حسابان وب

بودجه دودوازدهم فعلاً منتفی شد/ لایحه بودجه هفته آخر اسفندماه در صحن علنی مجلس

0 319
آکادمی محسن قاسمی

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ با بیان اینکه باید آمادگی لازم را برای بودجه دودوازدهم داشت، گفت: تلاش خواهیم کرد و عزم این است که لایحه بودجه ۹۵ تا پایان سال تصویب شود و فعلاً موضوع و مبنای بودجه دودوازدهم نداریم.


احمدرضا دستغیب در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مورد برگزاری جلسه مشترک اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۵ با رئیس و معاونین سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اظهار داشت: علت این جلسه با توجه به شرایط ایجاد شده برای بودجه سال ۹۵ و برخورد آن با زمان انتخابات بوده است، لازم است هماهنگی‌هایی برای برنامه ریزی و بررسی این لایحه انجام شود.

وی افزود: اولین جلسات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ قبلاً تشکیل شده بود و تصمیم گرفته شد که در طول تعطیلات مجلس هم با اعلام آمادگی دولت، که این آمادگی را داریم، جلسات و نشست‌هایی را با دستگاه و مسئولین سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار کنیم.

نایب رئیس دوم کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ گفت: جلسه امروز براساس درخواست دولت و برای هماهنگی بیشتر و استفاده از فرصت‌های موجود برای تنظیم بودجه سال ۹۵ بود و برنامه و جدول زمان بندی رسیدگی به لایحه بودجه ۹۵ را با دولت به توافق رسیدیم که این برنامه را به اعضای کمیسیون تلفیق بودجه خواهیم داد.

دستغیب با بیان اینکه امروز برخی نکات مورد نظر در ارتباط با ساختار بودجه ۹۵ و نکاتی که در جلسه مشترک می‌تواند مطرح شود، تا دولت در مورد آن بررسی داشته باشد، بررسی شد، اضافه کرد: تبادل نظر درباره نحوه بررسی لایحه بودجه صورت گرفت و همچنین در مورد برخی از ابهامات که در بعضی از تبصره‌ها و جداول بودجه وجود داشت، بحث شد.

وی ادامه داد: امیدواریم و تلاش و مبنای ما بر این است که با عزم جدی و تلاش گسترده یک روز زودتر از جلسه علنی مجلس (یکشنبه ۹ اسفند ماه) جلسه کمیسیون تلفیق را اعلام و برگزار کنیم و کلیات بودجه را در همان جلسه بررسی و تصویب کنیم و بعد از آن بررسی درآمدها و مخارج را آغاز کنیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ با اشاره به برنامه زمان بندی بررسی لایحه بودجه ۹۵، گفت: بررسی و تصویب بودجه فشار کاری جدی را می‌طلبد و قرار بر این شد که به اعضای کمیسیون تلفیق بودجه اطلاع داده و درخواست شود که جلسات کمیسیون در سه شیفت کاری برگزار شود و اعضا حضور داشته باشند تا بتوانیم نهایت استفاده را از زمان کمی که در اختیار داریم، داشته باشیم.

فینتو

دستغیب با این تذکر “باید نهایت دقت را در بررسی لایحه بودجه داشته باشیم” اظهار داشت: اقدامات کارشناسی و مطالعات و بررسی‌های اولیه در ارتباط با دستگاه را در طول این مدت انجام می‌دهیم که نمونه آن جلسه امروز بود که با همدلی و همراهی هم مسئولین سازمان مدیریت و برنامه ریزی و هم بخشی از اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق برگزار شد.

این نماینده مردم در خانه ملت در مورد بودجه دودوازدهم، گفت: تلاش این است که بودجه تا حد امکان ــ یعنی آنچه از جانب ما است تلاش خواهیم کرد که ــ این کار انجام شود که بودجه تا پایان سال به تصویب برسد و مبنایی برای بودجه دودوازدهم نداریم.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ با بیان اینکه باید آمادگی لازم را هم برای بودجه دودوازدهم داشت، ادامه داد: مبنای کمیسیون تلفیق این است که ۹ اسفند ماه سال جاری بررسی گزارش کمیسیون‌های مجلس را آغاز کنیم، زیرا این گزارش‌ها در حال نهایی شدن است.

دستغیب با اعلام “فعلاً موضوع بودجه دودوازدهم را در حال حاضر نداریم” گفت: امیدواریم بتوانیم بودجه را به‌نحو شایسته مورد بررسی قرار دهیم، و فعلاً بحث بررسی دقیق لایحه بودجه و همچنین افزایش تعداد جلسات بررسی کمیسیون تلفیق در اسفند ماه در دستور کار جلسه امروز بود و جدول زمان بندی دقیقی را آماده کردیم و پیشنهادها آماده شده و اصلاحات را روی این جدول خواهیم داشت و از اعضای کمیسیون تلفیق خواستیم با عزم و اراده جدی ورود کنند.

وی با ابراز “پیش‌بینی شده که ان‌شا‌ءالله در دو هفته (از ۹ اسفند ماه) درآمدها و هزینه‌ها را بررسی کنیم” اضافه کرد: امیدواریم در همان دو هفته بتوانیم جمع‌بندی در مورد لایحه بودجه سال ۹۵ داشته باشیم و هفته پایانی سال (هفته آخر اسفند ماه) لایحه را به صحن علنی ارسال و در صحن بررسی کنیم.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس باید در سه شیفت کاری لایحه بودجه را همانند کمیسیون تلفیق بررسی کنند و زمان لازم را برای آن اختصاص دهند، گفت: عزم ما جدی است برای اینکه بتوانیم لایحه بودجه را بررسی کنیم و برای تصویب بودجه تا پایان سال همکاری دولت و مجلس را می‌طلبد.

دستغیب تصریح کرد: البته یک فشار کاری جدی خواهد بود، اما این اقدام باید انجام شود و علت آن هم این است که بودجه فقط بحث یک نظام برای درآمدها و هزینه‌ها نیست، بلکه علائم و نشانه‌هایی برای حوزه اقتصادی دارد و بسیاری از بخشهای اقتصادی جامعه منتظر علائم  بودجه سالانه وجود دارد، و اولویت وجود دارد که بودجه را به تصویب برساند.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.