حسابان وب

راهکار اعتراض قانونی به مالیاتی که برای اصناف تعیین شده چیست؟/مراحل شکایت از برگ تشخیص

0 557

حصین حاسب

در قانون، مراحل مختلف و متعددی را برای اعتراض به مالیات اعلامی از سوی اداره های مالیات پیش بینی شده که باید اصناف و مودیان مالیاتی با این قانون به خوبی آشنا باشند.


به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موضوع مالیات از اصناف به خصوص بحث مالیات بر ارزش افزوده، از زمان اجرای همه جانبه این قانون، باعث اختلافات زیادی در بین مردم به خصوص کسبه شده است. آنها بارها گفته اند در این باره اعتراض دارند و البته سازمان مالیاتی هم متعهد شده با برگزاری کلاسهایی، آموزش لازم را به اصناف و مودیان مالیاتی بدهد.

با این حال باز هم برخی از مودیان مالیاتی در سرویس مشکلات مردم کامنت می گذارند و می گویند برای اعتراض به برگه تشخیص مالیات خود باید چه کنند.
از آن جمله، مخاطبی به نام محمود یوسفی در این باره نوشته: سلام ، بنده در شهریور ۱۳۹۲ جواز کسب مشاوره املاک دریافت کردم در بندرعباس، و هر سه ماه یک بار طبق قولنامه ارزش افزوده معاملات را پرداخت نموده ام ولی به تازگی فرمی از مالیات برایم درب مغازه آمده که برای هر سه ماه علی الراس مبلغ نود میلیون ریال درامد سه ماه حساب کرده و بر همین اساس ۹ درصد ارزش افزوده را هم حساب کرده در صورتیکه بنده در ۶ ماه اول سال ۹۲ اصلآ کار نکردم چون جواز نداشتم و اتحادیه هم فرم قولنامه را در اواخر شهریور ۹۲ به من داده است. حال با اعتراض به دارایی میگویند ما مطابق املاکی های دیگر حساب میکنیم… این انصاف است ؟ چرا بنده باید در دولت تدبیر و امید که خود از طرفداران آن هستم ۶ ماه نبوده و کار نکرده را بپردازم و چرا همسان دیگر املاکی های قدیمی که ۲۰ و یا ۳۰ ساله هستند.

پندار سیستم


امکان اعتراض قانونی در چند مرحله

به این مخاطب یا سایر اشخاصی که به برگه تشخیص مالیاتی خود معترض هستند، می توان نکاتی را یادآور شد که در اعتراض به برگه تشخیص به کار بگیرند تا شاید مشکل آنها حل شود.

مودی معترض می تواند ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ شخصاً یا به وسیله وکیل تام الاختیار خود به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه دلایل و اسناد و مدارک، کتباً تقاضای رسیدگی مجدد نماید.
رئیس اداره مالیات موظف است پس از ثبت درخواست (اعتراض) مودي در دفتر (در سیستم) مربوط و ظرف مهلتي كه ۳۰ روز از تاريخ مراجعه نباشد به موضوع رسيدگي و در صورتي كه دلايل و اسناد و مدارك ابراز شده را براي رد مندرجات برگ تشخيص كافي دانست، آن را رد و مراتب را ظهر برگ تشخيص درج و امضا نمايد ودر صورتي كه دلايل و اسناد و مدارك ابرازي را موثر در تعديل درآمد تشخيص دهد و نظر او مورد قبول مودي قرار گيرد، مراتب ظهر برگ تشخيص منعكس و به امضاي مسئول و مودي خواهد رسيد و هرگاه دلايل و اسناد و مدارك ابرازي مودي را براي رد برگ تشخيص يا تعديل درآمد موثر تشخيص ندهد بايد مراتب را مستدلا در ظهر برگ تشخيص منعكس و پرونده امر را براي رسيدگي به هيات حل اختلاف ارجاع کند.
اگر دلایل و اسناد و مدارک ابرازی در رد یا تعدیل درآمد مشمول مالیات مندرج در برگ تشخیص موثر واقع نگردد، پرونده به هیات حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد و رای هیات با اکثریت آرا، قطعی و لازم الاجرا است. مگر اینکه مودی ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای به وی بطور کتبی اعتراض کند که در این صورت پرونده جهت رسیدگی به هیات حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر ارسال خواهد شد.
رای هیات تجدید نظر قطعی و لازم الاجراست، در این حالت حوزه مالیاتی بلافاصله پس از دریافت رای نسبت به صدور برگ قطعی می تواند اقدام می نماید.
مودي مي تواند ظرف يك ماه از تاريخ ابلاغ راي قطعي هيات حل اختلاف مالياتي، به استناد عدم رعايت قوانين و مقررات موضوعه يا نقص رسيدگي، با اعلام دلايل كافي به شوراي عالي مالياتي شكايت و نقص راي و تجديد رسيدگي را درخواست كنند.
مودی پس از دریافت رای ظرف یک ماهه مزبور با شرط اینکه وثیقه مبلغ مالیات مورد اعتراض خود را به اداره امور مالیاتی مربوطه تحویل داده باشد وقت دارد نسبت به رای در شورای عالی مالیاتی اعتراض کند.
شورای عالی مالیاتی نیز موظف است بدون ورود به ماهيت امر صرفا از لحاظ رعايت تشريفات و كامل بودن رسيدگي هاي قانوني و مطابقت مورد با قوانين و مقررات موضوعه به موضوع رسيدگي و مستندا به جهات و اسباب و دلايل قانوني راي مقتضي بر نقض آراي هيات هاي حل اختلاف مالياتي و يا رد شكايت مزبور صادر نمايد، راي شعبه با اكثريت مناط اعتبار است و نظر اقليت بايد در متن راي قيد گردد.
درمواردي كه راي مورد شكايت از طرف شعبه (شورای عالی مالیاتی) نقض مي گردد پرونده امر جهت رسيدگي مجدد به هيات حل اختلاف مالياتي ديگر ارجاع خواهد شد و درصورتي كه درآن محل يك هيات بيشتر نباشد به هيات حل اختلاف مالياتي نزديكترين شهري كه با محل مزبور در محدوده يك استان باشد ارجاع مي شود. رايي كه بدين ترتيب صادر ميشود قطعي و لازم الاجرا است. حكم اين ماده درمواردي كه آراي صادره از هياتهاي حل اختلاف مالياتي توسط ديوان عدالت اداري نقض مي گردد نيز جاري خواهد بود.
همچنین در مورد ماليات هاي قطعي موضوع اين قانون و ماليات هاي غير مستقيم كه در مرجع ديگري قابل طرح نباشد و به ادعاي غير عادلانه بودن ماليات مستندا به مدارك و دلايل كافي از طرف مودي شكايت و تقاضاي تجديد رسيدگي شود وزير امور اقتصادي و دارايي مي تواند پرونده امر را به هياتي مركب از سه نفر به انتخاب خود جهت رسيدگي ارجاع نمايد. راي هيات به اكثريت آرا قطعي و لازم الاجرا است.

چنانچه مشاهده می شود مودی مالیاتی می تواند در مراحل مختلف، اعتراض خود را نسبت به مالیاتی که برای او تعیین کرده اند، اعلام و پیگیری کند.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.