این معاملات این است که در بلند مدت قیمت پایه‌ای که به‌صورت روزانه مد نظر معامله‌گران آتی سکه قرار می‌گیرد، گواهی سپرده سکه خواهد بود که حکم قیمت نقدی سکه را دارد.

وثیقه برای اخذ تسهیلات از نظام بانکی

به گفته مسوولان بورس کالا، قرار گرفتن گواهی سپرده سکه طلا به‌عنوان وثیقه برای اخذ تسهیلات از سیستم بانکی، معافیت مالیاتی خرید و فروش این اوراق، انتقال بخشی از سفته بازی‌های بازار سکه از معاملات نقدی به گواهی سپرده و پیش‌بینی فعالیت قابل توجه صندوق‌های کالایی‌ که در آینده راه‌اندازی می‌شوند روی این معاملات، از دیگر مزایای راه‌اندازی این معاملات در بورس کالای ایران به شمار می‌رود.

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در بورس کالای ایران، گواهی سپرده طلا می‌تواند در آینده جایگزین وجه تضمینی اولیه معاملات آتی سکه شود.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.