حسابان وب

میزان افزایش دستمزد کارگران تحت تاثیر حقوق کارمندان

1 568

حصین حاسب

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری می‌گوید: دولت به عنوان بزرگ‌ترین کارفرما حق ندارد تا از هم اکنون برای افزایش واقعی دستمزدهای کارگران تعیین تکلیف کند.


«هادی ابوی» با اعلام این خبر به ایلنا گفت: واضح و روشن است که دولت با ابلاغ افزایش ۱۰ درصدی دستمزد سال ۹۵ کارمندان می‌خواهد بصورت غیر مستقیم میزان افزایش دستمزد کارگران را اعلام کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر نیروی انسانی شاغل در دستگاه‌های دولتی را کارگرانی تشکیل می‌دهند که از طریق شرکت‌های پیمانکاری استخدام شده‌اند، افزود: در حال حاضر کارمندان تنها یک اقلیت هستند.

این مقام صنفی کارگری با بیان اینکه کارفرمایان برخلاف کارگران از این شیوه مداخله دولت راضی هستند، افزود: دولت نمی‌تواند به نام یک گروه اقلیت از نیروهای انسانی شاغل در بازار کار جلوی افزایش واقعی مزد را بگیرد.

وی گفت: کمیته تعیین مزد کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور هیچ وقت میزان افزایش حقوق دولت را تایید نکرده و نمی‌کند.

ابوی با یادآوری اینکه سال گذشته نیز اکثریت کارفرمایی و دولتی شورای عالی کار حاضر به قبول بسته پیشنهادی گروه کارگری برای افزایش مزد ۹۴ نشدند، ادامه داد: هرچند در ‌‌نهایت سال گذشته تمامی سطوح مزدی بصورت یکسان افزایش یافت اما واقعیت این است که هنوز کارگران معطل هستند تا طبق مصوبه شورای عالی کار حق مسکن کارگری ۲۰ هزار تومان افزایش یابد.

وی گفت: در شرایط کنونی میزان دستمزد کارگران در کشور بسیار پایین است و با معیشت و خط فقر فاصله زیادی دارد.

ابوی تاکید کرد: رسیدگی به این کار‌ها جزء وظایف دولت است که باید پا به میدان بگذارد و بایک برنامه مناسب بتواند فاصله دستمزد کارگران را به خط فقر نزدیک کند زیرا میزان ۷۰۰ هزار تومان دستمزد کارگران نمی‌تواند جوابگوی زندگی این قشر از جامعه باشد و کارگر برای تامین نیازهای اولیه زندگی مجبور به فعالیت در شیفت‌های متعدد کاری می‌شود که این امر باعث معضلاتی در جامعه می‌شود و همه به این مشکل واقفند اما کاری در رفع این معضل صورت نمی‌دهند.

پندار سیستم

ابوی افزود: جامعه کارگری توقع پرداخت بیشتر را دارد و طبقه کارفرما هم می‌گوید از ما کمتر بگیرید.

وی گفت: این دولت است که روابط کار را تنظیم می‌کند و باید جلسه‌ای برای هزینه مسکن کارگران بگذارد زیرا الان شش ماه از سال گذشته، اما هنوز افزایش هزینه ۲۰ هزار تومانی مسکن را که تصویب شده، نتوانسته‌اند در هیئت دولت مطرح کنند.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشورافزود: دولت این افزایش مبلغ را نمی‌پردازد و کارفرمایان و نمایندگان دولت و نمایندگان کارگران برای پرداخت این افزایش بیست هزار تومانی به توافق رسیده‌اند و در شعب کار آن را امضا کرده‌اند دولت تنها کاری که باید بکند این است که مصوبه شورای عالی کار را در هیئت دولت به تصویب برساند

ابوی تاکید کرد: در بحث دستمزد‌ها، دولت در شورای عالی کار نماینده دارد و از ابتدا پیشنهاد ما به دولت این است که شورای عالی کار به عنوان مرجعی که حقوق و دستمزد را بر اساس قانون بخواهد تعیین کند در طی جلسات مرتب و مختلفی درباره دستمزد بگذارند نه اینکه در انتهای سال دو تا سه جلسه دربارهٔ تعیین میزان دستمزد بگذارند.

وی تاکید کرد: همه دولت‌ها تلاش دارند در دو ماهه آخر سال میزان تورم کاهش یابد (بهمن و اسفند) آنقدر کالا در بازار می‌ریزد که آنرا اشباع کند و تسهیلات بدهد و اگر تسهیلاتی باقی مانده آنرا تقسیم و توزیع کند که تورم کاهش یابد اما هر ساله افزایش نرخ در فروردین شروع می‌شود قیمت‌ها سیر صعودی پیدا می‌کنند.

ابوی خاطر نشان کرد: میزان تورم در ماه‌های پایانی سال کاهش دارد وقتی که میزان تورم را می‌خواهند حساب کنند، مسئولان شعب کار که بر اساس‌‌ همان ماه‌های پایانی سال میزان تورم را اعلام می‌کنند که قیمت‌ها ربطی به سال بعد ندارد زیرا باید میزانی که تعیین می‌-شود برای سال بعد تصویب شود و باید به گونه‌ای محاسبه شود که بتوان سال آتی زندگی را گذراند.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور افزود: از ۱۵ فروردین اولین نرخی که بالا می‌رود نرخ خدمات دولتی است مانند: آب، برق، گاز و سوخت کالا‌ها و خدماتی است که افزایش می‌یابد.

وی گفت: با این محاسبات است که کارگر واقعا از زندگی و بحث معیشت عقب می‌ماند با تمام تلاشی که می‌کند با این حداقل دستمزد نمی‌تواند از حداقل‌های رفاهی برخوردار شود.محل تبلیغ شما

1 نظر
  1. قاسم می گوید

    سلام کارمندان دولت درحال حاضر کمتراز ۲ملیون تومان نمیگیرند

    همکاربنده باسابقه ۸سال وبنده قانون کاربا۲۰سال خدمت به اندازه نصف حقوق کارمند ان دولت نمی گیریم مثل اینکه دولت حامی قشرضعیف کارگری نیست وفقط به فکر کارمندان خودش است به امید ظهور آقاامام زمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.