کارگران امنیت شغلی ندارند.

0 32

مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران با انتقاد از اینکه وزارت کار سه جانبه گرایی ندارد گفت:اجرای ماده ۷قانون کار مهمترین دغدغه کارگران است. در صورتی که کارگران امنیت شغلی داشته باشند بقیه مشکلات رفته رفته حل می شود .


فرامرز توفیقی  در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امنیت شغلی را مهمترین دغدغه کارگران خواند و گفت:پس از بخشنامه شماره ۴۰ که تنها یک هفته دوام آورد. کارفرمایان درخواست وقت برای مذاکره کردند. تا به امروز که ما درخواست جلسه کرده ایم هنوز جوابی به ما نداده اند.

 وی با بیان اینکه اگر کارگران امنیت شغلی داشته باشند بقیه مشکلات رفته رفته حل می شود گفت:علاوه بر این موضوع ماده٤١ قانون کار که افزایش حداقل حقوق باید براساس آن انجام می‌شد نیز عملی نشده است.

مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگران با بیان این که احیای ماده ۷ قانون کار یکی از مطالبات اصلی جامعه کارگری است، گفت: ازآنجایی که کارفرمایان بیان کرده بودند دستورالعمل ماده ۴۰ روابط کار نیازمند کارشناسی است، بنابراین قصد داریم این موضوع را در شورای سه‌جانبه ملی دنبال کنیم.  هربار این موضوع را دنبال کردیم جواب مناسب دریافت نکردیم.

توفیقی بحث دیگر کارگران را اعتماد به بدنه وزارت کار درباره سه جانبه گرایی دانست و  گفت:متأسفانه عدم اجرای مصوبه افزایش حق مسکن سال ۹۴ کارگران تا به امروز ، برگزار نشدن جلسات سه جانبه ملی و صدور بخشنامه هایی بدون هماهنگی با تشکل‌های کارگری نشان دهنده عدم سه جانبه گرایی در بدنه وزارت کار است.

این فعال کارگری گفت: اگر رویه به همین شکل پیش برود، دیگر نمایندگان کارگران اعتمادی به وزارت کار ندارند. متأسفانه بدون اینکه نمایندگان کارگران در جریان باشند بخشنامه هایی صادر و لغو می‌شود. در حالی که هیچ گونه جلساتی برگزار  نمی‌شود.

وی ادامه داد: به طور مثال در مورد ماده ۷ قانون کار، کارفرما به صراحت اعلام نکرده است که من ماده ۷را قبول ندارم، بلکه درخواست بررسی برای دستورالعمل ماده ۴۰ و لغو ممنوعیت قراردادهای زیریک سال را داشته است. من فکر می کنم ما از سه جانبه گرایی دور می‌شویم.

 توفیقی درباره آخرین وضعیت حق مسکن کارگران گفت: این میزان افزایش مصوبه شورای عالی کار دارد و اینکه برخی مدیران وزارتخانه به صورت رسمی یا غیر رسمی بیان می‌کنند که مگر قرار است این میزان افزایش یابد؟ یا می‌گویند که این میزان افزایش مصوبه شورای عالی کار ندارد سفسطه و فراکنی  می کنند تا از وظایف خود دور شوند.ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.