نرم افزارحسابداری صدگان

بازدهی صفر درصدی بورس

0 775

حسابداراپ

ادامه روند محتاطانه و کسالت آور بازار سرمایه در روزهای اخیر موجب شد تا شاخص بورس تهران به روزهای ابتدایی سال برسد و بازدهی صفر درصدی را به ثبت برساند.به گزارش ایسنا، بورس تهران در هفته دوم آذر ماه به روند بی تحرک و بی انگیزه خود ادامه داد و با ادامه روند نزولی و محتاطانه، بازدهی صفر درصدی را ثبت کرد.

کمبود نقدینگی در کنار تنش‌های سیاسی منطقه و ابهامات لغو تحریم‌ها، در کنار کود اقتصادی و همچنین انتظار برای بودجه ۱۳۹۵ و مشخص شدن تصمیمات دولت در خصوص نرخ ارز، سود بانکی و نرخ خوراک پتروشیمی ها جو محتاطانه توام با انتظاری را در تالار شیشه ای به وجود آورده است و همگی در انتظار خبرهای مبثت سیاسی و اقتصادی در روزهای آینده هستند.

این شرایط موجب شد تا بورس تهران در ادامه روند رکودی خود در ماه های اخیر، با افت قیمت سهام شرکتها و کاهش متغیرها مواجه شود به طوری که در هفته گذشته دماسنج بازار سرمایه افت ۱۸۵ واحدی را تجربه کرد و بعد از گذشت ۹ ماه به همان رقم ابتدای سال یعنی ۶۲ هزار و ۵۵۰ واحد رسید . با این اتفاق بورس تهران میانگین بازدهی خود را به صفر درصد رساند و از سایر بازارها عقب ماند.

پندار سیستم

البته در هفته جاری تحرکات بازار ارز و عبور دلار از مرز ۳۶۰۰ تومان کور سوی امیدی را در برخی شرکتهای بورسی به وجود آورد و موجب استقبال اهالی تالار شیشه ای از این شرکتها به خصوص شرکتهای ارز محور پتروشیمی شد. اما با این حال این امر نیز مانع از ادامه روند کسل کننده و نزولی بورس در هفته مورد گزارش نشد.

از سوی دیگر با ادامه روند منفی در سهام شرکت‌ها، ارزش و حجم معاملات نیز روند نزولی به خود گرفت و به ترتیب کاهش ۲۱ و ۱۳ درصدی را تجربه کرد. بنابراین در مجموع در معاملات این هفته ۲ هزار و ۳۹ میلیون سهم به ارزش ۳ هزار و ۷۵۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین در هفته جاری دفعات معاملات با افت ۲۲ درصدی به ۱۱۶ هزار دفعه رسید و تعداد خریداران بورس به دلیل ادامه روند رکودی و همچنین افزایش نرخ دلار و توجه سرمایه گذاران به بازار ارز افت ۲۸ درصدی را تجربه کرد و به ۳۴ هزار نفر رسید.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.