نرم افزارحسابداری صدگان

هشدار به تأخیر در کاهش نرخ سود بانکی

0 853

حسابداراپ

معاون سابق بانک مرکزی با تشریح دلایل شورای پول و اعتبار برای کاهش نیافتن نرخ سود بانکی، گفت: تاخیر در کاهش نرخ سود باعث بروز خسارت بیشتری خواهد شد.


پندار سیستم

حیدر مستخدمین حسینی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره عدم کاهش نرخ سود بانکی توسط شورای پول و اعتبار اظهار کرد: بحث بازار پول و تصمیمی که سیاستگذاران بازار پول اتخاذ می‌کنند و اثرات آن بر سایر بازارها از جمله بازار سرمایه از دو بعد باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه افزود: یک بعد مربوط به اصلاح ساختار بانک ها است، بانک هایی که در حال حاضر نقش کلیدی در اقتصاد ایفا می کنند و بار همه بازارها را به دوش می کشند و بعد دیگر آثاری است که این تصمیم بر سایر بازارها خواهد داشت.
معاون سابق بانک مرکزی با بیان اینکه تغییر نرخ سود بانکی در بازار پول باید انجام شود، اضافه کرد:تاخیر در کاهش نرخ سود باعث بروز خسارت بیشتری خواهد شد.
مستخدمین حسینی در ادامه خاطرنشان کرد:اگر دولت اعتقاد دارد که تورم کاهش یافته باید به تناسب آن نرخ سود بانکی نیز کاهش یابد این در حالی است که اکنون نرخ سود بانکی با نرخ تورم حدود ۷۰ درصد فاصله دارد.
این کارشناس مسائل بانکی با بیان اینکه به زودی شاهد خواهیم بود که دریافت تسهیلات با این نرخ ها برای بنگاه های اقتصادی صرفه نخواهد داشت، تصریح کرد:در واقع شاهد وضعیتی خواهیم بود که بانک ها تمایل به پرداخت تسهیلات دارند اما متقاضی برای تسهیلات با این نرخ های سود در شرایط رکودوجود نخواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه عدم اتخاذ یک سیاست درست در بانک مرکزی منجر به تشدید شرایط رکود می شود، اظهار کرد:شورای پول و اعتبار باید هم زمان نسبت به کاهش نرخ سود تسهیلات و هم چنین کاهش نرخ سود سپرده های بانکی که تصمیم درستی اتخاذ کند چرا که در شرایط فعلی بخش عمده ای از سرمایه ها به بانک ها هدایت شده ودر شرایط رکود سرمایه گذار سپرده گذاری در بانک را به صرفه تر می داند.
معاون سابق بانک مرکزی ادامه داد: تسهیلات جدید سیستم بانکی نیز به تسهیلات گیرندگان جدید پرداخت نمی شود و به افرادی تعلق می گیرد که در گذشته نیز از سیستم بانکی تسهیلات دریافت کرده اند که این موضوع  مورد انتقاد دولت نیز قرار گرفته است.
این کارشناس مسائل بانکی دلیل عدم کاهش نرخ سود بانکی توسط شورای پول و اعتبار را عدم سیاستگذاری درست و کنترل بر سایر بازارها دانست و تاکید کرد:در سایر بازارها اعم از بازار سرمایه، بازار کالا و لوازم خانگی، بازار مصالح ساختمانی، بازار فولاد و سایر بخش های تولیدی شاهد مازاد تقاضا در انبارها هستیم .
وی  خاطرنشان کرد: در شرایطی که سیاستگذاری صحیح در این بازارها اعمال نمی شود و بیش از ۵۰ درصد منابع بانک ها قفل است شورای پول اعتبار تمایل دارد که نرخ سودها به گونه ای باشد که منابع به سمت بانک ها هدایت شود.
معاون سابق بانک مرکزی درباره با اشاره به اینکه وضعیت بازار سرمایه با کاهش حتی ۳ درصدی نرخ سود بهبود نخواهد یافت، تاکیدکرد: این بازار نیاز به تزریق اعتماد از سوی دولت دارد و دولت باید اعتماد از دست رفته را به این بازار بازگرداند چرا که طی دو سال گذشته با دخالت در امور مربوط به بازار سرمایه در زمینه قیمت گذاری، سهمیه بندی فروش سهام، پیگیری برخی وزرا برای برای خروج کالاهای پتروشیمی از بورس و تعیین نرخ خوراک ضربه هایی را به بازار سرمایه وارد ساخته است.
مستخدمین حسینی با بیان اینکه در شرایط فعلی تنها چیزی که می تواند بازار سرمایه را فعال کند بازگشت اعتماد فعالان اقتصادی به برنامه های دولت است، گفت: با توجه به این موارد می توان گفت که تغییر نرخ سود بانکی تغییری در بازار سرمایه ایجاد نخواهد کرد.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.