نرم افزارحسابداری صدگان

تدوین آیین نامه ماده ۹۵ اصلاحیه قانون برای تعین مالیات مشاغل

0 934

حسابداراپ

با توجه به اینکه این ماده قانونی ذینفعان بیرونی دارد، جلسات هماهنگی با حضور نمایندگان سازمان حسابرسی، جامعه حسابداران رسمی ایران، جامعه مشاوران مالیاتی، اتاق اصناف ایران و اتاق بازرگانی برگزار شد. 


معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی با اشاره به اینکه نرخ مالیات صاحبان مشاغل مشخص شد، گفت: در هشت ماه امسال ۴۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی محقق شد.

محمدتقی پاکدامن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از مشارکت سازمان امور مالیاتی با ذینفعان بیرونی از جمله اصناف در تدوین آیین نامه‌های ماده ۹۵ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم خبر داد و اظهار داشت: پیش‌نویس اولیه این ماده در کارگروه‌های تخصصی و دفاتر ذیربط سازمان، با حضور نمایندگان شورای عالی مالیاتی تدوین شد و سپس آیین نامه‌ها در کارگروه اصلی مطرح و پیش‌نویس نهایی تدوین شد.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی در مورد چارچوب جلسات بیرونی سازمان برای تدوین آیین نامه ماده ۹۵ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، افزود :با توجه به اینکه این ماده قانونی ذینفعان بیرونی دارد، جلسات هماهنگی با حضور نمایندگان سازمان حسابرسی، جامعه حسابداران رسمی ایران، جامعه مشاوران مالیاتی، اتاق اصناف ایران و اتاق بازرگانی برگزار شد. پیش نویس آیین نامه مذکور پس از نهایی شدن برای تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی ارسال خواهدشد.

پندار سیستم

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص پیش نویس تهیه شده تصریح کرد: طبق مقررات قبل از اصلاحیه صاحبان مشاغل در سه گروه الف، ب و ج طبقه بندی شده بودند که این طبقه بندی در مقررات جدید حذف شده است و پیش بینی شده که مودیان بر مبنای نوع و حجم فعالیت دسته بندی شوند.

وی با بیان اینکه در آیین نامه ماده ۹۵ پیش بینی شده که نوع نگهداری دفاتر می تواند هم به صورت الکترونیکی و هم به صورت دستی باشد، ادامه داد: در ارتباط با مودیانی (صاحبان مشاغل) که از سامانه های فروشگاهی استفاده می‌کنند، تمهیداتی صورت گرفته که ضرورتی برای نگهداری دفاتر و اسناد حسابداری نداشته باشند؛ ضمن اینکه صدور اسناد به صورت ماشینی نیز مدنظر قرار گرفته است.

پاکدامن با اشاره به یکی از مهم ترین تغییرات قانون که بحث تغییر مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی از تیرماه به ۳۱ خردادماه است، گفت: نرخ مالیاتی صاحبان مشاغل برای عملکرد سال ۱۳۹۴ نیز بر اساس نرخ اصلاحیه قانون خواهد بود به این ترتیب که تا ۵۰۰ میلیون ریال درآمد مشمول مالیات به نرخ ۱۵ درصد، از ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد ریال درآمد مشمول مالیات به نرخ ۲۰ درصد و بالای یک میلیارد ریال به نرخ ۲۵ درصد مشمول مالیات است.

وی همچنین در مورد تغییرات ماده ۲۷۲ قانون مالیات های مستقیم، عنوان کرد: طبق این ماده قانونی، مودیان مالیاتی می توانستند، گزارش حسابرسی مالیاتی که با رعایت مقررات مربوطه توسط سازمان حسابرسی یا اعضای جامعه حسابداران رسمی ایران تهیه می‌شده است، را به اداره امور مالیاتی تسلیم کنند که آن گزارش مبنای صدور برگ تشخیص بر اساس مقررات مربوط قرار می گرفت، اما با توجه به ماده ۲۸۱ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد سال ۱۳۹۴ دیگر گزارش حسابرسی مالیاتی نخواهیم داشت و ضرورت به تسلیم گزارش حسابرسی مالیاتی نخواهد بود.

وی در پایان در مورد وضعیت تحقق درآمدهای مالیاتی، خاطرنشان کرد: درآمدهای مالیاتی تا پایان آذرماه بر اساس بودجه ۸۱ درصد تحقق داشته است که در مجموع رقم ۴۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.