حسابان وب

خبرهای خوبی برای کارمندان در راه است/بودجه ۹۵ در دولت نهایی شد

0 588

حصین حاسب

سخنگوی دولت از نهایی‌شدن بودجه سال ۱۳۹۵ در جلسه یکشنبه گذشته هیئت دولت خبر داد.

پندار سیستم


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به اینکه در جلسه‌ای جزئیات بودجه سال ۱۳۹۵ تشریح می‌شود، اظهار داشت: بودجه سال ۹۵ در جلسه یک شنبه گذشته دولت نهایی شد.

وی افزود: در این لایحه از ۲۶۷ هزار میلیارد تومان منابع عمومی چیز حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و ۲۰۱ هزار میلیارد تومان دیگر از سایر منابع که در قانون بودجه مشخص شده است، تأمین می‌شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در بودجه سال ۹۵ نوآوری‌هایی از سوی دولت صورت گرفته، گفت: خبرهای خوبی برای کارمندان شریف دولت اعم از قوه مجریه، قوه قضاییه و مجموعه کارکنان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان اصلی داریم که در زمان مورد نظر اطلاع رسانی می‌شود.

نوبخت همچنین تصریح کرد: در بودجه سال آینده نرخ تسعیر ارز (برابری دلار و ریال) دو هزار و ۹۹۷ تومان درنظر گرفته شده است و بار دیگر دولت با این نرخ نشان داد به دنبال افزایش قیمت ارز نیست، اساساً دولت از افزایش ارز در بازار آزاد هم سودی نخواهد برد.

وی تأکید کرد: در بودجه سال آینده هیچ یک از منابع درآمدی دولت در بودجه از محل درآمد تعیین ارز تأمین نمی‌شود و دولت مصمم است از نوسانات قیمت ارز جلوگیری کند.

سخنگوی دولت یادآور شد: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته نرخ تورم سال آینده زیر ۱۱ درصد کاهش یافته و رشد اقتصادی به ۵ تا ۶ درصد خواهد رسید.

نوبخت ادامه داد: در بودجه سال آینده پیش بینی‌هایی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و بین شهری دیده شده است طبق گزارشات موجود ۳۲۵ هزار دستگاه تاکسی در شهرهای بالای سه هزار نفر و زیر این میزان در حال فعالیت هستند و ۱۱۲ هزار تاکسی جزو خودروهای فرسوده قرار دارند.

وی با بیان اینکه براساس هدفگذاری صورت گرفته در بودجه از سال آینده حدود ۹۰ هزار تاکسی جایگزین خودروهای فرسوده می‌شود، گفت: پیش بینی می‌کنیم هر ماه ۶ هزار و ۴۲۹ دستگاه را از رده خارج کنیم.

سخنگوی دولت بیان کرد: به نظر می‌رسد با این جایگزینی آلایندگی دی اکسید کربن از ۳۶۸ هزار و ۲۲۲ تن کاهش خواهد یافت و این برنامه تا سال ۱۳۹۶ ادامه خواهد داشت و صرفه جویی ریالی و سوخت نیز محقق می‌شود.

نوبخت در ادامه افزود: با نوسازی ناوگان حمل و نقل میزان آلایندگی در حد ۶۹۷ هزار و ۲۳۲ تن دی اکسید کربن برای سال ۹۶ کاهش خواهد یافت. سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این زمینه همکاری‌هایی را با همه دستگاه‌ها انجام خواهد داد و در مرحله دوم نوسازی خودروهای وانت‌بار و کامیون نوسازی می‌شوند و این سازمان منابع مالی را تقبل خواهد کرد.

وی در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به سوالی درباره شائبه رد صلاحیت‌ها و ترکیب هیئت‌های اجرایی در برخی از حوزه‌های انتخاباتی گفت: دولت از همه ابزارهای قانونی برای استیفای حقوق همه کاندیداهایی که ثبت نام کرده‌اند استفاده می‌کند.

سخنگوی دولت افزود: وزارت کشور و استانداران تکالیف قانونی خود را می‌دانند و وزارت کشور در راستای اینکه انتخابات قانونمند باشد دستورالعمل‌های لازم را صادر کرده  و مراقبت‌های لازم دیده شده است قطعاً اگر تخلفی باشد برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص رقم درنظرگرفته شده دولت از درآمد نفتی در بودجه سال آینده با توجه به نوسانات قیمت نفت، بیان کرد: براساس آخرین گزارش خزانه عملکرد درآمدی نفتی ۱۰۹ درصد است.

وی ادامه داد: اگر چه کاهش قیمت نفت درآمدهای نفتی را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد اما سطح پیش بینی را مجلس در بودجه سال جاری انجام داد که با افزایش سطح مالیات‌ها بودجه را ۲۳۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت.

سخنگوی دولت افزود: پیش بینی ما این است که با توجه به اینکه مبنای بودجه براساس درآمدهای خزانه است تا پایان سال با کسری منابع مواجه شویم. البته این مسئله به منزله عدم تحقق منابع است و کسری بودجه نیست.

نوبخت اضافه کرد: سیاست ما این است تا در سفرهای استانی دولت اعتبارات به طرح‌ها و هدفمند باشد به همین دلیل با کمبود منابع مواجه می‌شویم اما کسری نخواهیم داشت و در صورت لزوم از مکانیزم تخفیف استفاده می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برنامه دولت برای واگذاری اقتصاد به بخش غیردولتی گفت: سیاست دولت در راستای احکام فرادستی نظام است یعنی اقتصاد بدون حضور مردم خصوصی نمی‌شود. رئیس جمهور این مطالبه را از دستگاه‌های اجرایی دارد تا زمینه حضور مردم در اقتصاد فراهم شود. لذا امکان ندارد اقتصاد مقاوم شود و به رشد مورد نظر دست یابد اما مردم در ان حضور نداشته باشند.

سخنگوی دولت درباره برنامه دولت برای اصلاح نظام بانکی در سال آینده نیز بیان کرد: اصلاح نظام بانکی و پرداخت دستمزدها در دستور کار دولت قرار دارد که در بودجه ۹۵ نیز دیده می‌شود. معتقدیم بخشی از بدهی‌های دولت به نظام بانکی در این شرایط پرداخت خواهد شد.

نوبخت درباره برنامه دولت برای کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: این مسئله مطالبه رهبری است و رئیس جمهور نیز نسبت به آن حساسیت دارند و قطعاً در بودجه ۹۵ برای کاهش آسیب‌های اجتماعی ردیف بودجه گذاشته و برنامه‌ای داریم.

وی درباره تعیین تکلیف استخدام‌ها در برنامه ششم توسعه نیز گفت: درسال آینده چیزی حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ استخدام برای بیمارستان‌ها و ۱۴ هزار برای آموزش و پرورش داریم. دستگاه‌های دیگر مانند ثبت احوال نیز مجوز استخدام خواهند داشت البته برنامه ما این است که به ازای هر ۵ نفری که بازنشسته می‌شوند یک نفر استخدام شود و به این ترتیب نظام اداری کشور سامان یابد و کاهش پیدا کند.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اقدام اخیر آمریکا در دادن مجوز ورود به اتباع آمریکایی به ایران و محدودیت‌های دیده شده در این خصوص، گفت: تاکنون روند اجرای برجام براساس برنامه زمانی برای مقدمات اجرا پیش رفته است.

نوبخت ادامه داد: اجرای برجام از زمان توافق تا اجرا به همان ترتیبی که پیش بینی می‌شد از جمله بسته شدن پرونده پی ام دی در شورای حکام صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه بسته شدن پرونده پی ام دی ایران در شورای حکام از دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: شورای حکام آژانس بین المللی این مسئله را تأیید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران انحراف نداشته و این موفقیت برای نظام و جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به اقدام اخیر آمریکایی‌ها گفت: انتظار این اتفاق که مجموعه‌ای از ارکان قدرت در آمریکا که تلاش می‌کردند این توافق صورت نگیرد یا اقداماتی انجام شود که از طرف خود دولت ایالات متحده شبهه‌ناک یا مردود باشد مانند اقدام اخیر در خصوص روادید مبتنی بر این نیست که اجرای برجام منوط بر خوشبینی کامل از طرف مقابل باشد. و جمهوری اسلامی ایران همواره اقدامات خود را متناسب با طرف مقابل تنظیم می‌کند.

نوبخت افزود: با توجه به مشکلاتی که در سالهای قبل در پرونده هسته‌ای ایران  وجود داشت با فرض براینکه دولت آمریکا بخواهد هر زمان از تعهدات خود عدول کند، جهان آمریکا نیست بلکه مجموعه‌ای از کشورهاست که در این زمینه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند از جمله این قبیل اقدامات آمریکا را که کشورهای اروپایی آن را رد کردند و ما نیز آن را مردود می‌کنیم.

وی گفت: با وجود این مسائل همانطور که رئیس جمهور محترم گفتند دیوار تحریم‌ها فرو ریخته است و ان اجماع جهانی که قبلاً وجود داشته است دیگر وجود ندارد و ما نگرانی در این زمینه نداریم و هیچ چیزی را از دست نخواهیم داد. بازگشت به هر ظرفیتی برای ما قابل قبول است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص نرخ  رشد اقتصادی در سال آینده و اینکه آن را تا ۶ درصد پیش بینی کرده‌اید، تصریح کرد: امروز شاهد سفرهای خارجی و حضور هیئت‌های اقتصادی در ایران هستیم، معتقدیم اگر برجام به خوبی و طبق برنامه زمان بندی پیش رود تحریم‌ها نیز تا سه هفته دیگر رفع می‌شود و می‌توانیم از ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه نفتی استفاده کنیم و سهم خود را در بازارهای جهانی احیا کنیم.

نوبخت درباره نرخ نفت در بودجه سال ۹۵ گفت: قیمت نفت در بودجه ۹۵ بین ۳۵ دلار تا ۴۰ دلار پیش بینی شده و اینکه رقمی در حدود ۶۶ هزار میلیارد تومان با وزارت نیرو توافق کرده‌ایم و ۵۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پول درنظر گرفته‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نامه محرمانه رئیس سازمان بازرسی به رئیس جمهور در خصوص واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی نیز گفت: سازمان خصوصی سازی معتد است وضعیت واگذاری قانونی انجام شده و شبهاتی که د این زمینه مطرح شده در حال بررسی از سوی دستگاه‌های نظارتی است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص سازوکارهای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها در بودجه ۹۵ گفت: زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به پایان رسیده اما طبق سیاست‌های کلی و اقتصاد مقاومتی یارانه‌ها باید به سمت تولید و اقشار نیازمند جهتگیری یابد لذا در صددیم که سازوکار آن را طراحی کنیم بنابراین سازوکار جدیدی برای هدفمندی یارانه‌ها طراحی می‌شود.

نوبخت در خصوص طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: ستادی در این زمینه در دولت فعال است اما طرح مجلس در زمینه تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی ناقص است که من از معاون پارلمانی دولت می‌خواهم در این خصوص توضیحات لازم را اعلام کند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر وزیر نفت درباره طرح جدید دولت برای آزادسازی قیمت بنزین نیز گفت: بنده در همین لحظه از این مسئله مطلع شدم اجازه دهید این را پیگیری کنم تا به درستی آن را پاسخ دهم. البته چنین چیزی قطعی نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص عملکرد رسانه ملی در مقابله با عملکرد دولت گفت: رسانه ملی برای ملت ایران کار می‌کند. لذا باید همه سلایق سیاسی و دیدگاه‌های سیاسی را درنظر بگیرد. نمی‌توان انتظار داشت رسانه ملی برنامه‌هایی را پیگیری کند که حاکی از یک نگاه سیاسی باشد و یا گویای یک سلیقه سیاسی باشد. لذا معتقدیم برخی برنامه‌های رسانه ملی با اغراض سیاسی خاصی تهیه می‌شود و معتقدیم برنامه‌های این رسانه نباید در حد یک سلیقه سیاسی تنزل پیدا کند.

نوبخت گفت: ما اشکالی نمی‌بینیم که یک سایت مخالف دولت تحلیل‌ها و یا یادداشت‌هایی را در مخالفت دولت منتشر کند. اما از خبرگزاری‌ها نیز انتظار داریم با اخلاق عمل کنند. نه اینکه فقط اخبار منفی را منتشر کنند بلکه کار رسانه‌ای و اطلاع رسانی خود را به نحو درست انجام دهند.

وی تأکید کرد: از رسانه ملی نیز این انتظار را داریم که تریبون یک جریان سیاسی خاص نباشد. برخی برنامه‌های این برنامه با اغراض سیاسی تهیه می‌شود که قابل انتقاد است البته برخی از برنامه‌های آن نیز برنامه‌های خوبی است و نمی‌توان یکپارچه آن را نقد کرد اما انتظار این است که رسانه‌ای که متعلق به ملت است و از سه قوه بر آن نظارت می‌شود اپوزیسیون دولت نباشد.

سخنگوی دولت افزود: با این وجود مردم ما هوشیار هستند و امیدواریم برنامه‌های رسانه ملی از جایگاه ملی در حد یک سلیقه سیاسی تنزل پیدا نکند.

نوبخت در پایان در پاسخ به سوالی در خصوص روابط آنکارا و رژیم اشغالگر قدس و تأثیرگذاری آن بر روابط آنکارا با ایران گفت مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم اشغالگر قدس بسیار مشخص است و این مواضع صریح نظام جمهوری اسلامی ایران است و مربوط به دولت خاصی نیست.

وی گفت: ما در گذشته نیز در مقام خیرخواهی و مشاوره دادن به دولت ترکیه نسبت به روابطش با رژیم اشغالگر قدس اظهار نگرانی کرده بودیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: چگونه است که ترکیه با کشورهای همسایه خود مانند عراق و سوریه روابطش تیره می‌شود اما روابط آن با رژیم اشغالگر قدس شفاف‌تر و بهتر می‌شود. ما امیدواریم مقامات این کشور در این گونه موارد سنجیده‌تر عمل کنند.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.