نرم افزارحسابداری صدگان

احتمال افزایش ۱۲ الی ۲۰ درصدی حقوق مستمری بگیران تأمین اجتماعی

0 524

حسابداراپ

تاکنون به صورت قطعی دستوری نرسیده ولی پیش‌بینی می‌شود بین ۱۲ تا ۲۰ درصد در سال جدید افزایش حقوق را به صورت شناور داشته باشیم.


به گزارش تسنیم، محمود یارعلی‌زاده مدیرکل تأمین اجتماعی خوزستان  ، امروز در نشست خبری اظهار داشت: خوزستان ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند. این تعداد ۵۸ درصد جمعیت کل استان را شامل می‌شود.

وی افزود: پوشش بیمه‌ای در شهرستان‌های خوزستان متفاوت است به طوری که ۸۹ درصد جمعیت امیدیه و ماهشهر و نیز ۱۷ درصد جمعیت باغملک تحت پوشش بیمه اجتماعی هستند و این تفاوت آماری به دلیل وجود و یا عدم وجود صنعت، کشاورزی، مراکز کارگری و مهاجرت نیروی کار است و تا زمانی‌که پروژه‌ای در منطقه‌ای تعریف نشود پوشش بیمه تأمین اجتماعی در آن‌جا در سطح بالایی قرار نمی‌گیرد.

مدیرکل تأمین اجتماعی خوزستان با بیان اینکه این سازمان گردش مالی ماهیانه ۴۶۰ میلیارد تومان در بخش بیمه‌ دارد، بیان کرد: یک هزار و ۱۸۴ مستمری بگیر در ماه از واحدهای اجرای و بیمه‌ای استفاده می‌کنند و از این تعداد ۵۰۰ پرونده در ماه در مشاغل سخت و زیان‌آور مستمری می‌گیرند.

وی گفت: ۴۰ درصد مستمری‌هایی که در خوزستان برقرار می‌شود مربوط به بازنشستگی‌های پیش از موعد در کارهای سخت و زیان‌آور است. میانگین سنی این افراد به ۴۹ سال می‌رسد که باتوجه به آمار در دنیا رقم پایینی است.

یار‌علی‌زاده عنوان کرد: ظرفیت پشتیبانی نسبی از تعداد بیمه شدگان از سازمان به نسبت تعدادی که مستمری دریافت می‌کنند در کشور ۵.۵ است در حالی که این آمار در دنیا به ۶ نفر می‌رسد. ادامه بازنشستگی‌های پیش از موعد و عدم اشتغال نیروهای جدید این ظریب را پایین آورده است.

پندار سیستم

وی با بیان اینکه این امر باید مدیریت شود، تصریح کرد: تأمین اجتماعی از منابع دولت و مالیاتی، فروش نفت و صادرات سهمی ندارد و منابع مالی این سازمان از حق بیمه‌ای که شرکا پرداخت می‌کنند تأمین می‌شود.

مدیرکل تأمین اجتماعی خوزستان بیان کرد: در مشاغل سخت کارفرما ۲ سال زمان دارد که موارد سختی کار را از بین ببرد در غیر اینصورت ۴ درصد به حق بیمه کارگر افزوده می‌شود. برخی از کارگاه‌ها که ماهیت سختی شغل دارند تغییر کاربری می‌دهند.

وی درباره نحوه تعیین مستمری گفت: در موارد معمول میانگین دستمزد ۲سال آخر را در نظر میگیرند ولی اگر فردی جهش دستمزدی داشته باشد و نیز اگر این جهش قابل توجیه نباشد میانگین دستمزد ۵ سال آخر به عنوان حق مستمری مشخص می‌شود.

یارعلی‌زاده درباره تشخیص سخت و زیان‌آور بودن شغل عنوان کرد: بازرسان طب کار با بررسی شغل و ارائه گزارشات به کمیته استانی و نیز بعد از تأیید این امر توسط کمیته سخت بودن شغل را مشخص می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر افزایش حقوق در سال جدید تصریح کرد: شورای حقوق و دستمزد به نسبت تورمی که در سال به وجود می‌آید افزایش حقوقی را در نظر می‌گیرد. تاکنون به صورت قطعی دستوری نرسیده ولی پیش‌بینی می‌شود بین ۱۲ تا ۲۰ درصد در سال جدید افزایش حقوق را به صورت شناور داشته باشیم.

وی گفت: فرار بیمه‌ای کارگاهی، به طوری که کارگاه‌ها لیست بیمه نمی‌دهند؛ فرار تعدادی، که در این مورد کارگاه‌ها تعداد واقعی بیمه شوندگان را ارائه نمی‌دهند و نیز فرار ریالی که به معنای عدم ارائه دستمزد واقعی توسط کارفرماها است، سه نوع فرار بیمه‌ای کارگاه‌ها را تعریف می‌کند.

یارعلی‌زاده درباره شبه کارگران نسبت به لیست ارائه شده توسط کارفرماها عنوان کرد: اگر کارگران در این زمینه شبه داشته باشند در این صورت بازرسی کارگاهی و بازرسی دفاتر قانونی که کارگاه‌ها فعالیتشان در آن‌جا ثبت می‌شود را خواهیم داشت.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.