حسابان وب

ورود چک های متحد الشکل به بازار

0 543

حصین حاسب

 دبیرکل بانک مرکزی از خارج شدن تولید چک های متحدالشکل از دستور کار بانک مرکزی خبر داد و گفت که سامانه صیاد دیگر با الگوی آرمانی بانک مرکزی اجرایی نخواهد شد.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، در حالی که قرار بود برای ایجاد تغییراتی در چک های موجود به ویژه از لحاظ امینی چک های متحدالشکلی در قالب یک سامانه متمرکز(صیاد) به بازار پول وارد شده و چک های متفاوت بانکهای مختلف از رده خارج شوند ،محمود احمدی –دبیر کل بانک مرکزی- اعلام کرد که بر خلاف آنچه که پیش بینی و طراحی شده بود بر اساس الزامات قانونی ، تولید این چک ها در کارخانه چاپ اسکناس بانک مرکزی انجام نخواهد شد.

وی با اشاره به الزام قانون مبنی بر اینکه باید اوراق بهادار و امنیتی در چاپخانه دولتی تولید شود به ایسنا گفت : بنابر این با تولید چک های متحدالشکل از سوی بانک مرکزی مخالفت و به وزارت امور اقتصاد و دارایی واگذار شد ولی باید توجه داشت که کار تولید این چک ها در چاپخانه های دولتی بر اساس المانها و فیشر های امنیتی که بانک مرکزی اعلام خواهد کرد انجام می شود.

پندار سیستم

دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه با واگذاری تولید چک های متحدالشکل به وزارت امور اقتصاد و داریی ، دیگر سامانه صیاد در قابل بسته آرمانی و پیشرفته ای که بانک مرکزی طراحی کرده بود اجرایی نمی شود توضیح داد: برنامه ما این بود که متقاضی دریافت دسته چک در قالب سامانه متمرکز صیاد در خواست خود را بدون مراجعه حضوری به بانک اعلام کرده و بانک مرکزی نیز بعد از دریافت اطلاعات و انجام بررسی لازم همچنین دریافت تاییدیه از مراکز مربوطه دستور تولید آن به کارخانه چاپ اسکناس را صادر کرده و در نهایت دسته چک از طریق پست به دست درخواست دهنده می رسید.

احمدی اضافه کرد: با تغییرات ایجاد شده روش مدنظر بانک مرکزی در اجرای سامانه صیاد حداقل در بخش تولید اجرایی نمی شود و در این حالت باید متقاضی به بانک مراجعه کرد و درخواست دریافت دسته چک را اعلام و در ادامه دریافت کند.

وی این را هم گفت که گرچه سامانه صیاد بر اساس آنچه بانک مرکزی می خواهد اجرایی نمی شود ولی همچنان طبق قولی که داده ایم همچنان صاحبان چک های برگشتی در دریافت دسته چک محروم خواهند ماند و استلام این موارد از طریق بانک مرکزی انجام خواهد شد.

اما در شرایطی که پیش تر بانک مرکزی وعده داده بود که در نیمه دوم امسال چک های جدید به مرور جایگزین چک های قبلی شوند ، دبیر کل بانک مرکزی یادآور شد که دیگر زمان ورود چک های متحدالشکل چندان ارتباطی به این بانک نخواهد داشت و این موضوع به قرار دادی که بانکها با چاپخانه دولتی انعقاد می کنند بستگی دارد.محل تبلیغ شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.