نرم افزارحسابداری صدگان

الحاق ایران به سازمان تجارت یک توافق برد – برد است

0 523

حسابداراپ

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: الحاق ایران به عنوان بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان جهانی تجارتWTO، یک توافق برد – برد و گام مهمی در جهت ایجاد سازمانی واقعا جهانی محسوب می شود.


پندار سیستم

محمدرضا نعمت زاده در دهمین اجلاس وزرای سازمان جهانی تجارت در نایروبی افزود: اکنون که پس از مذاکرات فشرده تمام سوء تفاهمات در خصوص فعالیت های هسته ای ایران مرتفع شده، گام بعدی ما این است که همکاری های اقتصادی را ترغیب کنیم و با اقتصاد جهانی عجین شویم و از این رو نهایی شدن الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت اولویت ماست.
وی، سابقه درخواست الحاق ایران به WTO را با سابقه ۲۰ ساله این سازمان مطابق دانست و افزود: با این وجود نگاه ما به آینده است.
وی با اشاره به آمادگی ایران برای ارائه گزارش رژیم تجاری تجدید نظر شده در اولین جلسه گروه کاری گفت: تشکیل این جلسه همچنان موکول به تعیین رییس گروه کاری است و بدین منظور به حمایت همه اعضا برای تسهیل فرآیند الحاق و شکل دهی به گروه کاری ایران نیاز داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در ادامه این نشست به بیان آمادگی ایران برای ارائه فهرست پیشنهادی کالاها و خدمات پرداخت و آغاز مذاکرات دو جانبه را حسب درخواست کشورهای ذینفع میسر عنوان کرد.
وی تاکید کرد: از نظر ما تجارت باید هماهنگ با اهداف توسعه ای و به ویژه اهداف توسعه پایدار باشد.
براساس این گزارش، اجلاس وزرای سازمان جهانی تجارت عالی ترین رکن تصمیم گیری در WTO است که هر دو سال یکبار با حضور وزرای تجارت کشورهای عضو تشکیل می شود .
در این دوره از اجلاس ایران به عنوان عضو ناظر شرکت کرده است و وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در حاشیه این کنفرانس ضمن دیدار با مقامات این سازمان و بیش از ۱۵ وزیر از کشورهای مختلف راجع به الحاق ایران و همکاری های اقتصادی – تجاری بین کشورمان و کشورهای طرف ملاقات مذاکره و گفتگو کرد.
در دهمین اجلاس وزرای سازمان جهانی تجارت خاتمه مذاکرات الحاق کشور افغانستان و لیبریا اعلام شد و این دو کشور پس از طی مراحل مربوط به تصویب ملی و پروتکل الحاق کشور خودشان، رسما به عضویت WTO در خواهند آمد.

منبع:پایگاه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایرانمحل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.