نرم افزارحسابداری صدگان

حقوقی‌ها خریدار روزهای بد بورس

0 422

حسابداراپ

در هشتمین ماه امسال حقیقی‌ها ۳۵.۸ درصد و حقوقی‌ها ۶۴.۲ درصد سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها فروشنده ۳۸.۱ درصد و حقوقی ها ۶۱.۹ درصد کل معاملات در بورس بوده اند.

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ در هشتمین ماه امسال تعداد ۸۲۳۵ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۴۵۳۵ میلیارد ریال در ۵۸۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۱۰.۶، ۱۰ و ۸.۴ درصد کاهش را نسبت به مهرماه نشان می دهد.

کاهش میانگین حجم و ارزش معاملات
بر اساس این گزارش؛ در آبان ماه امسال طی ۲۰ روز معاملاتی میانگین روزانه ارزش معاملات به ۷۲۷ میلیارد ریال، میانگین روزانه حجم معاملات به ۴۱۲ میلیون سهم، میانگین دفعات معاملات ۲۹ هزار و ۲۱۳ نوبت و میانگین ارزش بازار ۲۷۲ هزار و ۹۸۰ میلیون تومان رسید.

۱۲ روز مثبت برای شاخص
افزون بر این؛ در آبان ماه امسال بازار سرمایه ۲۰ روز معاملاتی را به خود دید که از این تعداد شاخص بورس ۱۲ روز معاملاتی را مثبت و ۸ روز را منفی سپری کرد که این آمار در ۱۸ روز معاملاتی آبان ماه سال گذشته با ۱۲ روز مثبت و ۶ روز منفی برای شاخص بورس بوده است.
همچنین از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه بازار سرمایه ۱۶۳ روز معاملاتی داشته که از این تعداد شاخص بورس ۸۵ روز را مثبت بوده است.

پندار سیستم

۳۶ هزار و ۷ میلیارد ریال افزایش سرمایه
این گزارش می افزاید: در آبان ماه امسال ۳۶ هزار و ۷ میلیارد ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار انجام شده که ۳۱۰۰۷ میلیارد ریال آن از طریق مطالبات و آورده نقدی و ۵ هزار میلیارد ریال از طریق سود انباشته‌ و اندوخته‌ها و صرف سهام بوده است.
همچنین در هشت ماه نخست امسال بالغ بر ۹۶ هزار و ۸۰۵ میلیارد و ۸۰۵ میلیون ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار انجام شده که از این میزان ۷۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد و ۹۵۸ میلیون ریال از طریق مطالبات و آورده نقدی و ۱۹ هزار و ۹۰۴ میلیارد و ۸۴۷ میلیون ریال از طریق سود انباشته‌ و اندوخته‌ها و صرف سهام بوده است.
از سوی دیگر، ارزش کل بازار سرمایه نیز در هشتمین ماه امسال ۲۷۲ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان، سرمایه ۳۱۸ شرکت ۱۰۷ هزار میلیارد تومان، سود پیش بینی شده ۴۳ هزار میلیارد تومان، متوسط P/E بازار ۵.۷۹ مرتبه، سود(زیان) تحقق یافته ۳۹ میلیارد تومان و سود نقدی تقسیم شده و درصد آن به ترتیب ۱۹.۷ میلیارد تومان و ۴۹.۷۵ درصد بوده است.

حقوقی های خریدار
همچنین در هشتمین ماه امسال حقیقی‌ها ۷ هزار و ۲۵۶ میلیارد ریال(۳۵.۸ درصد) و حقوقی‌ها ۱۲ هزار و ۹۹۳ میلیارد ریال(۶۴.۲ درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند.
علاوه بر این در آبان امسال حقیقی‌ها ۷ هزار و ۷۰۸ میلیارد ریال(۳۸.۱ درصد) و حقوقی‌ها ۱۲ هزار و ۵۴۲ میلیارد ریال(۶۱.۹ درصد) سهم و حق تقدم در بورس فروخته اند.
بر اساس این گزارش، با احتساب آمار یادشده در مجموع در هشت ماه گذشته حقیقی‌ها ۱۰۲ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال(۴۹.۲ درصد) و حقوقی‌ها ۱۰۵ هزار و ۷۹۶ میلیارد ریال(۵۰.۸ درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها فروشنده ۹۹ هزار و ۴۶۹ میلیارد ریال(۴۷.۸ درصد) و حقوقی ها ۱۰۸ هزار و ۶۱۷ میلیارد ریال(۵۲.۲ درصد) کل معاملات در بورس بوده اند.

رفت و آمدهای بورس
بر اساس این گزارش؛ در ماهی که گذشت تعداد ۹۱ نماد معاملاتی در بورس بازگشایی و ۹۲ نماد متوقف شده اند که این آمار در مدت مشابه سال ۹۳ به ترتیب ۶۴ و ۵۲ نماد بوده است. همچنین در این مدت تعداد ۱۰۹ نماد در بازار اول بورس باز و ۱۱ نماد در این بازار بسته بوده اند که تعداد نمادهای باز و بسته در بازار دوم نیز در این مدت به ترتیب ۱۷۸ و ۲۰ نماد بوده است.
گفتنی است؛ از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه ۶۱۵ نماد معاملاتی در بورس بازگشایی و ۶۱۲ نماد متوقف شده اند که این آمار در مدت مشابه سال ۹۳ به ترتیب ۶۱۰ و ۵۸۹ نماد بوده است.

فروش ۳ میلیون سهم دولتی در بورس
همچنین نگاهی به عملکرد سازمان خصوصی سازی در آبان ماه امسال نشان می دهد بنابر اعلام شرکت بورس، خصوصی سازی در ماهی که گذشته تعداد ۳.۱ میلیون سهم دولتی را به ارزش ۲۲.۷ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار عرضه کرده است.
همچنین این سازمان در خرداد و اردیبهشت ماه سهمی را به بورس برای فروش نبرده و در مقابل در مهر، شهریور، مرداد، تیر و فروردین ماه به ترتیب تعداد ۴۰۰ هزار سهم دولتی را به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال؛ یک میلیون سهم دولتی به ارزش ۲ میلیارد ریال؛ تعداد ۳ میلیون سهم دولتی به ارزش ۱۷ میلیارد ریال، یک میلیون سهم دولتی به ارزش یک میلیارد ریال و ۸۰ میلیون سهم دولتی به ارزش ۱۴۴ میلیارد ریال را فروخته است.

 


محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.