ACCPress.com – تازه های حسابداری

دولت یک درصد از بدهی‌های خود را تهاتر کرد

 • دسته بندی: اخبار اقتصادي, اخبار مجامع حرفه اي

انتشار دو هزار میلیارد تومان اسناد خزانه در آبان و آذر سال جاری مجموع اسناد منتشر شده به چهار هزار میلیارد تومان رسید که این مبلغ یک درصد از مجموع بدهی های دولت محسوب می شود.


به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، از ابتدای سال بنا شد دولت بخشی از بدهی‌های خود را از طریق انتشار اوراق تهاتر کند تا به این ترتیب هم بخشی از تعهدات خود را از گردن باز کرده و هم با در اختیار قرار دادن این اوراق فعالان اقتصادی طلبکار را به تحرک وا دار کند.

بر این اساس در نشست سه گانه مسوولان پولی و مالی تاکید شد با انتشار ۶ هزار میلیارد تومان اوراق صکوک اجاره، ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت و ۵ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه در واقع ۱۶ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت بازپرداخت می‌شود.

هرچند در زمان اعلام این تصمیم رقم بدهی دولت هنوز قطعی نشده بود اما با اعلام چندی پیش وزارت اقتصاد مشخص شد دولت ۳۸۰ هزار میلیارد تومان صرف نظر از ۱۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی وزارت نفت، بدهی قطعی دارد. بنابراین مقایسه این اعداد نشان می‌دهد دولت برای سال جاری در نظر داشت حدود چهار درصد از بدهی های خود را از طریق اوراق پیش بینی شده تسویه کند.

عملکرد دولت اما در انتشار اوراق اسناد خزانه، صکوک اجاره و اوراق مشارکت نشان می‌دهد تنها ۴ هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه منتشر شده است که این عدد تنها یک درصد از مجموع بدهی‌های دولت را می تواند تسویه کند.نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
icon برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,
 • نوشته: مدیر سایت
 • تاریخ: ۲۱ دی ۱۳۹۴
 • بدون نظر
 • آمار : 614 بازدید
 • ارسال نظر

  نام:

  ایمیل:

  وب سایت:

  متن و پیام شما: